23.03.2017 / Zajímavosti


Díky speciální silnici využijete s hybridem či elektromobilem energii vytvořenou ostatními auty. Nemluvě o tom, že ani nebudete muset řídit.

Originální formu propagace zvolila značka Volvo pro hybridní verzi svého modelu XC90. V Jižní Kalifornii instalovala na tamní rušné dálnici zařízení, které z projíždějících aut vyrábělo elektrickou energii. Na jakém principu technologie funguje?

Pod povrchem vozovky se nachází pryžová rohož, která přenáší tlak vozidla na vozovku na trubice s vodou uložené pod ní. Tím je voda vytlačována do zařízení umístěného vedle silnice, které hydraulickou energii přeměňuje na elektrickou. Pomocí té je následně nabíjen zmíněný automobil, umístěný opodál.

Projíždějícím rozhodně neunikne fakt, že zmíněnému automobilu právě poskytli energii, jelikož obrazovka umístěná za ním každému konkrétně poděkuje, třeba slovy „Děkuji, modrý volkswagene“. Snad jediný otazník tak visí nad případnou životností a náročností údržby této technologie. To jsou však parametry, které tvůrce reklamního spotu asi příliš netrápily.

Podívejte se, jak působivá prezentace, příznačně nazvaná „dálniční loupež“, vypadala v praxi. Na videu uvidíte i to, jak byla technologie instalována a jak funguje v reálném čase.