01.09.2017 / Zajímavosti


Ovládejte domácnost poklepáním, spusťte dotykovou obrazovku kdekoli, ponořte se do 3D projekce ve svém bytě anebo si zahrajte na neviditelný nástroj.

Světla ovládaná tlesknutím či lusknutím prstů už se objevila před několika desítkami let, z pochopitelných důvodů ale nešlo o ideální řešení. Nechtěná spuštění byla častější než ta chtěná a spousta uživatelů se rychle navrátila k využívání klasických vypínačů.

Stačí pouze zaklepat

Zajímavou alternativou je nové zařízení nazvané Knocki. Jde o přístroj ve tvaru hokejového puku, které přiložíte na libovolný povrch a tím z něj uděláte ovládací prvek vaší domácnosti. Knocki rozpozná vibrace, jež vzniknou, když na danou plochu zaklepete, a pomocí tohoto gesta umožní ovládat některé z mnoha chytrých zařízení, jež s ním lze propojit.

V praxi tak můžete mít jeden u nočního stolku, kterým večer aktivujete alarm, snížíte teplotu termostatu a zhasnete světla. Ráno jím zamáčknete budík a spustíte kávovar. Další Knocki lze umístit třeba na domovní dveře, díky čemuž vám na telefon přijde notifikace, když na ně někdo klepe. U televizního stolku zase může sloužit k ovládání přehrávání a tlumení světel. Možností je zkrátka nespočet a vzhledem k tomu, že je zařízení zatím ve fázi předobjednávek, se jich pravděpodobně ještě spousta objeví.

Dotyková obrazovka, kde si zrovna zamanete

Na letošním veletrhu Mobile World Congress v Barceloně představila společnost Sony kompaktní projektor Xperia Touch, který vám na libovolnou plochu promítne obraz a pomocí infračervených senzorů a 60FPS kamery snímá vaše dotyky. Díky této kombinaci funguje dokonce i multitouch (gesta více prsty naráz), a z hlediska funkčnosti tak jde o plnohodnotný tablet s Androidem a možností využít jej i jako standardní promítačku.

Přístroj disponuje i mikrofonem, a pro chytrou domácnost je tak skvěle využitelný jako ovládací centrum. Prostřednictvím služby Google Assistant můžete zadávat hlasové rozkazy nebo lze vše nastavit ručně. Sony Xperia Touch vám promítne i libovolnou hru na OS Android nebo si na něm třeba v kuchyni vyhledáte recepty. Kamera pochopitelně kromě dotyků zaznamená i standardní video a jednoduše si tak předáte videovzkazy. V Evropě by zařízení mělo jít do prodeje během léta 2017 (předobjednat jej můžete například v Alze), cena se ovšem bude pohybovat okolo hranice 40 000 Kč. Na druhou stranu lze očekávat postupné zlevňování a třeba i konkurenční produkty.

3D projekce, kam se podíváte

Microsoft se rozhodl vstoupit na trh virtuální reality ve velkém stylu. Oproti jiným řešením totiž monitoruje prostor, ve kterém se nacházíte, i vaše pohyby. Do tohoto prostředí pak vsadí 3D projekci. Co to znamená v praxi? Představte si třeba, že si chcete pořídit nový gauč. Pokud máte k dispozici 3D model, jednoduše si jej skrz brýle promítnete do prostoru a uvidíte, jak do vašeho domova zapadá. Zajímavá využití jsou i v kombinaci s videohrami, namátkou můžete hrát budovatelskou strategii a své město si promítnout doprostřed pokoje.

Pravda, HoloLens jsou zatím ve fázi vývoje a jejich praktické využití má před sebou ještě dlouhou cestu, i v současnosti ale nabízejí zajímavé možnosti. Lepší než popisovat, jaké to je vstoupit do holografické vrstvy reality, je se podívat na video:

Brýle zvládnou také 360° projekce, takže si třeba můžete z pohodlí svého gauče prohlížet výstavu a stejně tak i 2D projekce. Zařízení to zatím není zrovna dostupné, na americkém trhu jsou brýle k dostání za čtyři tisíce dolarů (cca 100 000 Kč), ale pokud jste IT developer nebo je kupujete pro svou firmu, není to zase tak devastující investice. V každém případě to je ale předzvěst technologie, která nebude za pár let ničím výjimečným.

Neviditelný hudební nástroj

Na podobném principu jako Knocki funguje také zařízení nazvané Pulse Surface Controller System. Nenápadné zařízení registruje zvuk pomocí akustických impulzů a podle vašeho přání jej převádí například na perkusy či klávesy. Jde o dílo hudebníka Stephena Vankova. Tvořit můžete jak s dodávaným softwarem, tak i s některým z profesionálních programů na úpravu hudby. Samotné zařízení je přitom velmi dostupné, základní cena se pohybuje v přepočtu okolo 1 500 Kč. Přestože se vám bude hodit alespoň minimum znalostí o počítačových úpravách hudby, nejde o nic, co by se nešlo naučit.

Jak ukazují tato čtyři zařízení, co bylo ještě před deseti lety spíše doménou sci-fi, začíná pronikat do běžně dostupné reality. Produkty zatím cenou nemohou oslovit masy, nicméně je jen otázkou času, než se i tato skutečnost změní. A za dalších deset let už může být interakce s různými, na první pohled jednoúčelovými povrchy a předměty v domácnosti naprosto běžnou věcí.

Sdílejte:
Témata článku:
chytrá aplikacechytrá domácnostinovaceIoTosvětleníVychytávkaZe světa

Zaujaly vás naše články a chcete zůstat v obraze?

Přihlaste se k odběru novinek!


Přidejte svůj komentář.
Být registrovaný je lepší. Staňte se součástí komunity Bydlíme s Filipem a získejte výhody registrovaných uživatelů, registrujte se zde.