15.07.2016 / Zajímavosti


Zajímavá architektura, nádherná příroda a technické zajímavosti. Ingredience pro vydařený výlet, ať už s dětmi, nebo s kamarády.

Hradec Králové je právem jedním z našich nejkrásnějších měst. Díky svým secesním a funkcionalistickým stavbám získal přízvisko Salon republiky a dodnes je na co se dívat.

Schody, a hned dvoje

Mezi Velkým náměstím a křižovatkou ulic Komenského a Ignáta Hermanna stojí schody Bono Publico. Vytvořeny z dubových fošen roku 1810 jsou jednou z nejkrásnějších hradeckých empírových památek. Zajímavé jsou i tři věžičky, které svými kopulemi tyto schody osvětlují.

V překladu jejich jméno znamená „pro dobrou věc“ a vysvětluje i důvod jejich vzniku. Schodiště nahradilo původní rybářskou branku, aby umožnilo rychlejší a jednodušší přístup k jezdeckým a pěchotním kasárnám. Dnes vás dovedou na Jižní terasy hradeckého opevnění a jsou frekventovanou cestou mezi starým městem a studentskou čtvrtí.

Na Velké náměstí ústí i druhé schodiště. Postavené Josefem Gočárem na místě bývalé vodárenské věže se stalo hlavní vstupní branou na Jižní terasy. Přestože se schodiště jmenuje Gočárovo, místní mu podle tvaru tří velkých svítilen přezdívají U Tří tupláků.

Secesní HučákSecesní Hučák

U architektury ještě zůstaneme. Hučák je jedinečná secesní průtočná vodní elektrárna – a dnes slouží jako informační centrum pro získávání energie z obnovitelných zdrojů. Prohlídky samotné elektrárny se konají každou středu, sobotu a neděli od 14 hodin a celá budova je otevřená každý den od 9 do 16 hodin. Na svou dobu úžasné technologické dílo je dnes dokonalým spojením krásy a funkce.

Stříbrňák

Na hradeckých vodách vás odneseme ke Stříbrnému rybníku, veřejnému koupališti s písečnou pláží a kempem. Ideální zakončení dne stráveného ve městě. Najdete tu půjčovnu lodiček, lanové centrum, lezecké centrum, paintball a spoustu dalšího. Kvalitu vody si na dálku snadno ověříte u krajské hygienické stanice na tomto odkazu.

Sdílejte:
Témata článku:
výletZe světa