04.08.2017 / Zajímavosti

1

Solární panely jsou ekologicky šetrné, zabírají ale místo. Je možné je umístit na vodní plochy a v Číně se toho nyní ujali ve velkém.

Čína je zemí, jejíž reputace v oblasti ochrany životního prostředí není zrovna nejlepší. Během posledních pár let se ale přístup tamní vlády, alespoň co se ekologie týče, výrazně mění. Zavírání uhelných elektráren doplňuje otevírání těch, které využívají obnovitelné zdroje. Mnoho z nich využívá fotovoltaiku, především v přelidněných oblastech na východě, to s sebou ale nese tu nevýhodu, že k vyrobení dostatku energie vyžadují hodně místa. A místo může být lepší využít pro zemědělství.

Jako ideální řešení se v tomto případě jeví umísťování solárních elektráren na vodní plochy a právě v Číně byla spuštěna největší solární elektrárna tohoto druhu na světě. Projekt se nachází u města Chuaj-nan v provincii An-chuej na východě země a má výrobní kapacitu až 40 MW. To je mimochodem téměř stejně jako největší česká solární elektrárna v Ralsku


Na místě, kde se čínská elektrárna nachází, byly řízením vtipného osudu dříve uhelné doly. Časem se však půda propadla a vytvořila jezero, na kterém je dnes umístěna soustava panelů. Kromě úspory prostoru je výhodou tohoto řešení i fakt, že voda panely ochlazuje a zvyšuje tak jejich efektivitu. Současně se také zabraňuje jejímu odpařování.

Zdroj: Weforum.org, foto: Sungrow Power Supply

Zaujaly vás naše články a chcete zůstat v obraze?

Přihlaste se k odběru novinek!


Přidejte svůj komentář.

28.11.2017, 14:16

Anonymní příspěvek

Za chvíli už ani vodné ekosystém nebude mít dostatek světla. A pak půjde vše do háje.
Být registrovaný je lepší. Staňte se součástí komunity Bydlíme s Filipem a získejte výhody registrovaných uživatelů, registrujte se zde.