08.08.2016 / Zahrada


Srpen je zahradníkův velmi oblíbený měsíc – hojně sklízí, ale zároveň ještě není pozdě na výsadbu.

Léto i prázdniny se přehouply do své druhé poloviny. Dny se zkracují, jsou však stále teplé a slunné, i když rána a večery už jsou chladnější. Střídání teplot pomáhá vybarvovat dozrávající ovoce. A nejen ovoce. Okrasné keře a květinové záhony jsou v plném květu. Užívejte si tu nádheru všemi smysly a zároveň poděkujte zahradě za její přízeň náležitou péčí.

Měsíc plný zralého ovoce

Zatímco maliny, jahody a bobuloviny jsou již očesané, je načase začít sklízet ostružiny a pozdější rybíz. Odplozené výhony maliníku odstraňte spolu se slabými výhony.

Po sklizni posledních plodů rovněž prořežte ostružiníky, stejně tak keře rybízu a angreštu.

Filipův tip

Hnijící a spadané ovoce dávejte do vyhloubené jámy v rohu zahrady a zasypávejte ho páleným vápnem.

Hlavní sklizeň nastává pro meruňky a broskve. Po očesání stromy prosvětlete prořezem a zbavte je příliš dlouhých výhonů. To samé proveďte i u ostatních peckovin a ořešáků.

Začátek měsíce se hodí pro výsadbu nových sazenic jahodníků, aby do zimy dobře zakořenily.

Začíná sklizeň letních jablek a hrušek. Při sklizni dejte pozor na otlaky a šetrně ovoce uložte – pár tipů, jak na to, najdete dále v článku. Větve s bohatou úrodou podpírejte, aby se pod tíhou plodů nezlomily. Sbírejte pravidelně opadané ovoce, abyste stromy ochránili proti nemocem a houbám.

Sklízejte bohatství záhonků

Sklízejte plody své práce!U rajčat, okurek a paprik hrozí riziko plísní. Zalévejte tak, aby listy pokud možno zůstaly suché. V deštivém období ošetřujte rostliny fungicidy, tedy přípravky proti houbám. Pokračujte ve sklízení cuket a patizonů. Ty plodí více, jestliže je sklidíte včas, a přerostlé navíc ztrácejí svou chuť.

Dozrávající rajčata pravidelně zalévejte, aby nezačala pukat. Nové plody rajčat už nestihnou dozrát, proto jim uřízněte nebo uštípněte vršky hlavních stonků – nad posledním dobře vyvinutým květenstvím nechte jen jeden list.

Sklízejte okurky. Kusy, které chcete naložit do kopru či koření, sbírejte ve velikosti šesti až devíti centimetrů, k přípravě rychlokvašek se hodí ty devíticentimetrové až patnácticentimetrové.

Na volné záhony po sklizni zeleniny můžete ještě vysít pozdní zeleninu, jako jsou některé odrůdy ředkviček, kedlubny, saláty, špenát či mangold. Budete sklízet ještě před zimou.

Přišel správný čas pro vysazování dvouletek.Sázejte krásu podzimu a příštího roku

Trvalkám a letničkám pravidelně odstraňujte odkvetlá květenství. Odkvetlé květy růží pravidelně odstřihujte.

Přišel také správný čas pro vysazování dvouletek, jako jsou například macešky, pomněnky, zimní fialky nebo náprstníky. Umisťujte je na jejich trvalá místa a zalévejte.

Chcete-li se brzy na jaře těšit z narcisů, sněženek, bledulí, řebříčků či jiných cibulovin a hlíznatých rostlin, začněte je vysazovat právě teď. Srpen je vhodný měsíc také pro množení a řízkování skalniček.

Stříhejte stromy a keře

Nastává doba vhodná k sestříhávání stálezelených rostlin, neboť pro tento rok prakticky ukončily prodlužovací růst. Během první poloviny srpna opět stříhejte živé ploty z jehličnanů i listnáčů, aby mladé výhonky dozrály a nezničily je první mrazíky. Stříhání provádějte večer nebo ráno za chladnějšího počasí, aby čerstvě zastřižené konce nespálilo slunce. Pokud chcete větší jehličnany přesadit nebo vysadit, můžete začít.

Zalévejte opatrně, mulčujte

Zalévejte brzy ráno, než začne svítit slunce, nebo pozdě večer, kdy se voda tolik nevypařuje. Mulčování zpomaluje vysychání půdy i růst plevele.

Jak správně skladovat sklizené ovoce a zeleninu

Ideální je sbírat a skladovat ovoce za suchého počasí, bude totiž méně zahnívat. Plody trhejte do čistých nádob a dávejte pozor na otlaky. Čím míň jich bude, tím lépe. Ovoce byste měli ideálně skladovat odděleně od zeleniny – jednak snadno přejímá pachy a vůně jiných látek, za druhé určité druhy, především jablka, vylučují hormon etylén, který urychluje dozrávání zeleniny a tím zkracuje dobu jejího skladování.

Sova radí

Začněte v obchodech sbírat nízké papundeklové a papírové bedničky, budou se vám hodit.

Pro uskladnění vybírejte nepoškozené plody, aby se hniloba, škůdci a další nemoci nepřenesli na zbytek skladované úrody. Uložte je ideálně do dobře větratelné místnosti, ve které je chlad, ale nemrzne. Vlhkost vzduchu by měla být vyšší, ideálně tak kolem 80 %. Zabraňuje to plodům ve ztrátě vody, takže ani nevadnou, ani se nescvrkávají. Ano, toto vše můžeme říci jedním slovem: sklep. A ideálně velký sklep.

Pokud vám to totiž prostor dovoluje, skladujte ovoce i zeleninu pouze v jedné vrstvě. Budete tak mít snadno přehled o jejich stavu, aniž byste s nimi museli hýbat. Nahnilé a plesnivějící kousky pravidelně odstraňujte, aby nenakazily další.

Vyhrajte rodinné vstupné do aquaparku v Čestlicích v hodnotě 1 699 Kč!

Zapojte se i vy do soutěže o nejhezčí zahradu.

  • Pošlete nám nejpozději 31. srpna 2016 na e-mail soutezime@bydlimesfilipem.cz jednu nebo i více fotografií své zahrady spolu s kontaktními údaji.
  • Do předmětu e-mailu napište „Zahrada“.
  • Naše odborná porota vybere 3 nejzajímavější zahrady.
  • 3 výherce odměníme rodinnou vstupenkou do aquaparku Aquapalace v pražských Čestlicích.
  • Výherce vyhlásíme na našem webu a facebooku nejpozději 5. září 2016.

Přečtěte si podrobná Pravidla soutěží.