08.09.2017 / Zajímavosti


Na jaře proběhla v kalifornské Santa Claře největší světová konference zaměřená na oblast Internet of Things. Přinášíme vám výběr toho nejzajímavějšího.

Jak budou moderní informační technologie a aplikace ovlivňovat život a bydlení v nejbližších letech? Letošní setkání firem s vývojáři technologií a odbornou veřejností bylo unikátní tím, že se zde ještě výrazněji propojily začínající malé start-upy s velkými nadnárodními firmami. Oba světy do oblasti internetu věcí, Internet of Things (IoT), přinášejí své přednosti, nadnárodní korporace si totiž čím dál víc uvědomují, že se bez těchto malých, ale zato inovativních odvážlivců neobejdou.

Hlavním tématem konference byl vliv technologií IoT na běžný život. Mnoho řidičů si ani neuvědomuje, že IoT jim usnadňuje každodenní dojíždění. Ano, vše začalo navigací, dnes se ale už bavíme o autech, které pasažéry samy dovezou na místo určení, samozřejmě tou nejlepší možnou cestou. Na mobilním telefonu můžete sledovat a nastavovat činnost spotřebičů ve svém domě nebo bytě, a to ať už se nacházíte kdekoliv na světě. V chytrých městech (smart cities) se přechází na bezdrátové ovládání semaforů a kontrolu míry osvětlení. Zároveň ale nastává otázka, jak zabezpečit takové obrovské datové toky a sdílená úložiště.

Nejvíce vidět jsou automobily

Nejen Tesla se snaží uvést na trh samořiditelný automobil. Podle Scotta Burnella, šéfa vývoje automobilky Ford, nebyla ještě nedávno auta s připojením k internetu (connected cars) u velkých hráčů na trhu ničím zajímavým. Nyní však už velcí výrobci úzce spolupracují s nadějnými malými technologickými společnostmi, protože si automobilky uvědomily, že jinak nepůjdou s dobou. 

Chytré město 2.0

Společnost Smart Lights představila svou koncepci chytrého osvětlení, kterou zrealizuje v jednom z nejpokrokovějších měst na světě – v dánské Kodani. Projekt městu přinese úsporu energie, zvýší efektivitu a zlepší bezpečnost občanů. Firma ve městě instaluje 20 000 chytrých pouličních světel, která reagují na chodce a přijíždějící cyklisty tak, že silně svítí jen tehdy, když jsou nablízku lidé, pokud nikdo v blízkosti nebude, světla se ztlumí.

Ve městě, kde polovina ze 600 000 obyvatel vlastní kolo, je důležitý i bezpečnostní přesah, chytré LED osvětlení totiž dokáže následovat pohybující se osoby, ve spojení s další aplikací mu přepne semafor na zelenou a při přejezdech vozovky, kde se kola potkávají s automobily, zvýrazní svým zářením přítomnost cyklisty.

Zabezpečení bude vždy klíčové

V době, kdy stoupá využití všech dostupných zařízení, která komunikují pomocí sítě, ať už se jedná o chytrou ledničku, nebo mobilní telefon, je podle společnosti Fortinet důležité zaměřit se na všechny dostupné nosiče, které mohou být ohroženy napadením a krádeží nezabezpečených důležitých dat. Je potřeba chránit celou strukturu IoT, kterou daná společnost využívá.

Cestu vidí Fortinet ve správné segmentaci nosičů a zařízení a jejich cíleném zabezpečení. Součástí této debaty byla i Arnette Hartová, manažerka informační bezpečnosti FBI, přičemž uvedla, že vlády na úrovních států se stávají typickým příkladem možného bezpečnostního ohrožení sdílených dat v rámci IoT.

Restrikce vs. inovace

Debatu na téma, do jaké míry má stát regulovat IoT, mezi sebou vedli Sam Jones ze společnosti Azure, která má na starosti svět IoT a umělé inteligence (AI)  a zároveň jde o cloud Microsoftu, společně se Stuartem McGuiganem, viceprezidentem Johnson&Johnson zodpovědným za IT strategii firmy, a Alanem Boehmem, šéfem inovací v Coca-Cole. Právě podle Boehmeho není největší hrozbou kybernetický útok, ale mohou se jí stát omezení a regulace národních států, protože tím zabijí inovativní potenciál světa IoT.

Výhled do blízké budoucnosti

Čeká nás revoluce sdílených informací a aplikací, které se objeví v běžném životě, a spolu s tím nastane prudký rozvoj IoT. Společně s rozvojem umělé inteligence se v dopravě, zdravotnictví a zemědělství ušetří energie a zefektivní logistika a procesy. Pro výrobní a těžařské firmy jsou sdílené moderní technologie téma, které získává na významu. Firmy tak mohou lépe předvídat mechanické problémy dříve, než se stanou, a předejít následným problémům a ztrátám. IoT využívané v chytrých továrnách dokáže lépe chránit dělníky pracující v tvrdých podmínkách, jako jsou ropné plošiny či doly. S tím souvisí i výše zmíněný přesah do zdravotnictví.

Sdílejte:
Témata článku:
Internet of ThingsIoTZe světa

Zaujaly vás naše články a chcete zůstat v obraze?

Přihlaste se k odběru novinek!


Přidejte svůj komentář.
Být registrovaný je lepší. Staňte se součástí komunity Bydlíme s Filipem a získejte výhody registrovaných uživatelů, registrujte se zde.