08.07.2016 / Zahrada


Teplé večery lákají k posezení v zahradě a nic nedokáže dokreslit atmosféru lépe než citlivě zvolené osvětlení.

Výběru interiérového osvětlení je zvykem věnovat důkladnou péči, ale pro zahradu je často jediným kritériem „chci vidět na cestu ke dveřím“. A to je škoda. I zahradní osvětlení se dnes může pochlubit nepřeberným množstvím designů a materiálů. Přejete si vintage styl? Retro v moderním hávu? Rafinovaný minimalismus? Žádný problém. Realizaci zahradního osvětlení je ale dobré předem promyslet. Příliš mnoho náhodně rozmístěných světelných bodů dokáže způsobit více škody než užitku. Jednoduchým pravidlem je vybírat svítidla ze stejné modelové řady a držet se jednoho materiálu a barevného provedení.

Nechte fasádu dělat parádu

Filipův tip

Prázdné zdi mohou po setmění posloužit ještě jinak. Dejte světlům na chvíli volno, vytáhněte projektor a můžete si i s přáteli vychutnat filmový zážitek ve vlastním letním kině.

Některé typy svítidel umí na fasádě rozehrát působivou světelnou podívanou. Prázdná zadní strana domu, stěna garáže, betonová zeď od souseda, … Plochy, které mohou být přes den trnem v oku, se po soumraku stanou nenahraditelným pomocníkem pro vytvoření té správné romantické atmosféry. Stačí vybírat z dekorativního fasádového osvětlení, které rozptýlí světlo do více směrů. Odražené světlené paprsky vytvoří na zdi netradiční obrazce.

Kvalita + životnost + úspory = LED

Hlavním kritériem při výběru zahradního osvětlení by měla být jeho životnost. Nikomu se nechce několikrát za sezónu balancovat na žebříku při výměně prasklé žárovky vysoko na fasádě. Kvalitní LED osvětlení má životnost až 15 let, nemusíte se tedy bát instalovat jej i na těžko dostupná místa. LED technologie je energeticky nenáročná, takže je šetrná k životnímu prostředí i vaší peněžence. Výhodou je i okamžité rozsvícení do plného výkonu, což je skvělé především u pohybových čidel.

Jak poznáte kvalitní zahradní světlo?

Při výběru hledejte údaj IP neboli index krytí. Ten udává odolnost proti vodě a drobným nečistotám. Kvalitní zahradní svítidla mají index krytí IP 44 a vyšší, což jim garantuje odolnost proti vodě stříkající ze všech směrů a ochranu proti písku a prachu.

Důležitou roli hrají využité materiály, vhodná je nerezová ocel a kvalitní hliník. Někteří výrobci se začínají posouvat od skla ke kvalitnímu plastu. Lépe rozptýlí světlo, a navíc je odolnější. To oceníte nejen během letního krupobití, ale i při dalších rozmarech počasí bez ohledu na sezónu.

„Všímejte si také celkového provedení svítidla. Nemělo by mít široké spáry mezi jednotlivými částmi, povolené šroubky či netěsnící krytí. To pak umožní pronikání hmyzu a vody, což má vliv na vlastnosti svítidla a zkracuje jeho životnost,“ radí Martin Sajbert, odborník na osvětlení ve společnosti Philips Lighting.

Slunce posvítí i po setmění

Slunečních paprsků je přes léto dostatek, tak proč je nevyužít, i když už je slunce dávno za obzorem. Solární svítidla vynikají maximálně ekologickým provozem, nulovými provozními náklady, a navíc poskytují naprostou flexibilitu. Vzhledem k tomu, že nepotřebují pevné napájecí přívody, je můžete umístit prakticky kamkoli a libovolně přemísťovat podle aktuálních potřeb.

Máte solární svítidla za drobné bludičky v kýčovitém provedení, které vydrží svítit maximálně dvě hodiny a v nejlepším případě poslouží jako orientační bod na zahradě? Pak znáte jen ty nekvalitní za pár korun. Nenechte se totiž zmýlit, solární lampy jsou dnes svou funkcionalitou srovnatelné s tradičním osvětlením. Ty kvalitní nabízejí kromě stabilního osvětlení až 8 hodin po soumraku i elegantní design, dlouhou životnost a výjimkou není ani pohybové čidlo.

Osvětlení pro každý kout

Příjezdová cesta

 • Zabudujte bodová svítidla do obrubníku nebo dlažby, efektně posvítí a nebudou překážet.
 • Vybírejte ta s IP 67, vydrží i zvířený prach a případnou stojící vodu po dešti.

Zahradní cestičky

 • Podél zahradních cestiček se pěkně vyjímají sloupková světla.
 • Výšku volte podle okolní zeleně – k anglickému trávníku nižší, keře a vzrostlé květiny pěkně doplní vyšší sloupky.

Terasa

 • Zaměřte se na výkon (počet lumenů). Musí být dostatečný na to, abyste si mohli pohodlně číst, večeřet nebo se věnovat jiným aktivitám.
 • Zvažte možnost osvětlení se stmívačem. Pomůže přizpůsobit atmosféru momentální náladě.

Přístupové body (branka, garáž, schodiště, dveře)

 • Pro maximální bezpečí a pohodlí využijte senzory pohybu.
 • Samostatný senzor na jednom z rohů domu detekuje pohyb v nejširším možném úhlu a může zapnout několik osvětlovacích bodů zároveň.

Okrasné záhony

 • Zajímavého efektu docílíte, zasadíte-li sloupkové osvětlení přímo mezi okrasné rostliny.
 • Využijte toho, že záhony bývají na slunci, a zvolte solární svítidla. Nebudete se muset trápit s kabely.

Solitérní dřeviny a dekorativní prvky

 • Výrazné prvky v zahradě nejlépe vyniknou při osvětlení zespodu.
 • Sáhněte po směrovacích reflektorech nebo zapuštěných bodových světlech.

Altán

 • K otevřenému vzdušnému altánu se hodí závěsné světlo, například oblíbené lucerničky nebo řetěz světélek.

Jezírko

 • Pokud budete osvětlovat hlubší vodní plochy, využijte bodová svítidla s IP 67 a 68 – ty můžete umístit i pod hladinu.