12.07.2016 / Zahrada


Pokud se podíváte po českých zahradách, najdete jich více s bazény než bez nich. Aby přinášely radost, je třeba o vodu pečovat pravidelně a pečlivě.

Právě pravidelnost a pečlivost jsou totiž dvě základní pravidla pro čistou vodu. Opakujte si je jako mantry při každém čištění a uvidíte, že vaše voda bude nejen nádherně průzračná, ale bude vás těšit i její vůně. A navíc péčí o bazén nestrávíte čas, který byste raději trávili v něm.

1× denně

Zbavte hladinu napadaných nečistot.

Pokud jste si pořídili velmi levnou filtrační jednotku, kontrolujte ji obden. Měla by být nastavena tak, aby každý den přefiltrovala celý bazén. Platí to jak u pískových, tak i u kartušových. Pískové by vám měly vydržet minimálně jednu sezónu, při čisté vodě zvládnou i dvě. U kartušové budete muset více hlídat stav filtrační vložky.

1× týdně, v sezóně 2× týdně

Digitální váha

Vynikající pomocník při odměřování přesných dávek prostředků. Zabráníte tím přechlorování nebo naopak příliš malému dávkování, které může vést až ke kompletnímu vypuštění, vyčištění a znovunapuštění.

Změřte pH (ideálně kapkovým testerem) a odchylku upravte. To samé udělejte, pokud vodu dopouštíte. Stejně tak s pH dokáže zamávat déšť, který bývá kyselý – pokud jste ovšem bazén před deštěm neochránili plachtou. Správná hodnota pH v bazénu by měla být rozmezí 7,0 až 7,4.

Kontroly tvrdosti a pH dělejte častěji při stabilně vysokých teplotách nebo právě při doplňování vody – studniční voda je více mineralizovaná, bude tedy tvrdší, z vodovodu je zase chlorovaná. Bazénovou vodu kontrolujte i po větrném počasí, které do bazénu zanese nečistoty.

Vodu dezinfikujte podle vybraného způsobu čištění (chlor, UV, ionizace, kyslík nebo sůl). Přidejte také prostředky, které potlačí růst řas (říká se jim algicidní). Chlorované tablety můžete přidat do plováku, budou tak vodu čistit neustále.

Naposled nezapomeňte zkontrolovat stav filtrační jednotky a mechanické nečistoty odstraňte. Platí to jak pro kartušovou, tak i pískovou filtraci. U první kontrolujte fitrační vložku, u druhé stav předfiltru a podle potřeby propláchněte podle návodu.

Solární pomocníci

Pořiďte si k bazénu solární sprchu. Spláchne nečistoty i kosmetické přípravky, a vy tak budete mít s údržbou bazénové vody mnohem méně práce.

Pro každodenní používání bazénu je vhodná solární plachta, která leží na hladině, chrání ji proti nečistotám a zároveň vyhřívá vodu.

1× za 14 dní, v sezóně 1× za 10 dní

Projasněte vodu vločkovačem. Tento přípravek srazí jemné nečistoty ve větší shluky, které pak snadno seberete síťkou.

Zbavte vodu nečistot ze dna vysavačem. Mohou se stát zdrojem zakalení vody, ale také mohou urychlit růst řas. A ani jedno není vítané.

Propláchněte vložku u kartušové filtrace a odstraňte nečistoty. U pískové filtrace zkontrolujte vlasový filtr.

Péče podle počasí

Slunečno a teplo: přidávejte chlorové tablety.

Déšť: zakryjte bazén, zkontrolujte pH.

Silný vítr: zakryjte bazén, odstraňte nečistoty a zkontrolujte pH.

Sdílejte:
Témata článku:
bazénlétoúdržba bazénu