30.11.2017 / Zajímavosti


Stavba z PET lahví? Hloupost? Kdepak. Budoucnost! Tým ČVUT složený ze zkušených vědců, architektů a designérů vyvinul cihlu z recyklovaných PET lahví.

zdroj: petmat.cz

Obal častokrát tvoří podstatnou část ceny produktu. Řešením vznikajícího problému – přebytku plastu – je právě jeho sekundární využití. V tomto případě jde o využití ve stavebnictví, kde by materiál mohl nějakou dobu setrvat, než se vrátí zpět do recyklačního koloběhu. Tento dlouhodobější oběh by pak dokázal vyrovnat vzniklou ekologickou nerovnováhu, zapříčiněnou snadnou dostupností PET materiálu, jeho nízkou výrobní cenou a nerozvážným zacházením.

Úbytek plastového odpadu se totiž nekoná. Je tedy namístě odpad zužitkovat. To jsou myšlenky, které stály za vznikem cihly PET(b)rick, cihly z recyklovaných PET lahví.

Jak se z PET lahve vyrábí cihly?

Staré PET lahve se vyfouknou a rozdrtí na malé vločky. Recyklovaná hmota se znovu roztaví a poté nafoukne do tvaru cihly. Díky skvělé poddajnosti lze cihly spojovat ve větší celky. PET materiál navíc patří k těm nejlépe recyklovatelným. Neskutečnou výhodou je, že celkový proces recyklace se může opakovat až patnáctkrát.

Nafouklé cihly jsou variabilně využitelné. Jsou extrémně lehké, a přesto mají vysokou pevnost. Dají se naplnit různým obsahem – vodou, pískem či elektronikou. Ano, můžou proto i svítit. Využít se dají také jako stavební materiál pro různé kusy nábytku. Pro architekturu je to tak velice zajímavý a designově skvěle využitelný formát. 

A přidaná hodnota tohoto stavebního materiálu? Zužitkování plastového odpadu, kterého je všude kolem nás obrovský nadbytek. Vždyť jen v České republice se každý den vyprodukují přibližně tři miliony PET lahví.

PETMAT: Plastové lahve v moderní architektuře

Proč tedy nikdo této technologie nevyužívá? Někdo přece. Existuje projekt PETMAT, který hledá možnosti, jak nadbytek plastového odpadu využít v moderní architektuře. Kombinuje vyspělé architektonické navrhování s již zavedenou průmyslovou výrobou PET lahví. Z dosavadní práce vzešla právě cihla PET(b)rick. Té byl v květnu 2016 udělen patent. Ovšem prvotina nesplňovala tvarové normy pro snadné vrstvení. Dnes se testuje verze 2.4. Tyto cihly již drží pohromadě, skládají se z nich nasvícená sedátka. Pro delší životnost a roznos sil jsou spojena dvěma plexi deskami a vlascem. Lepidlo zde není použito. Stačí sedátka svázat. Cílem výzkumu je vyvinout lahev vhodnou ke stavebním účelům, tedy hranatého tvaru.

Pořiďte si sousedský minirecyklátor

Součástí projektu PETMAT je stroj, tzv. minirecyklátor, který bude recyklovat použité PET lahve v reálném čase. Návštěvník vhodí PETku a může pozorovat proces recyklace. Následně bude odměněn malým produktem.

Nejde ale o běžnou stometrovou recyklační linku, nýbrž o stroj velikosti šatní skříně. Přesto funguje úplně stejně. Jsou v něm skleněná okénka, kterými můžete celý proces recyklace zhlédnout. PETMAT tak chce ukázat, že recyklování je snadné, a tyto stroje rozmístit všude tam, kde se pohybují lidé. S plastovým odpadem totiž ještě pár let rozhodně žít budeme.

 

PETMAT vzdělává školáky

Výzkumná skupina z Fakulty architektury na ČVUT spolupracuje se školáky na různých projektech věnujících se plastu a zacházení s ním. Zároveň PETMAT srozumitelně představuje problematiku plastu na základních a středních školách. Vysvětluje dětem užitečné zastoupení plastu a poukazuje na problém znečištění planety neodpovědným chováním spotřebitelů vůči plastovému odpadu. Ukazuje, že PET má svoji cenu.

Projekty PETMATu

PETree

Pilotní projekt PETMATu. Pět metrů vysoký vánoční strom postavený na půdě ČVUT v Praze. Struktura stromu byla dutá. Mohlo se do něj vejít a zažít skutečnou nádheru uvnitř osvětleného stromu z využitelného plastového odpadu. Strom vznikl z 12 tisíc 1,5litrových PET lahví.

PET(ch)air

Osvětlené stoličky zkonstruované z PET(b)rick verze 1.0, které byly funkčně vystavené na světové výstavě EXPO 2015 v Miláně. Byly složeny ze 72 kusů PET(b)rick a unesou zátěž až o váze jedné tuny. Pod takovou tíhou se sice trochu zmenší a zdeformují, ale nábytek se nezničí.

Book World

Na akci Svět knihy 2016 i 2017 dodali osvětlený recepční pult pro ČVUT.

PET(a)ngel

Ve spolupráci s jindřichohradeckým muzeem vznikl na adventní akci JINoHRÁtky 2016 nasvícený interaktivní anděl.

PET(b)ar

Sen se stal realitou a vznikl nasvícený PET(b)ar, připravený na společenskou akci – pódium, stěna baru, stoly, židle, zdi i výzdoba. Celkem 15 světelných instalací v jednom baru. To vše z PET materiálu.

PETOTEM

Na Light festivalu 2017 v centru Plzně nainstalovali PETOTEM.

Plastové cihly PET(b)rick průkopníků z PET-MATu jsou stále ve fázi vývoje. Můžeme se tak jen těšit na další PET zázraky z jejich dílny. Například další reprízu úspěšného hudebního představení PET(m)use, které bylo uvedeno letos na podzim v experimentálním divadle Labyrint, kde PET(b)rick figuroval jako stavební prvek ve scénografii. Další představení je plánováno na únor 2018 v rámci Ozvěn AFO. 

A kde jinde se zabývají stavbou z PET lahví?

Kolumbie je země, která je poznamenaná léty občanských nepokojů, a lidé tam i dnes bojují s chudobou. Pro některé rodiny patří mezi základní problémy zajistit kvalitní bydlení. To se ale díky tomuto pokroku ve stavebnictví a společnosti Conceptos Plásticos může změnit. Navíc recyklace plastu přispívá ke snížení odpadu.

Asijská firma Miniwiz vytvořila v Tchaj-peji pavilon EcoArk, kde jsou stěny budovy výhradně z plastových lahví. Zapadají do sebe jako kostičky lega. Tyto polygonální lahve se nazývají Polli-Bricks a jsou vyrobeny z recyklovaného plastu.

Na Novém Zélandu stojí za přeměnou odpadků na udržitelný stavební materiál Peter Lewis s firmou ByFusion. Jejich cihlový výrobek RePlast může být vyroben v různých velikostech a tvarech. Tyto plastové cihly se pyšní velmi vysokou zvukovou i tepelnou izolací.

V Nizozemsku se stavební inženýři ze společnosti Infralinq pokoušejí dokonce o výrobu silnic z plastu. Koncept je nazván jednoduše PlasticRoad a vyzývá k použití recyklovaného plastu jako prefabrikovaných úseků vozovek.

Sdílejte:
Témata článku:
inovaceobnovitelné zdrojeVychytávkaz domova