08.07.2016 / Zahrada


Až se podzim zeptá, zamáváte mu z vyhřátého bazénu. Tedy pokud si naplánujete instalaci ohřevu právě teď.

Prodlužte si koupací sezónu. Na jaře se budete moci koupat dříve a zavíračku na podzim si o několik týdnů posunete. A to je rozhodně příjemné.

Proč bazén vytápět?

Odpověď je jednoduchá. Prodloužíte si koupací sezónu – zjara i na podzim. A to i v případě, že zvolíte solární ohřev. Panely jsou dnes dostatečně výkonné, aby dokázaly vodu ohřát na požadovanou teplotu i při zamračené obloze. Ideální teplota přitom neexistuje, je totiž taková, která je vám příjemná. Nejčastěji to bývá v rozmezí 25–30 °C.

Jak vodu ohřát a neplakat nad účtem

Vybrat si můžete mezi mnoha způsoby. Jedním z nejčastějších bývá solární ohřev, který je finančně nejméně náročný. Následuje tepelné čerpadlo, které je i přes vyšší pořizovací cenu mnohem výhodnější než elektrický ohřev vody, nebo dokonce ohřev pomocí plynového kotle. Z těchto důvodů se v článku budeme věnovat jen prvním dvěma typům.

Solární plachta

Nejlevnější a technicky nejméně náročné řešení. Plachtu koupíte v každém bazénovém centru a jednoduše jí zakryjete bazén v době, kdy jej nepoužíváte. Plachta zabraňuje úniku tepla, vodu ohřeje a také chrání hladinu před napadaným listím, pylem a prachem.

Konstrukce plachty je jednoduchá – fólie s bublinkami, které fungují jako čočky, a urychlují tak ohřev vody sluncem. Druhý typ, o něco těžší, má ke svrchní, modré vrstvě přidanou ještě vrstvu černou, která zabraňuje pronikání světla do vody, a brání tak tvorbě sinic a řas a vy navíc nemusíte používat tolik bazénové chemie.

Solární ohřev vody

Solár ovlivňuje i filtraci

Aby solární panely fungovaly, jak mají, je potřeba napojit filtraci. Nejvhodnější je písková s výkonem od 2 m3/h. Její výkon závisí na počtu solárních ohřevů (průtoků) k velikosti bazénu, jejich vzdálenosti a výškovém rozdílu vůči bazénu, tedy jak daleko a vysoko musí filtrace vodu tlačit.

Solární panely představují finančně i technicky náročnější řešení, které je ale nesporně komfortnější než plachta. Solární panely by plochou měly odpovídat zhruba 2/3 plochy vodní hladiny v bazénu, jedině tak zajistíte potřebnou účinnost a získáte teplou vodu „zadarmo“.

Pokud se rozhodnete pro solární panely, můžete je snadno opřít o samotný bazén, o blízký plot, pověsit na fasádu nebo instalovat na střechu. Vždy však dávejte pozor, aby panely nebyly ve stínu, měly orientaci na jih a sklon co nejblíže 45°. Tyto soláry velmi snadno po sezóně demontujete a uložíte na bezpečné místo – složené jsou velmi skladné. Teplotu vody můžete regulovat sami nebo si pořídit automatickou regulaci. Samozřejmě jako jinde i zde je pravidlem, že za pohodlnost se platí.

Ohřev vody tepelným čerpadlem

Poslední léta jsou slunečná a horká, ale nebylo to vždy pravidlem. Pokud máte s bazénem dlouhodobé plány, vyplatí se investovat do tepelného čerpadla vzduch–voda. Získáte tak teplou vodu již při venkovní teplotě kolem 15 °C, což je ale teplota nocí v brzkém i pozdním létě. Instalace je velmi snadná a čerpadlo můžete od bazénu umístit dále než solární panely.

Náročnost instalace

Ideální je pořídit vytápění spolu s bazénem. Pokud ale bazén již máte, není nutné okamžitě volat řemeslníky. Jednoduchý (beztlakový, průtokový) solární systém zvládnete instalovat svépomocí, složitější typy a tepelná čerpadla však raději svěřte odborníkům.

Dobrou zprávou je ale fakt, že ani u jedné z variant není nutný velký výkop nebo náročné stavební práce – pouze se napojí mezi bazén a filtraci.

Tepelný výměník

Pro ohřev bazénu můžete využít i teplo ze své domácnosti. Pokud máte naddimenzovaný plynový nebo elektrický kotel nebo se ve vaší domácnosti ocitl jeden navíc, můžete toho využít. Výměníku nezáleží na množství ohřáté vody, ale na výkonu zdroje tepla. Pro běžné rodinné bazény kolem 30 m3 stačí běžně instalovaný kotel cca 12–18 kW. Počítejte ale se zvýšeným účtem za plyn nebo elektřinu.

Jediné, co teď zbývá, je určit cenu. Ta závisí nejen na typu zvoleného ohřevu a zakrytí, ale i na velikosti bazénu. Přesnou kalkulaci vám rádi vypracují v každém bazénovém centru.

Článek byl zpracován ve spolupráci se společností Bazény Relax

Sdílejte:
Témata článku:
bazénnávodohřev vodyúdržba bazénu