07.07.2016 / Zahrada


Konve jsou těžké. Zalévání hadicí je neefektivní. Nemáte čas. Jaký je váš důvod pro automatickou závlahu?

Ať už dáváte přednost efektivitě, nebo úspoře, automatická závlaha už dávno není výsadou zámeckých zahrad a veřejných parků. Naopak je praktickým pomocníkem v každé zahradě bez ohledu na velikost. Jaké řešení si však vybrat?

Nadzemní vedení

Pokud máte malou zahrádku nebo hledáte rychlé řešení, které během jednoho odpoledne sestrojíte, pak zvolte nadzemní vedení automatické závlahy.

Pohodlnější podzemní varianta

Zavlažovací systém můžete skrýt i do obrubníku ­– jedná se vlastně o perforovanou hadici. Takto vzniklý závlahový obrubník se hodí pro skleníky, skalky, záhony, ale i oddělení trávníku od užitkové či okrasné části. Navíc zabraňuje nežádoucímu prorůstání trávy nebo plevele.

Stačit vám budou zahradní hadice, rychlospojky a rozdvojky a poté vybraný typ ostřikovače. Sestavu položíte na místa, která chcete zalévat, a připojíte k čerpadlu nebo vodovodnímu řadu. Můžete ještě zařadit spínací zavlažovací hodiny, abyste nemuseli na pravidelné zalévání myslet. Dohromady se bude jednat o investici v řádech tisícikorun. Mnohem více byste zaplatili za výkopové práce – zejména takové, po kterých bude zásah do trávníku viditelný jen minimálně.

Pokud je vaše zahrada větší, zvažte zpracování projektu odbornou firmou. Poradí i s rozdělením zahrady do jednotlivých sektorů tak, aby k zalévání docházelo postupně a bez zbytečného vyčerpávání vodního zdroje.

Automatická závlaha není na položení tak složitá, abyste to s trochou šikovnosti nezvládli. Pokud máte v úmyslu složitější větvení, budete potřebovat elektromagnetické ventily s ovládáním z řídicí jednotky. Zde počítejte s pokládáním kabelů a vyšší odborností i složitostí práce než jen „vykopu, položím“. Hodit se bude fakt, že ideální parametry výkonu zdroje jsou 1 litr za sekundu, minimální tlak dvě až dvě a půl atmosféry, lepší je tři a půl až čtyři atmosféry (1 atm = 0,1 MPa). Podle toho si rozvrhněte jednotlivé časy spínání ventilů.

Senzor dokáže ušetřit až 70 % vody

Senzor, který obsahuje čidlo půdní vlhkosti a dešťový senzor, informuje závlahové centrum, kdy přestat se zavlažováním nebo že není nutné ani začínat, protože právě pršelo. Pomáhá tak lépe hospodařit s vodou a výrobci udávají, že oproti celoplošnému zalévání ušetříte až 70 % vody. Pro ty, kteří zalévají z vodovodního řadu, se jedná vlastně o nutnost.

A na kolik to vyjde? Cena závisí na terénu, velikosti a vašich požadavcích. Obecně lze ale říci, že za metr čtvereční zaplatíte od sto dvaceti do čtyř set korun.

Minipočítač se hodí 

Řídicí hodiny nebo počítač se liší podle možností, které můžete nastavit. Pokročilejší umí upozornit i na poškození hadice v zemi nebo možný problém se zavzdušněním, které může vést k poškození hadice či ventilu. Jednoduché prostě spínají v určitý čas. Takové ani nemusíte připojovat k síti, stačí jim baterie, které vám vydrží určitě jednu zahradní sezonu, možná celý rok.

Hadice i pod zem

Šikovné tipy

Na místa, kde využijete hadici například pro mytí zahradního nábytku, kol nebo auta, si nechte namontovat vodní zásuvku. Na tu pak hadici snadno připojíte.

Zvažte připojení kapkové závlahy nebo mikrozávlahy pro zavlažování skleníků, rostlin a keřů zasázených v liniích, které vyžadují zalévání ke kořenům. Samouzavírací a samočisticí kapací hadice je nejčastěji položena po linii nebo kolem keřů a záhonů a je skrytá pod větvemi rostlin, vrstvou země nebo pod mulčovací kůrou.

Nevýhoda pevných trubek pod zemí je fakt, že nedokážou pružně reagovat na výkyvy teplot. Vhodnější jsou tedy silnější pevné hadice. Samotné hadice se pak pokládají na podložku nebo na drobný štěrk (prach).

Pravidelná údržba

Jako všechno zahradní náčiní i automatickou závlahu je potřeba pravidelně kontrolovat.

Každý měsíc upravte časy na ovládací jednotce, zkontrolujte stav trysek a nastavení postřikovačů, případnou vložku filtru a podle potřeby ji vyčistěte.

Jednou za sezonu, ideálně v její polovině, zkontrolujte a vyčistěte filtry na všech postřikovačích. Vyzkoušejte manuální spuštění každé sekce a zkontrolujte činnost postřikovačů, jejich usazení a stav trysek. Prohlédněte kabelové konektory u cívek elektroventilů.

Na konci sezony nezapomeňte systém zazimovat. Je uložený v zámrzné hloubce, a tak je potřeba ho vypustit. Buď připojíte vzduchový kompresor a vodu vyfouknete, nebo v případě svažitého pozemku otevřete výpustný ventil v nejspodnější části a vodu necháte vytéct

Pro trávník

 • kruhový zavlažovač pro plošné zalévání
 • turbínový zadešťovač
 • výsuvné (teleskopické) postřikovače
 • úhlové postřikovače

Pro členitou zahradu

 • zavlažovač s možností sektorového kropení
 • výsuvné teleskopické postřikovače
 • úhlové postřikovače

Pro květiny

 • nastavitelný postřikovač pro přesné kropení a rosení
 • úhlové postřikovače

Pro záhonky

 • postřikovače s pásy trysek
 • řadový kapač
 • kapací hadice

Skleník

 • rosič umístěný pod střechou
 • řadový kapač