22.10.2018 / Zajímavosti


Alternativní neznamená primitivní. Pojďme se podívat na domy, které nabízí komfortní a soběstačné bydlení za minimální počáteční náklady.

Ostrovní dům

Ostrovním domem je nazývaný projekt soběstačného domu, který nepotřebuje k provozu připojení na inženýrské sítě. Voda je přiváděna ze studny a odpady řeší vlastní jímka. Elektřinu obvykle vyrábějí fotovoltaické panely v kombinaci s akumulátorem. Jako záloha pak slouží benzínový nebo dieselový generátor. Vytápění objektu zajišťují kamna nebo kotel na dřevo či uhlí. Ostrovním domem může být dům z jakéhokoliv materiálu, takže cena záleží jen na vašich požadavcích na luxus.

Český ostrovní dům, navrhli Matouš Juráň, Josef Konečný, Kristýna Ulrychová (zdroj: www.ceskyostrovnidum.cz)

Zeměloď

Už jste slyšeli o Zemělodi neboli Earthship? Tento dům je postavený velkou měrou z použitého materiálu a pneumatik naplněných hlínou. Ozdobné prvky tvoří lahve od piva či vína, které se ve slunečním světle krásně lesknou. Každá Zeměloď je vybavena jedním nebo dvěma skleníky, které poskytují celoroční úrodu bez ohledu na počasí. Na střeše jsou umístěny solární panely a celý systému využívá dešťovou vodu. Zeměloď není napojena na inženýrské sítě a je nesrovnatelně levnější než konvenční domy. Stavba základního typu vyjde jen kolem 150 000 Kč, ty nejhonosnější modely stojí kolem 1,5 mil. Kč.

Zelená architektura — stavba zemělodi v Novém Mexiku v USA (zdroj: shutterstock)

Treehouse

Velmi oblíbené, i když prozatím především v cestovním ruchu, je neobvyklé ubytování v korunách stromů. Domy jsou konstruovány tak, aby neškodily stromům a ty mohly pokračovat ve svém růstu. Ani Treehouse není napojen na inženýrské sítě. Jelikož se ale prozatím využívá hlavně pro krátkodobé pobyty, pitnou vodu si musíte přinést vlastní a toaleta je zde suchá, vzdálená několik metrů od domu. Postavit ho dokážete s trochou zručnosti a znalostí sami, takže počáteční náklady jsou opravdu minimální.

Dům ve stromech (zdroj: shutterstock)

Housbót

Hausbóty jsou u nás rozšířené již delší dobu. Jedná se o bydlení na vodě. Hausbót nebývá vybaven vlastním pohonem, kotví zpravidla na řekách velkých měst či na přehradách. Přepravuje se tažením za vlečnou lodí. Větší hausbóty slouží také jako restaurace nebo hotely. Dům si můžete vybavit zcela plnohodnotně, rozvodem elektroinstalací, vody a odpadu, termostatem, podlahovými konvektory, osvětlením či elektrickým ohřívačem vody. Při stavbě ušetříte na koupi pozemku, protože žádný nepotřebujete.

Housbót v Dánsku (zdroj: shutterstock)

Tiny house

Bydlení, kde není ani centimetr navíc. To je tiny house, trvale obyvatelný domek postavený na malé ploše do 20 m2. Stavba je vzhledem k velikosti domu obvykle rychlá a v mnoha zemích ho lze postavit bez úředního povolení. Postavit ho s trochou zručnosti zvládnete i sami, takže náklady mohou být opravdu minimální. I přes malý prostor nabízí tiny house veškerý komfort bydlení. Najdete zde kuchyň, obývací pokoj, samostatnou koupelnu i ložnici. Zda zvolíte soběstačný dům nebo napojení na inženýrské sítě, je zcela na vás. Variantou je i mobilní bydlení na kolech, které stačí zapřáhnout za auto a přemístit dle potřeby.

Úzký dům (tiny house) v horách (zdroj: shutterstock)

Námořní kontejner

Námořní kontejnery jsou moderní formou bydlení především v zahraničí. Volí ho mladí a kreativní jedinci. Přijde vám vhod i v případě, že váš rozpočet není nafukovací. Jeden kontejner v délce 6 metrů lze pořídit již od 40 000 Kč a rozšiřovat ho můžete donekonečna. Stačí jen přikupovat kontejnery. Některé firmy je dodávají už zařízené, odpadne vám tak starost s rekonstrukcí. Stejně jako všechny ostatní domy může být i námořní kontejner zcela soběstačným bydlením.

Moderní bydlení vyrobené z námořních kontejnerů (zdroj: shutterstock)

Jurta

Kruhové bydlení typické především pro Mongolsko se stává moderní i u nás. V Mongolsku jurta vydrží desítky let a žije v ní několik generací. V našich podmínkách jsou však využívané především jako krátkodobé bydlení. Stěny bývají z plátna a k izolaci podlahy, střechy i stěn se používá ovčí vlna, len nebo konopí. Pokud chcete v jurtě pobývat dlouhodobě, zvolte slaměný typ. Proč? Lze ho daleko lépe zateplit, nabízí vyšší komfort a delší životnost. Cena jurty se pohybuje okolo 300 tisíc korun.

Jurta (zdroj: shutterstock)

Ať už si vyberete jakýkoliv dům, nejdůležitější je, abyste se v něm cítili dobře. Přejeme vám šťastnou ruku při výběru vašeho vysněného bydlení.