11.07.2016 / Zahrada


Dešťová voda může zalévat hned dvakrát. Dokáže ale i spoustu dalších věcí. A navíc je zadarmo.

Po loňském létě, kdy v mnoha obcích úřady zakázaly zalévání zahrad nebo napouštění bazénů, přichází další suchý rok. A zachytávání dešťové vody je tak čím dál tím důležitější.

Využití dešťové vody

Dešťová voda je poměrně čistá, a po jednoduché filtraci ji můžete použít dokonce i na praní prádla nebo splachování. Různé využití ale vyžaduje i různé typy zachycení a nároky na rozvod.

Dešťová voda je bezpečná

Pokud se vám praní v dešťové vodě nezdá, nemusíte mít obavy. Bakteriální zárodky v ní nejsou – z tohoto hlediska není rozdíl v prádle vypraném v pitné nebo dešťové vodě. Jejich množství totiž závisí na míře znečištění prádla a samozřejmě typu střešní krytiny. Pokud sbíráte vodu z eternitu nebo asfaltové lepenky, raději ji pro praní nevyužívejte a při rekonstrukci střechy sáhněte po bezpečnějších materiálech.

Velikost nádrže určuje střecha

Velikost nádrže snadno spočítáte podle plochy střechy. Plochu střechy si vynásobte koeficientem 32 a získáte vhodný objem nádrže v litrech. Pro 200m2 střechu to tak je asi 6500litrová nádrž, která se dokáže postarat o zahradu velikosti kolem 750 m2 i pokrýt část spotřeby v domácnosti.

Nekupujte ale příliš velkou nádrž, zvýšili byste možnost rychlejšího rozmnožení choroboplodných zárodků a tím i znečištění vody. Cisternu má smysl pořizovat od cca 100 m2 plochy střechy, pod tuto plochu jsou náklady na pořízení nádrže versus úspora při jejím užití příliš vysoké.

Dešťovou vodu chci jen na zahradě

Pozor

Dešťovka si dovolenou nebere

Než odjedete na dovolenou, cisternu vypusťte a vyčistěte přívodní potrubí, aby vás po příjezdu nečekala hnijící voda a ucpané trubky.

Ideální řešení pro zahradu. Voda bez solí, chloru a vlastně přesně ta, která je pro zalévání určena samotnou přírodou. Pokud nechcete mít na zahradě výkop pro podzemní nádrž, bude vám stačit i nadzemní. Pak už stačí jen malý filtr, čerpadlo a zahradní hadice nebo přípojka na automatickou závlahu. Vodu jistě užijete i při mytí auta nebo terasy.

Při troše šikovnosti dovedete dešťovku do venkovní zahradní výlevky, kde si opláchnete ruce od hlíny a umyjete nářadí. Vývod z výlevky pak zasaďte ideálně do malé drenážní jamky, aby se voda bez problémů vsákla. Stejně tak ošetřete i místo pod výpustním ventilem nádrže.

Dešťovou vodu využiji i v domě

V tomto případě budete kromě ideálně podzemní nádrže investovat i do druhého rozvodu vody a čerpadla. Dešťová voda se totiž nesmí smíchat s pitnou – je to podobné, jako kdybyste doma využívali vodu z vodovodního řadu a ze studně zároveň. Vedení musí být jasně oddělené.

Dešťovou vodu směřujte tam, kde je největší spotřeba vody a kde nepotřebujete, aby z kohoutku tekla pitná. Jedná se zejména o pračku, toalety, ale také pro úklid nebo mytí auta. Dešťová voda je měkká, a tak výrazně lépe chrání pračku i sanitární keramiku před usazováním vodního kamene. Dešťovka navíc velmi dobře rozpouští prací prášky, a snižuje tak jejich spotřebu a prádlo ani nevyžaduje aviváž.

Před instalací nadzemní nádrže

Dříve než nádrž koupíte, spočítejte si její velikost a najděte pro ni vhodné místo. Ideální je takové, které je celý den ve stínu a na co nejchladnějším místě. Získáte tak čistější vodu po delší dobu. Jistou nevýhodou je nutnost jejího vypouštění na zimu.

Při výběru cisterny dbejte na její nosnost a také možnost snadného vypuštění. Bude se hodit nejen na zimu, ale také před odjezdem na dovolenou, při delších a silnějších deštích i pro účely čištění. Další důležitou součástí je filtr – pro potřeby zalévání nebo mytí auta bohatě stačí jednoduchý mechanický, aby se do nádrže nedostalo listí nebo větší nečistoty. K filtru byste měli mít snadný přístup, abyste jej mohli podle potřeby čistit nebo vyměnit.

Nejlevnější cisterny pořídíte za pár set, náročnější z vás pak zaplatí i 20 000 korun za akumulační nádrž, filtraci, čerpadlo a řídicí jednotku. To, že nádrž má být krytá, snad ani není potřeba zdůrazňovat.

Jak Schraňovat dešťovou vodu?

Malé zahrádky

Sudy a barely pod okapovými svody, ty lepší mají i víko pro ochranu proti nečistotám a hmyzu. Ideální řešení pro malé zahrádky a zahrádkářské kolonie. Investice minimální a s konví zvládnete zalít vše, co jste zasázeli. Čerpadlo by v tomto případě byl až nemístný luxus, zato nutností je výpustný ventil.

 

Rodinné domy s opečovávaným trávníkem

Samonosné nádrže, které umístíte do chladného a zastíněného koutu a případně ještě připevníte ke zdi nebo k plotu. Vybavíte je výpustným ventilem, napojíte na čerpadlo pro ulehčení zalévání a na déšť se odteď budete těšit.

 

Velké plány s dešťovkou

Pro vás existují jedině podzemní jímky a druhý rozvod vody. Samozřejmostí jsou filtry a čerpadla. Pokud takto přemýšlíte o vodě, mohl by vás zajímat i článek s kalkulačkou pro instalaci fotovoltaické elektrárny.

 

Dešťovka ano/ne

Nesporné výhody zachycování dešťové vody

 • úspora vody i nákladů
 • ochrana pitné vody
 • obnovování podzemních vod
 • menší nápor na kanalizaci v době dešťů a tím nižší riziko jejího rozvodnění
 • při použití k praní úspora pracích prášků i aviváže
 • lepší ochrana přírody a vodních zdrojů
 • rýsuje se možnost získat státní příspěvek v rámci programu Modrá úsporám

Nevýhody využití dešťové vody

 • náklady na vybudování nádrže
 • nutnost plnit nádrž pitnou vodou v době, kdy není k dispozici dešťová
 • nutnost čistit potrubí v případě malého nebo žádného průtoku dešťovky
 • případné chemické čištění nádrže

Na co pamatovat při instalaci podzemní nádrže

Pokud vám nevadí mít chvilku na zahradě výkop nebo stavbu domu teprve plánujete, pak zvolte tu nejlepší možnost – umístění retenční (zachycovací) nádrže pod zem. Rozhodně ne do sklepa. Vyšší teplota, světlo a navíc riziko podmáčení domu za pár tisíc ušetřených výkopem nestojí.

Rozhodně zvolte samonosnou nádrž. Vhodný materiál je plast, existují ale i nádrže betonové, sklolaminátové nebo ocelové. Pokud máte dostatek prostoru, cenově nejvýhodnější jsou monolitické betonové jímky. Nejdéle vydrží a tvarově se přizpůsobí možnostem vaší zahrady. Velikost nádrže pak spočítejte stejně jako u nadzemní. Zde se čísla neliší.

Velkou péči věnujte výběru filtru. Protože ve vašem případě voda poputuje do čerpadla, vhodná je dvojí filtrace – první pro zachycení větších nečistot ještě před jímkou a druhá pak před čerpadlem. Filtry i čerpadlo budete pravidelně kontrolovat, umístěte je stejně jako v případě nadzemní nádrže tam, kam se dobře dostanete.

Nádrž také opatřete velkým poklopem, kterým do ní můžete v případě potřeby vstoupit. Poklop by měl být v úrovni trávníku a samozřejmě ho můžete zamaskovat.

Vyřešte také způsob jejího vypouštění. To může být řešeno jak čerpadlem, tak výpustí do drenážní „cesty“, kterou pro ten účel při výkopu speciálně vytvoříte.

Déšť se státní podporou

Ministerstvo životního prostředí chce v rámci projektu Chytrá obec pomocí padesátimilionové investice podpořit projekty, které inovativně vyřeší zachycení dešťové vody v krajině. Ve strategii se zacházeními s vodními zdroji se dokonce objevují myšlenky na mokřady nebo jezírka v městské zástavbě, výměnu asfaltu a betonu za zatravňovací dlaždice nebo štěrkové trávníky. Tyto změny mohou snížit i letní přehřívání mnoha městských center. Po startu projektu Modrá úsporám by mělo být na pokrytí žádostí určeno několik stovek milionů korun, které se získají především z rozpočtu Státního fondu životního prostředí. Navíc se uvažuje i o finanční podpoře domácností právě na budování nádrží na dešťovou vodu.