05.04.2017 / Zajímavosti


Vývoj ve fotovoltaice jde mílovými kroky směrem k panelům, které dokážou plně nahradit střešní tašky, nebo dokonce okna.

V průběhu roku 2017 budou prý na trh uvedeny střešní šindele od výrobce Tesla, které dokážou vyrábět elektrickou energii ze slunečního záření. Jsou přitom k nerozeznání od klasických tašek. Znamená to, že současné fotovoltaické panely se tak stanou minulostí?

V dlouhodobé perspektivě je to pravděpodobné, ale solární střešní šindele čeká ještě dlouhý vývoj za vyšší efektivitou. Zatím totiž nedosahují takového výkonu, který nabízejí dnešní solární panely. Proto pokud fotovoltaiku zvažujte, nečekejte. Životnost systému fotovoltaických panelů je kolem 20 až 30 let a až vám doslouží, budoucí technologie vám určitě nabídne řešení, které i dnešní představy o solární budoucnosti překoná.

Jak solární střešní tašky pracují?

Fotovoltaické buňky jsou u tašek skryty pod poloprůsvitným sklem. Zatímco z uliční úrovně tak nejsou zpozorovatelné, díky odlišnému úhlu mají vhodný přístup ke slunečním paprskům. Společnost se zaměřila také na odolnost a oproti běžným taškám by tyto měly nabídnout dvojnásobnou životnost. K dispozici budou ve čtyřech variantách včetně takové, která bude mít rozmrazovací prvky a poradí si s ledem i sněhem.

Elon Musk zatím neprozradil, na kolik nové šindele přijdou, a řekl jen, že s ohledem na úsporu energie vyjdou levněji než klasické tašky. Jinými slovy, situace bude podobná jako při instalaci fotovoltaických panelů, kdy vysokou počáteční investici vykompenzuje delší, ale poměrně jistá návratnost.

Elon Musk zvolil velice originální způsob prezentace a pódium pro ni si postavil v zástavbě na první pohled obyčejných rodinných domů. Až v průběhu přednášky odhalil, že několik z těchto domů má právě novou solární střechu, a tím dokázal, jak nerozpoznatelná je od té běžné. Na záznam celé prezentace se můžete podívat zde.