01.12.2016 / Zahrada


Na zahradě střídají zelenou barvu zlatohnědé odstíny, vy si ale přesto můžete pořídit zajímavou zeleň domů – do vlastní vertikální zahrady.

Vertikální zahrada je vlastně záhonek na výšku. Tento způsob pěstování se v roce 1991 zrodil v hlavě francouzského botanika a designéra Patricka Blance. Nápad v průběhu času převzali i světoznámí architekti a v poslední době už zelené stěny a fasády nepřekvapí. I vy si můžete domů pořídit „živé stěny“, jak se také vertikálním zahradám někdy říká.

Vertikální zahrádky dávají možnost pěstování bylinek, ale i zeleniny těm, kdo nemají k dispozici více než malý byt a okna. Vertikální pěstování využívá na maximum možnosti interiéru. To ale neznamená, že pokud máte terasu nebo zahradu, vertikální zahrádku si nemůžete pořídit. Naopak – není důvod, aby vaše ruce zahálely.

Jaké jsou výhody vertikálních zahrad?

Rozhodně prostor. Na poměrně malém rozsahu se vám podaří pěstovat nespočet odlišných rostlin. Zvolit navíc můžete klasické pěstování v zemině, substrátu nebo hydroponii. Dalším plusem této zahrady je fakt, že rostliny můžete volně obměňovat – v zimě ji zabydlíte jinými rostlinami než v létě, kdy se tam mohou usadit sezónní bylinky. Vaše zahrádka tak bude pokaždé jiná. V neposlední řadě se jedná o velmi dekorativní prvek v interiéru – zejména pokud si dáte záležet na materiálu, ze kterého ji vyrobíte.

Vertikální zahrady mají mnoho výhod

  • čistí vzduch 
  • zvlhčují vzduch 
  • absorbují hluk
  • rostliny zachycují prach
  • některé rostliny dokážou pohlcovat zdraví škodlivé látky
  • jsou krásné

Hydroponie, nebo klasický způsob?

Ještě než se pustíte do stavby vertikální zahrady, rozhodněte se, jakým způsobem chcete rostliny pěstovat. Pokud zvolíte substrát, do vertikální zahrady můžete zasadit i jahody nebo zeleninu. Další možností je hydroponie, tedy způsob pěstování rostlin v živném roztoku. Ta se dá i v domácích podmínkách využít nejen pro okrasné rostliny, ale i pro zeleninu – v takovém případě ale nepoužívejte klasické hydroponické nádoby, ale například minerální plsti, které zasahují do živného substrátu.

Zatímco klasické, „záhonkové“ pěstování není potřeba dlouze představovat, hydroponie je stále vnímána jako specializovaný model komerčního pěstování či jen pro určité rostliny. Není to tak. Tento způsob pěstování rostlin vynalezli již Egypťané, a metoda je navíc vhodná pro alergiky. V moderních hydroponických systémech voda cirkuluje, mimo záhony se roztok filtruje, doplní se živiny, upraví pH a teplota. Podle systému a účelu pěstování se přidávají hnojiva.

V hydroponii bývá nejčastěji užívaný keramzit, expandovaný jíl, do kterého se podle typu rostliny a požadovaných výsledků přidává voda s minerálními látkami. V každém případě ale dbejte na přirozený vegetační čas rostlin – například bylinky vám v zimě neporostou, přestože je budete pěstovat v interiéru.

Díky hydroponii si snadno vypěstujete třeba salát.

Z čeho postavit vertikální zahradu?

Záleží na tom, jaký typ pěstování jste si vybrali. Pro hydroponii je vhodnější konzultovat odborníky, zde se totiž taková zahrada skládá ze 3 hlavních prvků: nosná konstrukce, vegetační panely a zavlažovací zařízení. V případě, že jste zvolili pro stavbu méně náročný systém pěstování v zemině či substrátu, můžete využít téměř cokoliv, od klasických květináčů a truhlíků zasazených do vertikální nosné konstrukce až po například palety. Pro zeleninu a balkónovky se používá například systém nad sebou složených límců, takže zahrada není plochá, ale 3D a spíše ve tvaru sloupku. Používají se i plastové moduly ve formě truhlíků umístěných nad sebou. Sehnat se dají i moduly, do kterých lze vkládat hydroponické vložky s jednotlivými rostlinami. Nebo je možné použít magnetickou stěnu, kam se umisťují magnetické obaly s květináči.

Jak postavit vertikální zahradu z palety?

Vezměte paletu s označením HT (která není chemicky ošetřená), netkanou textilii a sponkovačku. Textilii připevněte tak, aby zakryla celou zadní stranu vertikální zahrady a vytvořte s její pomocí kapsy za jednotlivými prkny – získáte tak několik pater kapes nad sebou. Někde doporučují vytvořit z palety jednu velkou kapsu, pak ale existuje riziko, že substrát bude při pověšení na zeď vypadávat.

Pokud kapsy – například ty spodní ­– vyložíte i pevným igelitem, například tím z pevných, černých pytlů na odpadky, zabráníte průsaku mimo paletu. Je ale lepší zajistit odtok, protože jinak dojde k hromadění vody a zahnívání kořenů. Pak už stačí naplnit kapsy zeminou nebo substrátem. Počítejte s tím, že do palety se může vejít až 120 litrů zeminy, tedy až 200 kg. Myslete na to, až budete do zdi upevňovat závěsy.

Jakmile máte naplněno, můžete začít sázet. První týden nechte paletu položenou, druhý týden ji zvedněte o 45°, třetí týden ji již můžete zavěsit – rostliny mezitím zakořenily.

Jaké rostliny vybrat do vertikální zahrady

Pokud si malujete, že tímto krásným způsobem budete pěstovat bylinky, zajisté to v průběhu roku půjde, ale pouze u venkovní vertikální zahrady – bylinky jako interiérové rostliny nedoporučujeme. Teď na podzim je nejlepší sázet rostliny, které vám vydrží krásné a zelené celou zimu. Nepochybíte, pokud sáhnete po těch, které přirozeně rosou na skalách a skalních převisech – po těch s mělkými kořeny, nikoliv skalničkách, které potřebují mít hluboké kořeny. Vhodné jsou i stepní trávy.

Pokud chcete využít vertikální zahradu v exteriéru, ať už jako součást fasády, nebo jako zelenou stěnu, rozhlédněte se po nabídce trvalek a dvouletek, případně i dřevin – malých keřů. V případě fasádního použití konzultujte se zahradním architektem, abyste svým zdem zbytečně nepřitížili prosakující vlhkostí.

Jaké konkrétní rostliny zvolit?

Z kvetoucích pokojových například Anthurium andreanum, Anthurium scherzerianum nebo Spatiphyllum wallisii. Z nekvetoucích Alocasia sp. Dieffenbachia picta, Dieffenbachia maculata, Philodendron (široké spektrum druhů), Epipremnum aureum a jiné. Pokud hledáte na svůj balkon ovoce, nejlepší jsou jahodníky, brusinky nebo borůvky – záleží na umístění vertikální zahrady. Ze zeleniny můžete zvolit například salát, ředkvičky nebo polníček.

Do tmavší části zahrady pak můžete vysadit i rostliny ze subtropického a vlhkého prostředí. Kombinujte převislé se vzhůru rostoucími a pamatujte na vzájemné stínění. Nevhodné jsou popínavé, kterou se mohou rychle rozbujet, jejich růst se totiž hůře reguluje.

Pokud chcete mít vertikální zahradu užitkovou, můžete ještě letos zasázet jahody, na jaro si pak připravte hrášek, salát nebo bylinky. Při výběru rostlin se řiďte hlavně podle vlhkostních, tepelných a světelných podmínek v bytě či na terase.

Deštný prales nebo stěna v obývacím pokoji?

Jak o vertikální zahradu pečovat

Rostliny zalévejte podle potřeby. Pokud ji máte umístěnou v interiéru, kde pomáhá zvlhčovat vzduch, může být zálivka častější. Tradiční konvička, kterou používáte na všechny další pokojovky, skvěle poslouží, pokud ale chcete mít zahradu spíše bez starostí, můžete si přidat automatický zavlažovací systém, který si poradí i s přebytečnou vodou. Pokud máte zahradu doma, je nutné dávat pozor na to, aby voda nestékala dolů a nezničila vám podlahu.

Podobně můžete zacházet i se světlem – pokud se ho nedostává, v zahradnických obchodech si můžete zakoupit speciální plnospektrální žárovky, metalhalogenidové výbojky nebo halogenidové žárovky, které simulují sluneční svit. Pod takovými vám porostou i bylinky v zimě. O elektrikářských podmínkách jejich zapojení se informujte pro každý vybraný typ, stejně tak i o nastavení časovače, který bude osvětlení spínat. Jednodušší variantou jsou sestavy s LED pásky, jejichž instalaci zvládnete sami.

A jak zbavovat rostliny prachu? Pokud jsou rostliny zasazeny v substrátu, je to samozřejmě složitější – prach je možné z listů otřít, a pokud je pak ošetříme leskem na listy, zajistíme antistatický účinek a menší usazování prachu. Ale pozor, takové přípravky ne všechny rostliny snášejí, například nikdy je nepoužívejte u kapradin. Pokud máte hydroponické moduly a jsou vyjímatelné, tak samozřejmě stačí vzít rostliny do sprchy.

Ať už si vyberete klasický způsob pěstování, nebo hydroponii, paletu, nebo zavěšené truhlíky a květináče, automatickou závlahu, nebo klasický způsob zalévání, přejeme vám, ať vám vaše nová vertikální zahrada dělá jen radost a roste do krásy.