27.06.2017 / Zahrada


Pohodu u bazénu si nekazte náročnou údržbou. Chytré technologie se postarají o dokonalou kondici vody. Tím to však zdaleka nekončí.

Mobilní aplikace a moderní technologie se čím dál víc stávají součástí domovů a zasahují i do zahrady a venkovních prostor. Bazén tak můžete na dálku nejen čistit, nastavovat jeho teplotu i kontrolovat složení vody, ale také ovládat jeho zastřešení nebo osvětlení. Všechny údaje navíc máte v telefonu a můžete je kdykoliv kontrolovat, třeba z práce – ale i z dovolené u moře. A až přijedete domů, stačí už jen skočit do plavek (zase) a užívat si (konečně). 

Vše pod kontrolou a online

Výhodou aplikací je jejich univerzální přizpůsobení, a proto si můžete nechat automatizovat i svůj stávající bazén. K jeho ovládání pak slouží mobilní telefon, tablet i osobní počítač. Kvalita vody tak zůstane na nejvyšší úrovni. Systém se stará o teplotu a tlak vody, protože sleduje filtry a cirkulační funkce a dávkuje přísun chloru. Starosti tak můžete nechat aplikaci. Pokud potřebujete aktuálně změnit nastavení, jde to jednoduše "jedním" dotykem. Technologie zároveň hlídá, jestli se s bazénem neděje něco neočekávaného, čidla zjistí náhlé znečištění, kontrolují hladinu vody i zaseknutý kryt.

Kde si pořídit chytrý bazén?

Dodavatelé bazénů nabízejí své vlastní vyvinuté aplikace, které umožňují ovládat celý systém. Proto se při stavbě nového ptejte, jestli budou součástí. Aplikaci ke správě bazénu nabízí třeba společnost Niveko

Pokud už bazén máte, můžete si jej i tak nechat přizpůsobit pro moderní chytrou automatizaci. Jako součást chytrého domu ji dodává např. firma Loxone

Další smart alternativa

Americká společnost pHin z kalifornského Palo Alto přišla na trh se způsobem, jak péči o bazén ještě zjednodušit. Stačí, když si pořídíte jejich čidlo, které funguje jako plovák a neustále monitoruje stav vody ve vašem bazénu. Z něj vám potom dodává informace do smartphonu a technologie si sama říká, kolik potřebné chemie máte do bazénu přidat, když je to nutné. Stačí je potom pouze vhodit do vody v připraveném rozpustitelném obalu. Takové dávkování udrží ve vašem bazénu správné hodnoty pH a zabrání usazování nečistot. Pořizovací cena této vychytávky přijde na necelých 7 000 Kč, k tomu ale musíte započíst poštovné ze Spojených států. I tak jde o zajímavou možnost bezstarostné údržby. 

Pravidelnost je základ

Ať už využíváte různé automatizace, nebo se o bazén staráte svépomocí, nejdůležitější je každodenní kontrola a drobná údržba, protože tak předejdete opravdu náročným zásahům. Proto:

  • každý den čistěte dno bazénu
  • pravidelně měřte pH, které by se mělo pohybovat v rozmezí 7,0 až 7,4
  • a dvakrát týdně vodu dezinfikujte

Další tipy pro bezproblémovou údržbu najdete tady: Pár minut týdně pro křišťálovou vodu v bazénu

Vyhřívání bazénu

Při chladnějších večerech přijde vhod, když se můžete vykoupat v příjemně teplé vodě. Můžete zvolit solární plachtu, kterou zakryjete bazén v době, kdy jej nepoužíváte. Plachta zároveň brání napadání nečistot do bazénu. Efektivní jsou solární panely, které vodu v bazénu vyhřívají na příjemnou teplotu. Energii z panelů můžete také uchovat v bateriích a využít ji při nočním koupání. Další alternativou je tepelné čerpadlo, které zvládne udržet příjemně teplý bazén i za chladnějšího léta. Více o těchto variantách hledejte zde: Bazén je skvělý, a vyhřívaný ještě lepší.

Pokud jste duší kutilem, jak na vlastní "bazénový solár", se dozvíte tady:Postavte si vlastní solární ohřev bazénu.

Zelené peklo

Nezapomeňte ale, že v teplejší vodě se snáze šíří mikroorganismy, jejich rozpuku pomáhá i zakrytí bazénu. Plachta proto nesmí propouštět světlo. Pokud se vám stane, že bazén řasy přece jen napadnou, nemusíte hned vodu vypouštět. Jak se vypořádat nejen s řasami, se dozvíte v našem článku: Když se voda v bazénu kazí.  

Odjíždíme na dovolenou

Kritická doba, kdy váš bazén zůstane na pospas vnějším vlivům, nastává tehdy, kdy se vydáte na delší dobu pryč. Ale ani tak se nemusíte bát, že přijedete zpět domů a bude vás čekat brčálové jezírko. Před odjezdem pečlivě zkontrolujte čistotu náplní filtrace a vyčistěte dno od nečistot. Doplňte chlorové tablety a přidejte prostředek proti řasám. Až se z dovolené vrátíte domů, budete se moct opět koupat. Podrobný návod, jak nachystat bazén na dovolenou, pro vás máme tady: Aby se během dovolené v bazénu nezabydlely řasy