25.10.2016 / Zahrada


Teplejší podzim je ideální doba pro sázení stromů a keřů. Stihnou zakořenit ještě před zimou, a mají tak vyšší šanci na přežití a dobrý růst.

Zahrada bez stromů a keřů, tedy odborně bez dřevin, by nebyla úplná. Stromy dávají stín, spolu s keři pomáhají izolovat zahradu od sousedů a vytvářejí tak soukromí.

Kdy sázet stromy i keře

Pro výsadbu dřevin jsou vhodná dvě období – jaro a podzim. Jarní výsadba má tu výhodu, že se strom do příchodu zimy stihne dobře zotavit. Potřebuje ale zvýšenou péči, zvláště důkladnější zalévání, než za vlhčího podzimního počasí. Na jaře se vysazují například broskvoně, v drsnějších klimatických oblastech se dříve vysazují i meruňky a ořešáky, z okrasných potom zejména dřeviny jiných klimatických pásem, například asijské.

Podzimní výsadba má ale oproti té jarní také své výhody. Strom v zimě využije vláhu ze sněhu a hned na jaře se začíná regenerovat. Stromy zasazené na podzim se často lépe ujmou. Říjen a listopad jsou tak vhodnou dobou pro výsadbu okrasných jehličnatých i listnatých dřevin a většiny ovocných stromů.

Jak si vybrat ten správný strom?

Při výběru konkrétního stromu nebo keře se řiďte nejen vlastním přáním, ale i podmínkami zahrady. Chcete stromy a keře užitkové, nebo okrasné? Pokud okrasné, tak s jakým tvarem koruny a větví, s jakou barvou listí nebo jehličí? Existují koruny rozložité i vzpřímené, převislé i poléhavé. Některé stromy, jako například vrby, duby, buky či břízy, mají pokroucené větve a jsou díky tomu působivé i v zimě, kdy listy opadají. Lišit se může i barva kůry a stane se tak estetickým prvkem.
Zdrojem barev jsou hlavně listy, najdete odrůdy s mnoha odstíny zelené, celoročně červené a vínové, žlutozelené, s bílým mramorováním, … Výběr vyšlechtěných odrůd je opravdu obrovský.

Rozhodnete-li se pro jehličnany, máte na rozdíl od opadavých listnáčů zajištěnou ochranu soukromí a oživení i v zimě. Jehličnany se pěkně vyjímají i jako solitéry. Další jejich výhodou je, že se z nich dobře tvarují živé ploty. Rovněž u jehličnanů si můžete vybírat podle barev jehličí, a to z mnoha odstínů, od tmavě zelené přes žlutozelenou až po modrošedou a stříbrnou. Mějte však na paměti, že jejich tvar a struktura jsou neměnné, a tudíž působí poněkud strnule a je vždy vhodné je kombinovat s opadavými listnatými stromy či opadavými jehličnany.

Ovocné stromy vybírejte s ohledem na klimatické podmínky zahrady i na případný výskyt škůdců a chorob. Existují vyšlechtění kříženci odrůd, ale seženete i staré, původní stromy, které jsou pro vaši oblast charakteristické. I zde zas záleží jen na vašem přání a stylu, do kterého zahradu ladíte.

Zasaďte stromy do celkového plánu

Rozhodli-li jste se nějakou dřevinu vysadit, vezměte v potaz, že stromy i větší keře potřebují více let, než narostou. U nově zakládané zahrady proto sázejte až poté, co máte jasný celkový plán zahrady. Před zasazením je třeba počítat s konečným vzrůstem. Za samozřejmost se bere, že na okraje zahrady se hodí spíše vysoké stromy, blízko domu spíše keře a stromy menšího vzrůstu – vždy však počítejte s maximálním vzrůstem koruny, její výškou i šíří.

V momentě, kdy uvažujete o umístění stromu, myslete nejen na sebe, ale i na své sousedy a místa pro dřeviny naplánujte minimálně 5 metrů od plotu. Budete-li sázet v užitkové zahradě nebo sadu, pokračujte v linii s ostatními stromy.

Pokud si nejste jisti, zeptejte se v zahradním centru. Mnohé okrasné vyšlechtěné odrůdy dorůstají jen několika málo metrů do výšky, a jsou proto vhodné i pro velmi malé zahrádky.

Na co si při výběru dát pozor

Výběr stromu nepodceňujte. Ovocné stromy se prodávají zasazené v zemi nebo volně založené v půdě. Zkontrolujte kořeny, ty poškozené nebo nezdravě vypadající nekupujte. Stejně tak si prohlédněte celkový stav stromku. Neměl by být poškozený, nebo dokonce napadený plísní.

Stromek ideální k zasazení má rovný kmen, z něhož vyrůstá jedna hlavní větev a minimálně tři vedlejší mířící každá do jiné strany. U ovocných stromků záleží na typu školkařského výpěstku, u tzv. palmet pro zakládání ovocných stěn najdete pouze jeden hlavní výhon (terminál) a dva vedlejší. Už v zahradnictví by měli vámi vybraným stromkům odborně zkrátit kořeny. Je potřeba se zbavit nemocných a nefunkčních kořenů. Před zasazením by měly mířit směrem ven a dolů, aby se v půdě dobře rozrůstaly. Správným řezem zajistíte, že se nebudou stáčet dovnitř.

V zahradním centru najdete různé výšky jednotlivých odrůd, můžete si tak vybrat strom na míru své zahradě.

Před výsadbou

Poté, co si stromek nebo keř přivezete, ještě před výsadbou namočte kořeny stromku do vody na den až dva, lépe pak zakoření. U ovocných proveďte také „výchovný řez“. Koruna stromu se skládá z vedlejších větví a hlavní větve. Na hlavní větvi najděte pupen, který směřuje dovnitř koruny. Z pupenu pak vyroste větev nahoru jako hlavní. Za ním větev zastřihněte. Ostatní větve zastřihněte za třetím až pátým pupenem, který směřuje ven.

Jámu pro vysazení stromu můžete mít připravenou předem, třeba už od září – je dobré, když trochu zvětrává, a to alespoň týden. Musí být dostatečně hluboká a prostorná, aby se v ní všechny kořeny dobře rozprostřely a žádný se neohýbal zpět – půl metru až metr na šířku, do hloubky stačí půl metru. Nikdy ale nesázejte například novou jabloň do jámy, kde stávala předchozí. Stromy totiž v průběhu let půdu nejen vyčerpávají z hlediska živin, ale ukládají do ní i odpadní látky svého metabolismu. Staré stromy využívají výhodu rozsáhlé kořenové struktury, aby čerpaly živiny ze vzdálenější půdy, nové stromky do této výhody musí teprve „dorůst“.

Jak správně zasadit strom

Do okraje jámy nejprve zatlučte kůly, které by měly končit pod prvními větvemi stromu. Budou dřevinám především v prvních letech sloužit spolu s provazy jako opora, dobře poslouží i jako kostra pro omotání pletiva, kterým strom ochráníte před nenechavými zajíci a srnkami. Do jámy pak vlijte vodu, ideálním množstvím jsou dva kýble.

Jak chránit stromky proti okusu

Jako ochranný materiál můžete použít drátěné pozinkované pletivo, speciální perforované prstence z umělé hmoty, ochranu z latěk, rákosu či pouhého kartonového papíru. Umístíte-li zábranu nad zem, ochráníte tak strom před srnkami či jeleny, ale nevyzrajete na zajíce, kteří se rádi podhrabávají. Zábrana by proto měla být minimálně 30 cm pod zemí. Až stromek zesílí a povyroste, bude třeba tuto bariéru včas vytáhnout. Je také možné použít materiály, které se časem samy rozloží, jako rákos, tenké dřevěné laťky a podobně.

Pokud jste jámu neměli připravenou předem, ale kopete ji až teď, oddělte horní a spodní část půdy na dvě hromady – z toho důvodu, že se jedná o půdu rozdílných kvalit, v prvních 20 cm je půda nejvíce provzdušněná a kvalitní. Do horní, aktivní vrstvy poté přimíchejte zahradnický substrát nebo kompost. Navíc ještě můžete přidat pomalu rozpustné organické hnojivo. Nezapomeňte zakopat kůly.

Horní vrstva půdy, do které jste přidali kompost, patří při sázení na dno jámy. Nyní umístěte do jámy stromek, zasypte ho zbytkem zeminy z druhé hromady a udusejte. Strom by měl být sázen tak vysoko, aby případné roubovací očko bylo vždy nad zemí. Stromem trochu zatřeste, aby se zem dostala mezi všechny kořeny a nevznikla tam vzduchová bublina. Strom opět zalijte a dosypte zbytkem zeminy. Povrch zarovnejte tak, aby se kolem stromku vytvořil důlek. Bude se pak lépe zalévat.

Pokud jste při sázení polámali nějaké větve, šikmo je seřízněte a ránu ošetřete stromovým balzámem. Strom přivažte ke kůlům úvazkem do tvaru osmičky. Ponechte tam určitou vůli pro růst a sílení stromu.

Čerstvě zasazený strom či keř potřebuje každodenní zálivku, než se spolehlivě ujme. Zalévejte pořádně – dokud se kolem stromu nevytvoří malé bahno –, jen tak vláha pronikne až ke kořenům. Pokud vás brzo čekají mrazíky, můžete kmínek zabalit do textilu nebo prostor mezi pletivem a kmenem vycpat suchým listím. Pozor ale na ořešákové, potlačuje totiž růst.

Sdílejte:
Témata článku:
10 tipůjaronákupní rádcenářadístromy

Zaujaly vás naše články a chcete zůstat v obraze?

Přihlaste se k odběru novinek!


Už jste někdy zasadili strom, nebo se k tomu teprve chystáte?

Podělte se o své zkušenosti na Blogu.

Vaše otázky zodpoví odborný garant nebo zkušenější čtenáři v poradně Zahrada.
Být registrovaný je lepší. Staňte se součástí komunity Bydlíme s Filipem a získejte výhody registrovaných uživatelů, registrujte se zde.