17.11.2017 / Zajímavosti


Letošní rok přinesl v oblasti internetu věcí mnoho novinek. Mimo jiné také na poli zdravotnictví a automobilového průmyslu. Tým Cisco Jasper, který poskytuje cloudovou platformu pro internet věcí, představil přibližně před půl rokem dva velmi zajímavé projekty. Jde o speciálně navržené řešení využívající chytré hodinky pro seniory a zdravotně indisponované, na kterém Cisco Jasper pracoval spolu s odborníky ze společností Jupl a Samsung. Druhé představené řešení je určeno pro náročné řidiče.

Hodinky pro bezpečí seniorů a zdravotně indisponovaných

Speciálně navržené hodinky pro seniory jsou výsledkem spolupráce společností Cisco Jasper, Jupl a Samsung. Zařízení je postaveno na chytrých hodinkách Samsung Gear S3 smartwatch a funguje pomocí softwaru společnosti Jupl. Posledním dílkem skládačky je platforma internetu věcí – Cisco Jasper. Ta propojuje zařízení se zdravotními službami a (nejen) seniorům se zdravotními problémy umožňuje být nezávislými na neustálém dohledu třetí osoby.

Mezi hlavní výhody chytrých hodinek patří:

  • Funkce Personal Emergency Response System, díky které mohou uživatelé upozornit svého lékaře v případě nevolnosti. Komunikace probíhá v reálném čase a uživatel je lokalizován, ať už se vyskytuje kdekoliv.
  • Biometrický monitoring, který neustále kontroluje zdravotní stav pacienta a automaticky upozorní na případný kritický stav.
  • Lokalizace a asistenční služby umožňující sdílet informace o poloze a zdravotním stavu uživatele s třetími osobami, například s rodinou, přáteli či osobními pečovateli.

Senioři a zdravotně indisponovaní lidé díky tomuto zařízení už nemusejí být odkázáni na každodenní péči druhých. Stanou se mnohem nezávislejšími na svém okolí a zároveň se zrychlí poskytnutí pomoci v případě nouze.

Chytrá auta pro náročné řidiče

Automobilová společnost Honda uvedla platformu MyHonda Connected Car, která jako základní stavební kámen využívá technologie internetu věcí od Cisco Jasper a společnosti Bright Box. Telemetrické řešení společnosti BrightBox je poháněno platformou Cisco Jasper Control Center, která slouží k automatizovanému připojení k internetu věcí. Tu už využívá 23 největších světových automobilových výrobců.

Řidiči tak díky internetu věcí a chytrým autům Honda mohou využít výhod, jako jsou:

  • Kontrola stavu vozidla a diagnostika - Řidiči budou mít prostřednictvím speciální aplikace snadný přístup k důležitým informacím o stavu vozidla. Data jsou odesílána v reálném čase, takže údaje z aplikace odpovídají skutečnému stavu automobilu.
  • Jednoduché plánování údržby - Řidiči jsou prostřednictvím aplikace upozorněni na nutnost servisního zásahu. Ten si lze objednat jednoduchým kliknutím.
  • Lokalizační služby na bázi GPS: Řidiči dostávají užitečné informace o místech, na která jedou, upozornění na rychlostní limity či oznámení o aktuálně volných parkovacích místech.

Služby pro chytrá vozidla společnosti Honda budou dostupná ve všech evropských zemích, nicméně v případě potřeby je může automobilka kdykoliv rozšířit po celém světě.