20.04.2017 / Zahrada


Se solárním ohřevem můžete výrazně ušetřit na ohřevu bazénové vody. Pokud jej navíc zkombinujete se zastřešením, prodloužíte si koupání i do září.

Solární ohřev bazénu má hned několik výhod: je efektivní, není náročný na pořízení, zpříjemní vám koupací sezónu a v některých případech ji dokáže prodloužit až o několik týdnů. Celkem snadno jej nainstalujete a jeho údržbu zvládne takřka každý.

Na jakém principu solární ohřev bazénu pracuje

Základním prvkem solárního ohřevu je solární panel. Ten je tvořen trubkami či trubičkami z odolného plastu ve tmavé, ideálně černé barvě. Za pomoci připojeného filtračního čerpadla je do něj vháněna chladnější voda z bazénu, která se ve sluncem rozpálených trubkách ohřívá a následně je odváděna zpět do bazénu.

Zvolte správný výkon solárního zařízení

Jak velké zařízení pořídit? Nejprve je potřeba vědět, jak velký máte bazén. Podle toho se rozhodnete, jak velkou sluneční podporu potřebujete. Rozhodování může ovlivnit i to, jestli vám solární systém má vodu ohřívat, nebo jen déle udržovat teplotu v komfortní zóně. Na velikost jeho plochy má vliv i vaše geografická poloha. Jednoduše, pokud vám přes rok méně svítí, musíte přidat metry. Michal Vlášek ze společnosti Bazény Relax pak dodává: „Obecně lze říci, že solární ohřev v rámci efektivního poměru nákladů s výkonem je vhodný jen pro menší bazény, kdy je potřeba zvýšit teplotu vody.“

Kombinujte solární ohřev vody se zastřešením bazénu

Bazén je vždy vhodné zastřešit, už jen proto, abyste v noci neztráceli tepelné zisky ze slunečného dne, které v noci nemá solární ohřev jak nahradit.

Objem vody v bazénu
Minimální velikost panelu
Podávaný výkon
Do 10 mvody
1 m2
0,5 kW
Do 20 m3 vody
4 m2
2 kW
Do 30 m3 vody
5,5 m2
2,75 kW

 

„Kromě velikosti či množství panelů je třeba uvažovat, že sluníčko s tímto výkonem svítí na jaře a na podzim jen několik málo hodin denně. Je tedy výrazný rozdíl mezi výkonem potřebným pro zvýšení teploty vody a pro kompletní ohřev celého bazénu,“ komentuje Michal Vlášek.

Takže koupit, nebo vyrobit?

V zemi kutilů a domácích všeumělů určitě každého zručného Čecha napadne, že by si mohl vyrobit takové „solární ohřívání“ sám. No a proč ne? Pojďme se na to podívat. Zase taková složitost to není.

Jak na vlastnoručně vyrobený solární ohřev?

Nejprve potřebujete správné potrubí. Musí být odolné vůči bazénové chemii, ideálně černé barvy, aby neodráželo světlo, ale naopak jej absorbovalo, a v neposlední řadě by mělo být schopno akumulovat teplo.

Ideální volbou je rozvodné potrubí z vysokohustotního lineárního polyetylénu PE-HD/PE 100 o průměru 25 či 32 mm. Ke spojení jednotlivých částí se hodí tzv. elektrotvarovka.

Co všechno k výrobě připravit?
Materiál na konstrukci  podle zvoleného materiálu
Potrubí 10 m2 cca 4000 Kč
Termostat  cca 400 Kč
Spojovací materiál   cca 200 Kč
Samostatné další čerpadlo  cca 1500 Kč (pokud se nerozhodnete připojit se k filtraci)
Elektrifikace čerpadla   cca 200 Kč
Čas na výrobu   k nezaplacení :-)

 

Vytvořte šikmou konstrukci, která je na zahradě orientovaná směrem k jihu a co nejblíže bazénu, aby během vedení vody nedocházelo k velkým ztrátám tepla. Konstrukce by měla být pro případ silného větru ukotvená k zemi. Propojené trubky připevněte na konstrukci a pak je připojte k čerpadlu nebo k třícestnému ventilu.

Kromě panelů využijte i plachtu.

U připojení nového solárního ohřevu je běžnou praxí, že je zapojen k čerpadlu od pískové filtrace, které obvykle již u bazénu je. Každý večer je ale vhodné čerpadlo vypnout, abyste si přes noc bazén zase nevychladili. Jsou však období, kdy není vhodné filtraci vypínat – například horké léto –, ohrozili byste totiž čistotu vody. V takovém případě se zapojení samostatného čerpadla s termostatem jeví jako zajímavá volba. Jinou variantou je pořízení třícestného obtokového ventilu, se kterým můžete odklonit průtok vody skrze solární zařízení během noci nebo v chladnější dny, kdy je teplota vzduchu nižší než teplota vody. Ve stejnou dobu je vhodné bazén zakrýt, abyste o získané teplo nepřišli.

Nechci solár, jsou jiné možnosti?

Solární ohřev vody není jediné řešení, které vám zachová teplejší vodu i za chladnějšího počasí. Jaké jsou ty další?

 • Bazén můžete zakrývat speciální plachtou se vzduchovými bublinkami.
 • Na bazén můžete pořídit solární plachtu.
 • Bazén můžete napojit na tepelné čerpadlo či další složitější řešení.

Více o jednotlivých způsobech si přečtete v článku Bazén je skvělý, a vyhřívaný ještě lepší.

Jak vybrat solární ohřev v obchodě

Cena panelu k systému solárního ohřevu bazénové vody se v obchodě pohybuje okolo 1000 až 2000 Kč za 1 m2. Pokud se rozhodnete jít do obchodu a pořídit vše na klíč, připravte se na to, že ceny běžně prodávaných ohřívadel se pohybují okolo 1000–2000 Kč za 1 m2 panelu. Ovšem pozor, obvykle bez dalšího příslušenství.

Dnes na trhu těchto řešení působí řada výrobců, jak uvádí Michal Vlášek ze společnosti Bazény Relax: „Důležité je sledovat především materiál, ze kterého je panel vyroben. Speciálně vyvinuté materiály obvykle zachytí více slunečního svitu a jsou schopny odolat i těm největším mrazům či slunečnímu žáru.“

Podle čeho se tedy orientovat? Při nákupu sledujte následující parametry:

 • jednoduchost instalace ohřevu,
 • možnost sériového zapojování jednotlivých panelů (pokud zjistíte, že jste podcenili jejich počet),
 • šíře základního vybavení „solárního setu“.

Pozn.: Nejlevnější ještě neznamená cenově nejvýhodnější.

Vybrali jsme pro vás několik příkladů na porovnání a získání základního přehledu o dostupnosti.

Typ Prodejce Velikost bazénu Běžná cena za jednotku    Součástí balení
Speedsolar Bazény shop.cz až 7,5 m3 2190 Kč Základní příslušenství
Slim 3000 Marimex až 10 m3 3000 Kč Základní příslušenství k zapojení, nohy
Solární ohřev 1,8 m2 Mountfield až 15 m3 2880 Kč Základní příslušenství k zapojení, bez stojanu

Veškerá dodávaná řešení lze zapojit k sobě a tím zvyšovat výkon vaší solární „bazénové“ elektrárny.

Další tipy:

 • Pořiďte si ventil pro regulaci průtoku, resp. teploty vody.
 • K propojování s bazénem či jednotlivých solárních panelů nepoužívejte běžné zahradní hadice, nejsou uzpůsobené pro vysoké teploty.
 • Na zimu nezapomeňte vypustit z trubek vodu.
 • Ideální sklon panelů je 30–40 stupňů. Orientace panelů samozřejmě na jih.
 • Na noc bazén zakryjte plachtou, ať nepřijdete o nashromážděné teplo.

 

Tak už jste se rozhodli? Chce se vám kutit, nebo si zajet do nejbližší specializované prodejny na bazény? Je nejvyšší čas, koupací sezónu můžete zahájit o pár týdnů dříve!