21.09.2016 / Zahrada


Pálením větví ze zahrady jen naštvete sousedy. Raději si ze zahradního odpadu udělejte štěpku.

Příznivé teploty počínajícího podzimu dávají šanci, že letošní začátek zimy bude nakloněn prořezu jádrovin a stromů drobného ovoce, který můžete provádět, jen pokud nemrzne. Možná ale máte ještě z jara nezpracované větve, které zbytečně zabírají prostor na zahradě. A zcela jistě vás čeká prořez peckovin před začátkem vegetačního období, a tak je dobré se připravit pořízením vhodné mechanizace.

Co s větvemi a proč štěpka?

Větve můžete samozřejmě pálit, to je ovšem neekologické, a hlavně byste se tím zbytečně připravili o kvalitní mulč pro vaše rostliny. Větve také tvoří „sušší“ složku kompostu, tak aby byla v poměru hmota s vyšším a nižším obsahem vody a docházelo k efektivnímu tlení, nikoli zahnívání, které doprovází nepříjemný zápach a jehož výsledkem je nekvalitní kompost. Můžete je také využít jako kvalitní topivo do kamen. Co je to tedy dřevní štěpka a jak si ji můžete sami vyrobit?

Jedná se o kousky dřevní hmoty, odřezky a kousky větví, které vznikají jako odpad při zpracování dřeva či cíleným drcením dřevních částí. Můžou být různě velké, od několikamilimetrové drti až po několikacentimetrové špalíčky. Podle toho, k čemu chcete štěpku použít, se rozhodněte, jak velkou ji potřebujete a jaký přístroj k její výrobě použijete. Pomoci vám může následující přehled zařízení a nápady na využití štěpky.

Štěpkovač, nebo drtič?

Štěpku můžete vyrobit dvěma přístroji – štěpkovačem či drtičem. Jmenované přístroje se od sebe liší svým mechanismem, tím, jak velké kusy dřeva pojmou, i výsledným produktem. A také cenou. Štěpkovač stojí od 5 tisíc výše, drtič seženete za cenu poloviční.

Štěpkovač se hodí pro velké zahrady

Filipův tip

Před použitím dřeva do štěpkovače ho nechte alespoň týden až dva proschnout, jinak si zařízení těžko poradí s kůrou některých dřevin, která by neusušená mohla držet jednotlivé kousky větví pohromadě.

Pořídit si štěpkovač je poměrně drahá záležitost, která se vyplatí jen v případě, že máte velkou zahradu s velkým počtem dřevin, které vás zásobují množstvím odpadního dřeva. Pokud tomu tak u vás není, zvažte, zda si stroj nepůjčit od souseda nebo nepronajmout z půjčovny nářadí.

Pokud se pro koupi štěpkovače rozhodnete, vybírejte model, který má možnost zpětného chodu bez zdlouhavého vypínání stroje. Občas se totiž při používání stroje přihodí, že se větev mezi zuby zakousne a je třeba ji rychle vyjmout ven. Praktická je také regulace přítlaku ozubeného válce na opěrnou desku – třením se může deska mírně zbrousit, takže je třeba přenastavit vzdálenost mezi ní a zuby tak, aby dřevo opět vhodně stříhaly.

 

Štěpky můžete pro větší dekorativnost koupit i barevné nebo si je sami nabarvit.
Štěpky můžete pro větší dekorativnost koupit i barevné nebo si je sami nabarvit.

Drtič využijí pěstitelé

Filipův tip

Drtič zvládne i čerstvé větve, nemusíte je předem sušit. Můžete do něj přidat i kůru, odkvetlé rostliny a další zahradní odpad.

Drtič má v sobě zabudované rychloběžné nože, které rozdrtí větve na drobné části. Standardní hobby stroje jsou schopné nadrtit větve do průměru 40 až 45 milimetrů.

Při výběru drtiče věnujte pozornost stabilitě konstrukce a také výkonu motoru, který by neměl být slabší než 2 kW. Informujte se také, zda má možnost výměny nožů, protože po několika letech, v závislosti na intenzitě užívání, je budete muset vyměnit.

Počítejte s tím, že stroj je hlučný, protože větve strkáte do rotujících nožů. To má rovněž za následek silné vibrace. Kvůli bezpečnosti noste při práci rukavice a pro jistotu i ochranné brýle.

Větve není nutné do přístroje zatlačovat silou, stačí jemně, poradí si sám.

Výběr přístroje podle využití štěpky

  účel štěpkovač drtič
  topení ano ne
  kompost ne ano
  mulč na záhony ano ano
  materiál pro cestičky ano ne

Štěpkami chci topit

Pokud chcete dřevní odpad ze zahrady zpracovat na topení, štěpkovač je pro vás ten vhodný přístroj. Ve štěpkovačích pracuje ozubené kolo, které se na jedné straně přitlačuje na kovovou desku a tím drtí větve na drobné, 1- až 5centimetrové kusy, podle průměru vkládaných větví.

Štěpkovač si větve do soukolí vtahuje sám, a proto je výrazně tišší než drtič. Neběží ani v tak vysokých obrátkách. Robustní štěpky se po proschnutí hodí jako palivo do kamen či kotlů na biomasu v domácnostech i velkých teplárnách. Jedná se o zcela přírodní a obnovitelný zdroj energie.

Štěpku využiji na záhony a kompost

Štěpku využjete na zahradě v závislosti na její velikosti – jemnější dejte do kompostu a hrubší se hodí na mulčování. V obou případech ale počítejte s dobou rozkladu a tím i nutným doplňováním po 3–4 letech podle rychlosti úbytku hmoty.

Drť je ideální pro mulčování

Okrasné využití štěpky

V poslední době je velmi populární použití kolorované štěpky. Můžete si ji nabarvit v domácích podmínkách za použití práškových, vodou rozpustných mořidel, běžně dostupných v prodejnách barev a laků. Štěpku můžete také kombinovat s kůrou a vytvořit efektní, různě tvarovaná rozhraní.

Vzniklou drť použijte k zamulčování záhonů, je plná živin. Má podobné upotřebení jako mulčovací kůra, díky své struktuře však vydrží dvojnásobně déle. Brání vysychání půdy a zároveň ji chrání před větrnou erozí. Jako ostatní typy mulče samozřejmě omezuje růst nežádoucích plevelů a udržuje rostlinám vlhkost i během nejteplejších dnů. Díky těmto vlastnostem snižuje potřebu zálivky, spotřebu vody, a tudíž šetří váš čas i finanční prostředky. Drť můžete využít i k dekorativnímu zakrytí půdy na okrasných záhonech, působí esteticky a přirozeně.

Tento typ štěpky použijte pro okrasné dřeviny, konifery, trvalky, ale i pro popínavé rostliny a další dřeviny. Napomáhá mírnému okyselení půdy, což ocení zejména azalky, rododendrony, vřesy a vřesovce a většina okrasných jehličnanů i listnatých keřů. Navíc oddělí záhony od travnatých ploch.

Drť však nepoužívejte na zeleninové záhony ani k dalším rostlinám s vyššími nároky na výživu, protože dřevo zprvu poutá dusík a ochuzuje tak půdu. Nehodí se ani k vysloveně vápnomilným rostlinám. Při rozkladu dochází k nerovnováze v poměru mezi uhlíkem a dusíkem (145 : 1), dusík je čerpán z půdy a odebírán rostlinám a ty pak velmi často vykazují příznaky jeho nedostatku, zejména žloutnutí listů, růstový deficit a podobně.

Štěpka v kompostu

Drť můžete přidat i do kompostu a tím štěpce vytvořit přidanou hodnotu. Celkem rychle se zde rozloží a přitom vám pomůže díky svojí struktuře provzdušnit další hmotu kompostu, jako posekanou trávu či kuchyňské bioodpady. Na podzim či na jaře příštího roku vzniklou hmotou přihnojte svou zahradu.

Štěpku, která dobře propouští vodu, využijete i pro vysypání cestiček, zejména těch bahnitých a plných louží. Úplně nejjemnější štěpku můžete použít i jako povrchový materiál např. na dětské hřiště nebo chodník v zimě. Svou jemnou strukturou je bezpečná. Pro tento účel dřevo ovšem nejprve usušte, protože nechcete, aby se rozložilo, ale vydrželo.

Využitím vlastního ořezaného dřeva ve vlastní zahradě ve formě drtě jste o krok blíže přirozeným přírodním procesům – to, co z rostliny spadlo, se do ní zase skrze půdu vrátí zpět.

 

Článek byl připraven ve spolupráci se Střední odbornou školou stavební a zahradnickou.

Sdílejte:
Témata článku:
jaronářadínávodpodzimstromy