14.10.2016 / Zahrada


Záhonky se zimují, ale proč i trávník? Nestačí ho jen posekat? Odpovědi na tyto otázky a další informace se vám budou hodit právě v těchto dnech.

Podzimní péče o trávník zajistí, že příští rok vás bude čekat výrazně hustější a „trávovější“ porost. Na první pohled je to zelená plocha, ale při bližším ohledání jasně vidíte, že ne vše jsou stébla trav, ale určitě najdete sedmikrásky, pampelišky, jitrocel a spoustu dalších rostlin. Pokud je v trávníku nechcete, čas je teď na vaší straně.

Příprava trávníku

Ideální čas pro založení

Podzim je také ideální čas pro založení nového trávníku. Letošní byl teplý, a tak je dost pravděpodobné, že většina z vás již koncem září začala s výsevem. Pokud jste to ještě nestihli, máte poslední šanci – trávník vzchází 3 týdny. Pečlivě tedy sledujte předpověď počasí, aby nový trávník nerostl do zimy, a pokud je nepříznivá, nechte dosev až na jaro.

Nejdříve ze všeho shrabejte listí. Nejšetrnější k trávníku jsou tzv. švédské hrábě – lidově hrábě na listí. Jedná se o poměrně široký a jemný kovový nebo plastový vějíř, který díky svému záběru výrazně ulehčuje sběr listí, zbytečně nevytrhává kousky trávy a pro svou lehkost a zpravidla i dlouhou rukojeť výrazně urychluje práci.

Pokud si nechcete příliš namáhat záda hrabáním, můžete zvolit některý z vysavačů listí. Vybrat si můžete se sběrným mechanismem nebo bez něj. Ty lepší mívají plynulou regulaci výkonu, a navíc si můžete nastavit směr tahu. Buď tedy listí sbíráte, nebo jej odfoukáváte. Pokud vysáváte, pak se listí zároveň i drtí a do sběrného koše se ho tak vejde více. Pro pohodlnější práci si vyberte ten, který disponuje opěrným kolečkem a ramenním popruhem. Ke sběru listí lze použít také zahradní sekačku. Pokud však chcete tímto způsobem sebrat listí skutečně beze zbytku, doporučujeme využít sekačky k takovému sběru přímo určené.

Vyryjte nechtěné

Jakmile máte shrabáno a listí na kompostu, přichází další fáze. Milovníci pestrobarevných trávníků mohou přeskočit odstavec. Ti, kteří milují jednolitou zeleň, si berou rýček a rukavice. Všechno, co v trávníku mít nechcete, vyryjte i s kořeny. Počítejte s tím, že pampelišky neboli smetanky je mají pevné a hluboké a že se také nemusíte zastavit. Záleží, jak dokonalý trávový trávník chcete. Pokud jste příznivcem chemie, určitě vám nějaké přípravky pomohou, pečlivě si ale přečtěte použití a také stojí za to se domluvit se sousedy, zda jim nebude vaše chemická válka vadit. Roundupové spory jsou totiž poměrně běžné.

Pozor na ořešák

Ořešákové listí do kompostu nepatří. Obsahuje totiž látky, které inhibují růst. Pokud na zahradě vlašský ořech máte, pak vám nezbývá než mít i „ořešákový kompost“, který naopak můžete využívat tam, kde nechcete, aby vegetace prorůstala. Na záhonky ale v řádném případě nepatří, moc by se vám tam příští rok neurodilo.

Trávník provzdušněte

Právě teď je nejvyšší čas na vertikutaci nebo aerifikaci, tedy odstranění travní plsti a provzdušnění trávníku. Travní plsť se tvoří v každém trávníku drobounkými částečkami odpadanými ze sekaček při sekání, odumřelých zbytků rostlin a mechu a trávník postupně dusí.

Pokud máte trávník malý, mohou vám stačit ruční vertikutační hrábě, které pořídíte za cenu do 1500 korun. S většími plochami vám pomůže vertikutátor na elektrický pohon, či dokonce benzinový pro ty skutečně velké zahrady. Princip je u všech stejný – nože se zařezávají do trávníku a umožňují tak přístup vzduchu. Nelekejte se toho, že po tomto zásahu bude trávník trochu nevzhledný – do jara se spraví.

Aerifikace, respektive elektrický provzdušňovač, naproti tomu vytahuje z trávníku válečky půdy a tyto otvory zároveň dosypává křemičitým pískem, což napomáhá provzdušnění a lepšímu prokořenění trávníku. Aerifikátory jsou poměrně drahé stroje, které vlastní zahradní firmy – pokud takovou péči chcete svému trávníku dopřát, objednejte si profesionální servis.

Jak vertikutace, tak aerifikace by se měla provádět nejpozději v polovině října, aby se trávník mohl zacelit před příchodem prvních mrazíků.

Nezapomínejte na hnojení

Když chemie, tak barevná

Pokud jste se pro chemii rozhodli, přidejte do roztoku biologicky rozložitelné barvivo – například modré, červené nebo oranžové. Jasně tak poznáte, kterou část trávníku jste již ošetřili.

Na podzim ale sáhněte po draslíku a fosforu, dusík nechte odpočívat. Speciálně namíchaný podzimní mix, který koupíte v každém zahradním centru, pomáhá rostlinám lépe přečkat mrazivé a suché období a posiluje jejich obranyschopnost, tráva se díky němu zocelí a travní pletivo zacelí. Hnojení draslíkem a fosforečnými hnojivy je vhodné trávníku dopřát právě po vertikutaci či aerifikaci. Draslíkové hnojivo je označené jako speciální podzimní trávníkové hnojivo. Opět platí, že hnojit by se nemělo déle než do poloviny října. Na konci každého hnojení trávník důkladně zalijte.

Poslední seč

V průběhu října či v případě teplého podzimu pak nejpozději začátkem listopadu by měla proběhnout poslední seč. Trávník sekejte na stejnou výšku jako obvykle. Příliš vysoká tráva by mohla přitáhnout plíseň, u příliš nízké pak hrozí promrznutí. Je dost pravděpodobné, že před poslední sečí budete muset ještě několikrát hrabat listí, vertikutaci a hnojení ale už neopakujte.

Na závěr trávník prosypte křemičitým pískem do průměru 2 mm – de facto se jedná o písek na plážový volejbal. Písek se během podzimu a zimy propadne do půdy, odlehčí zeminu, zajistí provzdušnění a na jaře po něm nebude ani stopy.

Článek byl připraven ve spolupráci se Střední odbornou školou stavební a zahradnickou, Praha 9.

 

Sdílejte:
Témata článku:
trávník