20.06.2017 / Zajímavosti


Mít filipa znamená být chytrý. Dnes může „mít filipa“ i váš domov – díky technologiím se stává domovem chytřejším i bezpečnějším. To je naše hlavní téma.

Chytrá řešení pro celý domov. To je téma, které se jako červená nit vine všemi články, které najdete na stránkách Bydlíme s Filipem. Přečtete si zde třeba o způsobu, jak vyřešit vyhřívání bazénu i na dálku nebo jak využít solární systém a klimatizaci. Kam vyrazit na výlet a co se dělo na poslední konferenci o chytrém domově.

Filip má prostě za ušima v bytě, na zahradě, na terase, ale i na chatě a dobře ví, že dnešní moderní život se bez chytrých technologií neobejde – protože s nimi je život jednodušší a pohodlnější.

Chytré bydlení nás baví

Baví nás sledovat trendy, ať už se týkají zeleného udržitelného bydlení, nebo posledních vychytávek takzvaného internetu věcí (IoT — internet of things).

Koneckonců ten dnes už používá většina lidí v momentě, kdy si zapne navigaci v telefonu. Ve svém telefonu pak můžete mít kromě navigace i appku, která pomáhá úspornějšímu vytápění, ale taky rádi telefon hodíme do kouta a jdeme pracovat na zahradu. Zkrátka za webem Bydlíme s Filipem stojí normální lidé jako vy, které baví žít a objevovat. A to, co nás spojuje, je právě zájem o chytrá řešení. Třeba takový chytrý domov.

Chytrý domov? A proč?

Kdo z vás si při příjezdu na chalupu nepřál, aby mohl na dálku zapnout topení a netrpět prvních několik hodin v prochladlých místnostech? Nebo z práce zkontrolovat, zda skutečně zhasl v koupelně? Chytrý domov (smart home) totiž není jen o kávě, kterou si pomocí telefonu uvaříte z postele, ale dokáže výrazně ušetřit váš čas a uspořit náklady.
 

"Když se stane, pak udělej tamto"

V internetu věcí (IoT — internet of things) je aplikován jednoduchý princip IFTTT, což je zkratkou „if this, then that“, tedy česky „když (se stane) toto, pak (udělej) tamto“. Jedná se vlastně o sled automatizovaných příkazů, který zadáte a který aplikace plní. Například „když jsem 5 km od domova, zapni topení, aby doma bylo 20,5 °C“ nebo „když mi začne zvonit alarm, zapni rádio“. Aplikace IFTTT je vlastně takový osobní sluha v době internetu věcí. A mít osobního sluhu je rozhodně fajn nápad. :-)

Pokrok nezastavíš

Řízení domácnosti telefonem (pokud nepočítáme schopné manželky i manžele) může být pro někoho hudba budoucnosti, ale jak se říká, pokrok nezastavíš. My tenhle pokrok, který vede k příjemnějšímu životu, rozhodně vítáme. A rozhodli jsme se o něm psát, aby se více lidí mohlo dozvědět, jak si zpříjemnit život a co zajímavého se ve světě objevilo.

Je nám jasné, že tyto technologie s sebou přinášejí spoustu otázek, které se týkají bezpečnosti či spolehlivosti, a na tato témata se budeme zaměřovat také. Přes všechno nadšení, které z nás sálá, jsme stále rozumní a dospělí (někteří z nás mají dokonce i děti – několik dětí :-), takže víme, že i báječně znějící pokrok je nutné podrobit kritickému nadhledu.

Připojte se k nám

Pokud se tedy chcete dozvídat víc o chytrých řešeních, chytrých technologiích a chytrých nápadech pro celý domov po celý rok, čtěte nás – zařaďte si náš web do oblíbených, odebírejte newsletter, sledujte nás na facebooku a zapojte se do debat.

 

Sdílejte:
Témata článku:
bydleníChytrý domovIoTSmart Home