08.07.2016 / Zahrada


Stačí 2 hodiny a máte téměř zaručeno, že z dovolené budete moci skočit rovnou do krásně čistého bazénu.

Bazén sice potřebuje každodenní údržbu, ale existují způsoby, jak zajistit, aby voda v bazéně byla křišťálově čistá i při vašem návratu z delší dovolené. Pokud si práce navíc rozfázujete, vše dokážete zvládnout v klidu a včas.

Návrat do nechtěné zeleně

Pokud jste se vrátili z dovolené a voda v bazénu rozhodně není ke koupání, tady najdete přehledný návod, co v jednotlivých situacích dělat.

Odjíždíme za týden a budeme se ještě koupat

Pokud nemáte bazén zakrytý nebo zastřešený, ujistěte se, že krycí plachta je neporušená a plně funkční. Pokud nikoliv, krycí plachtu kupte a zkuste ji na bazén alespoň jednou natáhnout. Stále máte čas vše potřebné upravit.

Pak přichází čas na filtraci. Zkontrolujte čistotu náplně v pískové filtraci a pro všechny případy ji můžete propláchnout. Vyčistěte filtrační košíčky ve skimmeru a čerpadlu filtrace. Doplňte vodu nejvýše 2 cm pod horní okraj skimmeru.

Do třetice pak ze dna bazénu odstraňte všechny usazené nečistoty. Ideálním pomocníkem je bazénový vysavač.

Nadzemní bazén je lepší vypustit

U nadzemních bazénů působí teplo na vodu nejen shora, ale i ze stran. To spolu se skutečností, že filtrace u těchto bazénů nebývají stejně účinné jako u zapuštěných, vede k mnohem náročnější péči o vodu. Někdy je tak jednodušším a i levnějším řešením vodu před odjezdem vypustit a po návratu bazén opět napustit.

Odjíždíme za 3 dny a bazén stále používáme

Hladinu bazénu ochráněnou máte, filtrace je zkontrolovaná, zbývá časovač. Možná jeden máte doma, možná budete muset pár set investovat. To se ale vyplatí. Pak získáte jistotu, že voda v bazénu se každý den přefiltruje. Nastavte časovač tak, aby filtrace spínala vždy ve stejnou dobu a běžela dostatečně dlouho, aby přefiltrovala celý objem bazénu. Podle velikosti bazénu to bývá 6–8 hodin. Pokud máte dobrého souseda, požádejte ho o občasnou kontrolu, zda filtrace běží, jak má.

Co rozhodně nepoužívat

Savo. Pro šokové zachlorování se hodí, ale chlor se neuvolňuje postupně, a tak nezajistí dlouhodobou ochranu vody. Získáte tak v jeden moment výrazně přechlorovaný bazén a za pár hodin vodu, ve které chlór vůbec není.

Modrou skalici. Zbytečně byste hazardovali se zdravím. Zákaz jejího používání ve veřejných bazénech zákonem není náhodný.

Před odjezdem se už nebudeme koupat

Zkontrolujte pH, mělo by se pohybovat v rozmezí 7,0 až 7,4. Hodnota chloru by měla být od 0,3 do 0,5 mg/l. Zkontrolujte košíčky, hlavně u skimmeru, a vyčistěte je.

Doplňte vodu.

Doplňte chlorové tablety, ideálně kombinované s pomalým rozpouštěním. Buď využijte automatický dávkovač, nebo do plováku vložte 2× více tablet, než je obvyklá dávka. Trvalým přísunem chloru zabráníte množení mikroorganismů.

Přestože chlor ničí i řasy, podpořte jeho účinek přidáním přípravku proti tvorbě řas.

Vraťte se z dovolené do slaného

Dovolená je čas, který můžete využít k přechodu ze sladké na slanou vodu v bazénu, aniž byste ji museli vypouštět. Chlor z vody postupně vyprchá a je nahrazen solí. Jediné, na co je potřeba si dát pozor, je koroze kovových částí - slaná voda je mnohem agresivnější. S instalací solonizační jednotky vám poradí v každém dobrém bazénovém centru.

Článek byl zpracován ve spolupráci se společností Bazény Relax.

Sdílejte:
Témata článku:
bazénlétonávodúdržba bazénu