01.03.2017 / Zahrada


Údržba živého plotu umí být náročná, je ale také naprosto nezbytná. Výběrem toho správného náčiní si nicméně výrazně pomůžete.

Živý plot je z estetického hlediska asi tím nejvhodnějším způsobem, jakým bránit svoji zahradu proti všemožným okolním vlivům (vlivy počasí, ale i zvědavé zraky kolemjdoucích a sousedů). Nijak totiž nenarušuje přírodní prostředí, kterým zahrady oplývají, a zároveň může i sám o sobě být chloubou.

To nicméně záleží na tom, jakou mu dopřejete údržbu. I nejméně náročné jehličnaté keře vyžadují střih jednou do roka (obvykle se provádí v červnu), listnaté pak dvakrát a v některých případech i třikrát. Základním nástrojem pro úspěšný střih jsou kvalitní zastřihávací nůžky ve specifikaci, která odpovídá vašim potřebám. Jak je vybrat?

Zvolte ten správný typ nůžek

Zastřihávací nůžky se v první řadě dělí na mechanické a poháněné. Pokud váš živý plot nemá velký rozsah a nejde o specifický rod s tvrdými či silnými výhony, neboť v odrůdách (kultivarech) se jednotlivé rody moc neliší, pak nemusí být mechanické nůžky špatnou volbou. V opačném případě volte nůžky poháněné.

Při nákupu se zamyslete také nad výškou a hloubkou svého plotu a na základě toho vyberte dostatečně dlouhou (či případně teleskopickou) rukojeť. Vyzkoušejte si také, jak jsou nůžky vyvážené a zajímejte se o použité materiály, především samotné čepele.

Jaký pohon nůžek?

Vyjma ručních/manuálních nůžek se na trhu můžete setkat s trojicí pohonů, přičemž každý s sebou pochopitelně nese své výhody i nevýhody.

Elektrické nůžky na živý plot

Cenový rozsah: 1 000 Kč – 8 000 Kč

 • Pravděpodobně nejčastější volbou jsou elektrické nůžky, a to díky příznivému poměru ceny a výkonu. Nejlevnější produkty začínají již pod hranicí tisícikoruny, jedná se ale povětšinou o pochybné výrobky nevalné kvality a rozhodně raději sáhněte po kvalitních značkových přístrojích, které obvykle startují na ceně okolo tří tisíc korun.
 • Další výhodou elektrického pohonu je v porovnání s benzinovými přístroji takřka nulová hlučnost, horší je to ale s výkonem a především maximální možnou tloušťkou větve, kterou je možné přestřihnout bez zastavení. Tento pohon totiž oproti klasickému spalovacímu motoru nedokáže vyvinout takový točivý moment.
 • Dalším kompromisem je kabel, a pokud máte rozsáhlejší zahradu, taktéž by nemuselo jít o nejlepší volbu. Rizikem může být i neustálé hlídání polohy kabelu tak, aby nedošlo k jeho přestřižení a úrazu elektrickým proudem.

Benzinové nůžky na živý plot

Cenový rozsah: 3 500 Kč – 20 000 Kč

 • Nejdražší benzinové nůžky cenou stoupají až ke dvaceti tisícům, jde ale o profesionální nástroje s vysokým výkonem, určené na mohutné rozsáhlé ploty okolo různých parků či zámeckých zahrad. Na větší zahradu vám postačí nůžky se čtyřcifernou cenou, jakkoliv pod osm tisíc se již nabídka poněkud tenčí.
 • Benzinové nůžky nabízejí nejvyšší výkony, a pokud máte plot s tlustšími větvemi, takovéto plotostřihy si bez zastavení či zpomalení poradí i se 4 cm širokými výhony. Moderní přístroje jsou vybaveny antivibračními systémy i snadným startem, a částečně tak odpadají některé nevýhody spalovacího motoru.
 • Stále však musíte počítat s výraznou hlučností a také náročnější údržbou, kterou dvoutaktní motor vyžaduje. U méně hustých plotů s užšími větvemi tak své volby budete spíše litovat, komfort práce je totiž kvůli hrubšímu chodu a větší hmotnosti výrazně nižší než u alternativ.

Akumulátorové nůžky na živý plot

Cenový rozsah: 1 500 Kč – 10 000 Kč

 • Pokud s sebou nechcete vláčet kabel, ale zároveň si nechcete odpustit komfort práce s klidným elektrickým přístrojem, akumulátorové nůžky jsou dobrou volbou. Navíc jsou dnes dostupnější než kdykoliv předtím a kvalitní přístroje koupíte již za necelé tři tisíce korun.
 • S ohledem na rozměry svého plotu se samozřejmě zaměřte na výdrž a opět také mějte na paměti, že u dlouho neošetřených zarostlých plotů či takových, které mají hrubší větve, by nemusel výkon stačit.

Výkon, délka, ergonomie a další parametry

 • Výkon
  Vždy zvažte, jak moc náročný na střih může váš plot být. Berte v potaz výšku a šířku, tloušťku větví, tvrdost dřeva a hustotu. U měkčích dřevin, jako například zimostrázu či pámelníku, postačí elektrické nůžky s nižším výkonem, například prostřih smrku by se jim však nejspíše stal osudným.

 • Jednostranná/oboustranná lišta
  Větší část prodávaných přístrojů je vybavena oboustrannou lištou, tedy se zuby na obou stranách čepele. Ta je ideální pro tvarování a obecně pohodlnější při prostřihu. Pokud však máte plot širší, jednostranná lišta může být díky potřebě nižšího výkonu a hmotnosti na čepeli delší a tím v tomto případě pohodlnější.

 • Délka a šířka lišty
  Obecně lze říci, že delší lišta znamená pohodlnější a přesnější práci. Jeden řez totiž ošetří větší plochu, a to zároveň zcela rovnoměrně. Na druhou stranu je pro preciznější tvarování příliš dlouhá lišta ke škodě, zde naopak oceníte spíše dostatečnou šířku. Tento parametr nicméně většina prodávaných výrobků splňuje.

 • Ergonomie a délka rukojeti
  S ohledem na rozměry plotu je dobré se zamyslet nad tím, jestli dosáhnete i na jeho vrchol pohodlně ze země. Práce ze štaflí totiž není velmi pohodlná a lépe uděláte, když zakoupíte tyčové nůžky s nastavitelnou zadní rukojetí, které vám umožní pohodlně tvarovat do výšky až tří metrů. Rozhodně si je vyzkoušejte, ještě více než u ostatních druhů totiž platí, že hmotnost a vyvážení zde hrají klíčovou roli.

  Zaměřte se také na tvar rukojetí, bytelnost konstrukce a ochranu proti odletujícím kouskům dřeva. Pozor však, někdy jsou tyto kryty vyrobené tak nešťastně, že snižují účinnou plochu lišty i o deset centimetrů. Z bezpečnostních prvků se zaměřte na provedení rychlobrzd v obou rukojetích, nešťastné umístění by totiž mohlo výrazně snižovat plynulost práce. Nepodceňte ani krytku čepele. Měkké igelitové se totiž špatně navlékají, příliš nechrání a rychle se poškodí, plastový kryt zde určitě poslouží lépe.

Nepodceňujte bezpečnost práce

Ostrá čepel samozřejmě představuje riziko a je dobré se proti případnému poranění chránit. Především při vertikálním řezu a úpravě do mírně kónického tvaru se snadno může stát, že vám čepel ujede směrem k nohám. Na trhu existuje široká škála pracovních kalhot s ochranou proti pořezání, která spočívá v tom, že látka dokáže čepel plotořezu či motorové pily zastavit.

Samotné ruce samozřejmě taktéž potřebují protekci, a to v podobě protipořezových rukavic, fungujících na podobném principu. Dejte si u nich pozor také na to, aby plochy, v nichž dochází ke kontaktu s přístrojem, byly opatřeny protiskluzovou vrstvou.

V případě, že sáhnete po benzinovém plotořezu, pořiďte si také chrániče sluchu. Nejde o velkou investici a při dlouhodobé práci s hlučným motorovým přístrojem se vám bohatě vrátí.

Odletující kusy dřeva mohou vletět i do oka a ochranné brýle jsou rozhodně namístě. Alternativou může být ochranná maska, záleží na tom, co považujete za pohodlnější. Nezapomeňte také na dlouhé rukávy, ideálně opět ze silnější látky, a kvalitní pevnou obuv. V zájmu bezpečnosti si také před použitím svých nových zastřihávacích nůžek důkladně přečtěte dodávaný návod.

 • Ochranné montérky: 1 500–2 500 Kč
 • Kvalitní ochranné rukavice: 500–1 000 Kč
 • Chrániče sluchu: 400–1 000 Kč
 • Ochranné brýle: 50–300 Kč

Kvalitní mechanické nůžky při ruce jsou vítaným pomocníkem

Přestože motorovými nůžkami zvládnete naprostou většinu práce, není od věci mít k ruce i kvalitní ruční nůžky. Hodí se pro situace, kdy je potřeba ošetřit například několik přerostlých větví anebo se v plotu vyskytuje pár silnějších větví, s nimiž by si plotořez již nemusel poradit. Za opravdu kvalitní mechanické nůžky zaplatíte mezi 1 000 a 1 500 Kč, existují i varianty s teleskopickou rukojetí pro snazší dosah na vzdálenější výhony. Zaměřte se především na celkovou kvalitu zpracování a materiálů a také na ostrost čepelí.

Údržbou nářadí k jeho dlouholeté trvanlivosti

Především motorové zastřihávací nůžky vyžadují samozřejmě určitou údržbu. Nejpatrnější je to u benzinových, které obsahují složitý mechanismus spalovacího dvoutaktního motoru. Kontrolujte proto jeho chod, v pravidelných intervalech měňte olej a stejně jako u benzinu ověřujte, že se do nádrží nedostává voda.

Jak mechanické, tak i poháněné nůžky je třeba po každém použití důkladně očistit a dobře uskladnit, tedy ideálně v suchu a u akumulátorových přístrojů dbejte kvůli životnosti baterie i na teplotu, která by rozhodně neměla být pod bodem mrazu. Čas od času čepele opatřete ochranou proti korozi, stačí je pouze naolejovat. Před prací se vždy přesvědčte, že není třeba řezací plochy nabrousit, tupé by totiž mohly výrazně snížit komfort práce a zároveň neprovádí hladké, nýbrž poněkud kadeřavé řezy, jež zvyšují riziko usazení infekce do živého plotu.

5 tipů pro úspěšný střih živého plotu

 1. Pečlivý nákup nářadí je základ. Hlavní je kupovat kvalitní produkty, ideálně ve specializované prodejně, kde si můžete nechat poradit od odborníků. Sledujte také reference na daného prodejce a na vybraný produkt.
 2. Nepodceňujte bezpečnost. Správné ochranné oděvy zajistí, že živému plotu neobětujete své zdraví.
 3. Udržujte své nářadí v čistotě. Naprostým základem je veškeré nářadí po řezu správně očistit a případně osušit. Nezapomeňte nářadí skladovat v relativním suchu kvůli korozi, té se ale braňte i občasným ošetřením. Především u akumulátorových zařízení dbejte i na teplotu, baterie na ni totiž mohou reagovat.
 4. Střih živého plotu provádějte tak, aby se zužoval směrem vzhůru. Pro zajištění stability a ideálního prosvětlení a provzdušnění živého plotu je optimální vést řez po stranách plotu mírně šikmo tak, abyste dosáhli kónického tvaru, při němž bude horní část mírně užší než ta spodní.
 5. Dbejte na pravidelnost tvarů. Vaše pečlivost se po dokončení řezu projeví a nepravidelné tvary vzhled živého plotu velmi narušují. Natáhněte si tak provázek do výšky, kam plot hodláte seříznout, a na strany si vyrobte jednoduchou drátěnou formu. Drobné detaily můžete doladit manuálními nůžkami.

Několik tipů na plotostřihy


Cenově dostupné akumulátorové nůžky pro ploty menšího objemu Gardena ComfortCut 30 s cenou okolo 2 500 Kč.
Elektrický plotostřih Makita UH4570 o výkonu 550W se speciálním ergonomickým tvarováním. Cena okolo 3 000 Kč.

 


Ergonomicky uzpůsobitelné teleskopické nůžky na akumulátorový pohon Ryobi RHT 1850 XLI. Cena okolo 3 500 Kč.

 


Elektrické nůžky Bosch AHS 65-34 o výkonu 700W vhodné pro stříhání starších, resp. velkých živých plotů. Cena mezi 5 000 až 5 500 Kč.

 


Výkonné benzinové nůžky Active Profi H23S60 se sílou 900W vhodné pro velké živé ploty. Seženete za cenu od 7 500 Kč do 9 000 Kč.

 


Profesionální a bohatě vybavené benzinové nůžky Husqvarna 122HD60 s výkonem 600W, které seženete do 10 000 Kč.

Sdílejte:
Témata článku:
nákupní rádcenářadínávodplotživý plot