10.09.2016 / Zahrada


I pozdní léto je velmi štědré. Přestože v září již pomalu přenechává své místo nastupujícímu podzimu, roh hojnosti je stále plný.

V zahradě sice kvete stále méně rostlin, ale to by vás nemělo zarmoutit, protože sklizeň letního ovoce a zeleniny pokračuje. Stále ještě můžete vysazovat některé druhy květin, ovoce i zeleniny. Na co tedy nezapomenout?

1. Sklízejte ovoce

Očesávejte jabloně a hrušně, postupujte směrem do středu koruny stromu a nahoru. Jádroviny, kdouloně i švestky už jsou zralé.

Je pravý čas ke sklizni stáleplodících (remontantních) jahod. Vysazujte také nové jahodníky, až do poloviny září můžete zakládat záhony ze zakořeněných dceřiných sazenic. Ideální je koupit nové sazenice přímo u školkaře. Pokud množíte sami, dejte pozor na houbové choroby a škůdce. Pro sazenice je také vhodné zvolit nový záhonek, který není vyčerpaný, netrpí půdní únavou. Sbírejte ostružiny. Později už nebudou tak sladké a chutné, a navíc často plesniví.

Přišel čas i vlašských ořechů. Posbírejte je, odstraňte dužnatý obal (tzv. rubinu), který velmi často plesniví, a sušte uložené v jedné vrstvě na suchém místě po dobu tří až pěti týdnů.

2. Postarejte se o stromy a keře

Chcete-li na podzim vysázet opadavé listnaté stromy, připravte si také zeminu, například zahradnický substrát B nebo kompost. Navíc právě teď máte v zahradnických centrech největší výběr.

Sázet můžete i jehličnany a stálezelené dřeviny. V této době je možné sázet nejen kontejnerovanou, ale i prostokořenou či balovou sadbu. Vydatně je zalévejte, aby bez problémů přečkaly zimu. Přihnojujte okrasné dřeviny jedině hnojivy s vyšším obsahem draslíku, ten zvyšuje mrazuodolnost. U hnojiv s převahou dusíku, která se používají během vegetace, by se naopak snížila jejich mrazuodolnost, protože nově vytvořené výhony by již nevyzrály.

Dozrávají hrozny vinné révy. Sečkování, tedy zkracování vrcholových částí, jste jistě dělali v průběhu vegetačního období. Pokud nikoliv, právě teď ještě můžete. Nejkvalitnější hrozny bez příznaků napadení houbovými chorobami se ponechávají na stromcích k výrobě slámového, eventuálně ledového vína.

3. Zeleninu sklízejte i vysévejte

Jak ukládat kořenovou zeleninu?

Zeleninu skladujte daleko od ovoce. Dozrávající ovoce uvolňuje etylén, který životnosti zeleniny nesvědčí.

Sklízejte červené a bílé zelí. Další odrůdy zelí, pekingské a čínské, jsou ve vrcholné fázi vývoje, proto je vydatně zalévejte a přihnojujte.

Také kadeřávek stále narůstá a potřebuje dost vody i živin. Podobně jsou na tom pozdní kedlubny a tuřín. Pokud jste již dříve nesklidili cibuli pěstovanou ze sazečky i ze semen, udělejte to nejpozději na začátku září.

Pěstujete-li tykve, plody sklízejte včas, aby je nepoškodil mráz, na který jsou velmi citlivé. Na dobře větraném, bezmrazém místě vydrží skladované tykve a cukety až do zimy.

4. Postarejte se i o záhonky

Záhony po sklizni připravte na další pěstování.

Čerstvou zeleninu můžete mít i v zimě, pokud na tom teď zapracujete. Za ještě teplých dnů vysejte špenát, sklízet budete už v říjnu. Stejně tak můžete zasít zimní salát a ředkvičky, česnek, kopr a ozimý květák. Do poloviny měsíce vysévejte salát polníček, sklízet ho budete na jaře.

Sázet můžete jahodníky a rebarboru – ideálně do nově připravených záhonků. Rozmnožte rybízy řízkováním a zasaďte je. Naposled přihnojte chřest. Trvalkám odstraňte odkvetlá květenství a přihnojte je.

Přichází čas sázení jahod pro bohatou úrodu v příštím létě.

5. Sušte úrodu bylinek

Pozdní saturejku skliďte a usušte do půlky září. Také listy libečku na sušení sklízejte nyní. Podobně skliďte druhou úrodu majoránky. Chcete-li během zimy sklízet pažitku, přesaďte teď několik jejích trsů do kořenáčů. Bylinku tam nechte lehce promrznout. Až rostlinu přenesete do tepla a zalijete, začne růst.

6. Sázejte barevnou krásu na jaro

Sázejte dvouletky a kosatce. Je nejlepší doba na sázení na jaře kvetoucích cibulovin, jako jsou tulipány nebo ladoňky. Dělte a přesazujte skoro všechny trvalky, vynechejte pouze na podzim kvetoucí druhy. Aby vaše letničky a trvalky mohly zdobit vaši zahradu i příští rok, sbírejte z odkvetlých rostlin jejich semena. Sbírejte je suchá nebo je později dosušte.

Pokojové květiny, které jste venku nechali letnit, vracejte zpět dovnitř. Poklesy venkovních teplot jim nedělají dobře. Pokud jsou ale venkovní teploty příznivé, můžete je venku nechat déle, až do konce října. U některých rostlin, jako jsou Clivia nebo Cymbidium, tak dojde k nastartování květenství a potom často kvetou v období Vánoc.

 

Sdílejte:
Témata článku:
bylinky