29.07.2016 / Zajímavosti


Naše země je bohatá na skryté poklady a nečekané objevy. Některé z nich vám nabízíme jako tipy na příjemné výlety.

Každý má své oblíbené výletní místo a žádný článek není dost dlouhý na to, aby dokázal zahrnout všechna. Berte tedy i ten náš jako malou ochutnávku krás, za kterými se můžete vydat vlakem, autem nebo na kole.

Ondřejovská hvězdárna

Secesní hvězdárna podle návrhu architekta Josefa Fanty z roku 1905 dodnes slouží Astronomickému ústavu Akademie věd České republiky a patří k nejdůležitějším vědeckým pracovištím ve svém oboru v Evropě. A také je otevřená veřejnosti – každou sobotu a neděli v 10, 13 a 16 hodin. Počítejte s 2 hodinami exkurze a vstupným v rozmezí 20–80 Kč. Hvězdárnu najdete kousek od Prahy.

Větrný mlýn s Halladayovou turbínou

V Ruprechtově u Vyškova můžete spatřit vrchol technického řešení mletí obilí v 19. století. Halladayovu turbínu využil místní rolník Cyril Wagner pro vlastnoručně zkonstruovaný mlýn. Od roku 1873 se tak jedná o světový unikát. Za dostatečně větrného počasí dokázal mlýn umlít až 10 metráků obilí denně. Dnes se již nepracuje, ale mlýn je obývaný a slouží i jako kulturní centrum, program najdete zde.

Exotika ve Veltrusech

Jeden z prvních anglických parků včetně romantických stavbiček je skvělým místem na den strávený v příjemné přírodě. A přesně podle plánu tak můžete putovat různými krajinami, jak velel tehdejší trend exotických cest. V parku veltruského zámku tak potkáte antický chrám, egyptský most, holandský selský dům nebo švýcarskou hájenku. Veltrusy najdete mezi Prahou a Mělníkem.

Vodní elektrárna Háj

Původně elektrárna pro mlýn, která ale vyhořela a po obnovení se stala centrem elektrifikace Třeštiny a okolních šumperských vsí. Na původní stavbu později navázal syn zakladatele Karel Plhák se samostatnou hydroelektrárnou, která je dosud v plném provozu. Prohlídku si raději domluvte na obci předem.

Halali v poli

Pomník císaři Karlu VI. u Hlavence oslavuje zdařilý hon, který uspořádal hrabě František Antonín Špork při příležitosti panovníkovy korunovace českým králem. Socha je dílem slavného Matyáše Bernarda Brauna a samotný altánek pak architekta Františka Maxmiliána Kaňky. Dnes je příjemným zastavením cestou na oblíbené koupaliště Konětopy.

Pacoldova vápenka

Světový unikát pro zpracování nesetříděného vápence. Stojí blízko vápencových lomů v pražské Chuchli pod Barrandovskými skálami. Dnes je nazývána industriální sochou – jedná se totiž o jeden z posledních zachovaných příkladů velmi specifického typu vápenky. Bohužel veškeré strojní vybavení kompresorovny, rozvodny a dílen bylo rozebráno, část je zachována v Solvayových lomech ve Sv. Janu pod Skalou. Pacoldova vápenka je nepřístupná kvůli rekonstrukci, ale podívat se na ni můžete z pražské ulice V Dolích.

Lesný, neznámý velikán

Pětikilometrové stoupání čistou krajinou Slavkovského lesa z Lázní Kynžvart se na vrcholu Lesného promění ve výhledy do kraje. Cestou nemiňte rozvalinu kynžvartského hradu, založeného Přemyslem Otakarem II. jako Königswart, Králova stráž. Pokud vám zbydou síly, můžete si procházku prodloužit po modré a červené zpět do lázní k prameni Richard, který dává vůbec jednu z nejlepších minerálek u nás.

Sdílejte:
Témata článku:
kam na výletz domovazábavazábava