15.01.2019 / Zajímavosti


Aromaterapie zasahuje do mnoha oblastí našeho života. Jedna z nich je i spánek. Jak si můžete nenásilně a zdravě provonět vaši ložnici?

Účinky vůní na spánek se zabývali i vědci. Německá studie z roku 2008 uvádí, že vůně ovlivňuje i naše sny a paměť. Například vůně růží. Pokud během spaní cítíme příjemné aroma, naše sny se obracejí spíše k pozitivním obrazům. Když nás naopak obtěžuje nepříjemný zápach, hlásí se o slovo noční můry. Pokud o vůni vaší ložnice pečujete, můžete spát kvalitněji a probouzet se odpočatější.

Stejnému tématu se věnoval i ředitel Centra pro spánek a bdělost v Paříži Damien Léger, který ve své studii potvrzuje, že aromaterapie může mít pozitivní vliv na spánek. Se správnou vůní se spánek prodlužoval v průměru asi o 20 minut a byl kvalitnější.

Aromalampy používejte opatrně

Ložnici můžete provonět klasickou aromalampou. Funguje na principu vypařování éterických olejů. S oleji ale šetřete, protože bývají velmi silně koncentrovány.

Kápněte do lampy pouze pár kapek a kapičku přidejte později, až je vůně slabá. Síla éterických olejů může být problém pro citlivější spáče. Aromalampy nejsou vhodné do dětských pokojů, nepoužívejte je ani příliš často ve své ložnici.

Bylinky a potahy na matrace jsou šetrné

Jemnější než aromalampy jsou vonné bylinky v sáčcích. Rozvěste je kolem postele, nebo je schovejte přímo pod polštář. Můžete si také pořídit polštář plněný vonnou směsí.

Voňavé potahy a matrace

Víte, že existují speciální potahy a matrace, které šetrně a účinně přivedou příjemnou vůni do času usínání i do snů?

Na starší matrace si můžete si koupit speciální potahy s vůní. Pokud ale chcete skutečnou kvalitu, bude nejlepší, když si pořídíte nové matrace, kde jsou tyto speciální potahy součástí balení.

Přečtěte si také náš článek Čerstvý vzduch je pro zdravý spánek zásadní

A z čeho jsou potahy plné vůně vyrobeny? Jejich tajemství se skrývá ve speciálních vláknech, které obsahují výtažky a mikro kapsle vonné esence. Například ochranný potah s názvem Lavender je napuštěn výtažky z levandule. Potah Eucallys zase ložnici provoní svěží vůní eukalyptu. Všechny tyto vůně pak mají ideální intenzitu, jsou tedy jemné a zbytečně nedráždí vaše smysly.

Jakou vůni zvolit?

Vyberte si  z několika osvědčených bylinných vůní. Důležité je, aby účinek vůně byl zklidňující.

Levandule

Zdroj: vyspise.cz

Cítíte to? To voní klidný a hluboký spánek, který vám zajistí příjemné ráno. Levandule uleví od bolestí hlavy a migrén. Uvolňuje nervové napětí a účinkuje také při nespavosti. Navíc sice voní nám, ale odpuzuje hmyz. 

Eukalyptus

Zdroj: Pixabay.com

Svěží vůně Eukalyptu má protizánětlivé účinky. Také odpuzuje hmyz. Hlavně komárům je jeho aroma nepříjemné. Skvěle se tak hodí pro letní měsíce, kdy osvěží ložnice a odpudí nezvané návštěvníky. 

Aloe vera

Zdroj: Pixabay.com

Vůně aloe vera i materiály s výtažkem z něho pomáhají k co nejlepší regeneraci během spánku. Pokud zvolíte ochranný potah z aloe vera, probudíte se více odpočatí a plní energie.
 

Meduňka

Zdroj: Pixabay.com

Tato bylinka pomáhá s nespavostí. Zklidňuje tělo i mysl a navozuje příjemný pocit. Můžete ji často pořídit jako směs do vonných polštářů.
 

Dejte si pozor na silné vůně

Při používání aromaterapie v ložnici existuje také několik úskalí. Problémem jsou příliš silné vůně. Takové nedoporučují lékaři. V lepším případě vás ze silné vůně rozbolí hlava, v tom horším se objeví nespavost. Další chybou je volba povzbuzující vůně. Nevhodné jsou například citrusy. Jejich aroma je nabuzující a nepodporuje zklidnění organismu.

Další úskalí je otevřený oheň, který je potřeba pro většinu aromalamp. Neusínejte u zapálené svíčky. Pokud je to možné, nehaste ji pouze sfouknutím. Vůni aromalampy vám poté naruší nelibý odér doutnajícího knotu. Raději použijte zhášedlo.

Vůně z kvalitního potahu vydrží roky

U potahů na matrace počítejte s tím, že časem vůně zeslábne. Někteří výrobci (např. slovenská firma Materasso) garantují plnou vůni na zhruba 6 měsíců. Kvalitnější jako je Eucallys, uvolňují vůni pozvolna v průběhu několika let. I když vůně matrace na první čichnutí slábne, výtažky v materiálů zůstávají a vliv vůně na spánek trvá.

Vůně se vkrádají i do snů

Příjemná vůně je součástí spánkové hygieny. Někdy může změna vůně být tím, co promění noční převalování na posteli v příjemné a uklidňující chvilky. S levandulí pod hlavou se třeba snadno necháte unést do světa krásných a povznášejících snů.  

Vůně z kvalitních matrací dodá vaší ložnici jedinečnou atmosféru. Zdroj: Materasso


 

Sdílejte:
Témata článku:
bydleníVychytávka