
Došlápněte si na příjemné obložení bazénu
26.07.2016 / Zahrada
Bazén máte. Ale kam šlapete mokrou nohou, když z něj vystupujete? Dejte pozor, abyste se nespálili.
Plocha kolem bazénu nesmí klouzat, měla by být příjemná na došlap, údržba by měla být jednoduchá a také nesmí znečišťovat vodu v bazénu. A snadná pokládka navíc? Skvělé! Kromě takto praktických úvah je ale vhodné přemýšlet dál.
Počítejte se sluncem
Konkrétně s teplotou, na kterou dokáže slunce dostat obyčejnou dlažbu. Přírodní kámen nebo dlažba s protiskluzovou úpravou vypadají skvěle do doby, než se ve třicetistupňovém vedru rozhodnete vykoupat. K bazénu bosky ani nedojdete, jak vás budou pálit do chodidel. A nepomůže ani světlá barva. Letní slunce je zkrátka neúprosné.
Dobrým kompromisem poměrně snadné instalace, snadné údržby a ceny jsou směsi kamínků, které vypadají přirozeně a navíc příjemně masírují chodidla. Jedná se o bezespárové povrchy, ve kterých směs oblázků drží pohromadě speciálního pojivo, většinou na bázi pryskyřice. Potíž s teplotou se ale objevuje i zde.
Nezapomínejte na beton
Dnešní technologie umožňují vytvořit z betonu estetickou a na pohled příjemnou plochu, navíc s poměrně snadnou a rychlou pokládkou. Tu si raději objednejte, neboť u samopokládky pravděpodobně nezvládnete zpracovat velké množství hmoty tak, abyste zajistili bezespárový povrch.
Existuje mnoho různých typů betonu i jeho povrchových úprav, v některých jej nerozeznáte od přírodního kamene. Jeho obrovskou výhodou je právě bezespárovost i ve velkých plochách a téměř nulová nutnost údržby. U dobře položeného a ošetřeného betonu nemusíte používat přípravky proti houbám nebo řasám, které nepříznivě ovlivňují trávník kolem. Impregnace pryskyřicí pak dodá barevnost a usnadňuje čištění. Nicméně i beton se dokáže rozpálit.
Umělé až na druhý pohled
Mít kolem bazénu na zahradě cokoliv umělohmotného se mnoha lidem příčí. Přitom ale dnešní kompozitní materiály z PVC vypadají velmi přirozeně. Jsou často recyklovatelné, voděvzdorné, nekroutí se a ani se neštěpí. Skvělá je zde rychlost, se kterou povrch kolem bazénu vytvoříte. Pokud se vám to stále nezdá, vezměte v úvahu dřevoplast, který kombinuje výhody PVC a příjemný povrch a vzhled dřeva. A navíc se tak rychle nezahřeje.
Dřevo s vodou ladí
Proč dřevo šedne?
Charakteristické šedé zabarvení dřeva je vlastně přirozená vrstva ochrany, kterou si dřevo proti UV záření tvoří. Pokud ale šedé dřevo nechcete, použijte UV lak s pigmenty. Zde se ptejte na velikost pigmentů – čím menší jsou, tím přirozenější barvu a delší ochranu získáte.
Z hlediska teplot je dobrou volbou dřevo – nikdy nebude tak horké jako kámen nebo dlažba. Pokud navíc zvolíte takové, které dobře odolává vodě, máte vyhráno. U dřeva ale musíte dodržovat jisté zásady, aby vám dlouho vydrželo.
1. Výběr
Dubové nebo exotické dřevo lépe odolává vodě a povětrnostním vlivům než smrkové či borové. Vyšší investice se vám tady rozhodně vrátí v životnosti i kráse.
2. Ukotvení
Vlhkost nepůsobí na dřevo jen směrem od bazénu, ale také od země. Dřevěné prvky by tak měly větrat nebo být izolované, aby nedocházelo k plesnivění nebo hnití. Zde si vše pořádně nastudujte nebo instalaci přenechejte odborníkům.
3. Ošetření
U nového dřeva je vhodné jej přebrousit hrubou bruskou (P80) nebo nechat dřevo lehce zestárnout, vysušit a vypraskat. To pak vybrousit nebo chemicky vyčistit. Následně je potřeba dřevo ošetřit proti houbám, plísním a parazitům a také proti UV záření.
4. Uzavření
Vrchní vrstva chrání proti dešti a sněhu. Ideální lazura by měla být pružná a prodyšná. Dřevo je organický materiál a reaguje na změny teplot i vlhkost vzduchu. U tvrdé lazury by snadno došlo k popraskání, což není hezké a nesvědčí to ani samotnému dřevu, které je rázem zranitelnější.
5. Péče
Obecně platí, že v oblastech, kde je více větrno, více prší a teploty jsou nižší, je potřeba o dřevo pečovat častěji než tam, kde jsou dny sušší a noci teplejší. Konkrétní rady, jak často a které přípravy používat, si nechte poradit tam, kde dřevo kupujete, nebo v prodejně ošetřujících přípravků.
Vyberte si obložení bazénu |
|
Částečně osluněná plocha (4 hodiny a méně)dlažba
keramika (mozaika)
kamínková směs
beton
PVC a měkké plastové povrchy
|
Plně osluněná plocha (5 hodin a déle)dřevo
dřevoplast
Zcela nevhodnézámková dlažba
kačírek (oblázkový štěrk)
trávník
|
Uživatel
Lukáš Potměšil
praktické