26.01.2018 / Zajímavosti


Nikdo si nepřeje probudit se bolestí hlavy a bez energie. Přesto se to ale stává. Příčin může být mnoho a spoustu z nich dokážete sami změnit.

Kvalitu spánku ovlivňuje hned několik faktorů. Dle odborníků potřebuje naše tělo pro zdravý spánek 7 až 8,5 hodiny denně, a to i v dospělém věku. Jedině takto dlouhá doba daruje tělu dostatek času na to, aby se zbavilo toxinů a zregenerovalo, tedy uklidilo a opravilo.

Co ovlivňuje spánek?

Stres, kvalita matrace i postele, barevné ladění ložnice, zvuky okolí, kvalita vzduchu, stav vašeho těla i mysli, … Těch důvodů je mnoho a vydaly by na jeden celý seriál. My se tady ale chceme věnovat kvalitě vzduchu v českých ložnicích, která zejména na podzim a v zimě rapidně klesá. Proč tomu tak je?

Špatný spánek znamená i zhoršenou koncentraci během dne.

Výrazným škodičem zdravého spánku je CO2, který ve spánku do místnosti vydechujete – a následně opět vdechujete. Právě vysoká koncentrace tohoto plynu způsobuje bolesti hlavy a celkovou únavu po ránu.

Pro zdravý spánek je tedy důležité spát v dobře odvětrané místnosti s dostatečným přívodem čerstvého vzduchu. Většina lidí se domnívá, že prosté otevření okna na několik minut vyvětrá místnost dostatečně na to, aby došlo ke snížení koncentrace CO2 na přijatelnou úroveň. Bohužel tomu tak není. V létě je možné spát s otevřeným oknem celou noc, ale v zimních měsících spánek s otevřeným oknem hraničí s hazardem se zdravím. Pro jiného je otevřené okno pozvánkou k vyloupení bytu, ve spoustě případů lidé větrat nechtějí kvůli hluku nebo smogu. To vše je důvodem, proč se kvalita spánku snižuje úměrně se snižujícími se teplotami za oknem.

Izolace a mikroventilace

Domy postavené v předešlých desetiletích byly v posledních letech houfně zateplovány a tím izolovány nejenom tepelně, ale i odříznuty od přirozeného větrání – onoho neslavného „táhnutí od oken“. Zvýšil se výskyt plísní a souvisejících onemocnění dýchacích cest. Na trhu dnes existuje několik řešení, která přivodí zdravější spánek a zajistí odvětrání ložnice, popřípadě i celého bytu nebo domu.

Jedním z nejčastěji volených větracích systémů v takových domech a bytech je mikroventilace. Okna jsou vybavena čtvrtou polohou kličky, kde dojde k pootevření okna a následné ventilaci vzduchu. Odvětrání místnosti je ovšem nedostatečné. Dospělý člověk vyprodukuje nezdravou hladinu CO2 v běžně velké ložnici již během 2 až 3 hodin po ulehnutí. Mikroventilace odvrátí dosažení nezdravé koncentrace pouze o několik desítek minut, pootevřené okno asi o 1 hodinu.

V obou těchto případech okno není dostatečně zajištěno proti vniknutí zloděje, dochází ke ztrátě tepla a ke snížení zvukové izolace místnosti. Navíc jsou obě tyto varianty závislé na poryvech větru, který má pak zásadní vliv na odvětrání místnosti.

Přesto tuto kvalitu vzduchu můžete ovlivnit a komfortně se vyspat i v situaci, kdy venkovní teploty sahají hluboko pod bod mrazu. To kouzlo se jmenuje nucené větrání.

Jak fungují systémy nuceného větrání

Takhle vaše rána vypadat nemusejí.

Pokud ovšem nechcete spoléhat na to, že vítr bude foukat dostatečně, můžete zvolit jeden ze systémů nuceného větrání. Nejjednodušším je větrání pomocí ventilátorů, které má většina domácností na WC nebo v kuchyni. Tento systém využívá princip podtlaku, kdy ventilátor nasává vzduch z místnosti, a do místností tak přirozeně proudí okolní vzduch.

Systém není nijak nákladný a přitom je velmi efektivní. Příkon průměrného ventilátoru je okolo 10 W, což při průtoku 40 až 100 m3 stačí pro několik osob. Za den nepřetržitého provozu přitom za elektřinu zaplatíte méně než 1,50 Kč.

Účinnost tohoto větrání můžete zvýšit zabudováním samoregulačních nástavců do oken. Vnitřní štěrbina se otvírá a zavírá v závislosti na koncentraci CO2 v místnosti. Výhodou tohoto řešení je také absence stavebních zásahů do obvodových zdí.

Větrací jednotka jako rekuperace bez výměníku

Pokud by se vám i toto řešení zdálo nedostatečné a nevadily by vám zásahy do obvodových zdí, dalším možným řešením jsou větrací jednotky bez rekuperace. Ty mohou obsahovat prachové, pylové a další filtry. Výkon a s tím související hlučnost lze většinou regulovat v několika základních stupních.

Instalace větracího systému.

Nejčastěji poskytují větrací výkon 30 až 200 m3/h při dosaženém hluku od 17 dB a spotřebě v řádu jednotek wattů. Vzhledem k absenci tepelného výměníku jsou oproti jednotkám s rekuperací levnější a poskytují vyšší výkon. Modely s rekuperací vzduchu jsou cenově nákladnější na pořízení. Ovšem díky schopnosti zachování až 91 % tepla uspoří náklady za vytápění.

Náročnost provedení stavebních úprav je přímo úměrná požadavkům na dané zařízení. Čím vyšší požadavky, tím vyšší náročnost stavebních úprav domu či bytu. Nejdokonalejší systémy s centrálním odvětráváním se stávají standardem u nových developerských projektů a přispívají tak vyšší kvalitě bydlení ve městech.

Sdílejte:
Témata článku:
bydlení