02.11.2016 / Zahrada


Podzim se pomalu překlápí do své druhé, studenější části. Ale i v tomto čase je možné zahradě prospět a využít posledních dnů, kdy ještě nemrzne.

Co jste v říjnu odkládali, na to teď máte už jen pár dní. 

Nemrzne? Sázejte růže

Pokud nemrzne, teplejší listopadové dny jsou ideálním časem pro výsadbu růží. Růže sázejte do sušší hlíny, mokré bláto by mohlo být příčinou pozdější hniloby kořenů. Před sázením kořeny zkontrolujte, pokud jsou trochu oschlé, ponořte je do vody. Také prohlédněte větévky – zařízněte jen konce těch ulámaných a poškozených. Odstraňte zelené, měkké a nezdřevnatělé i příliš tenké výhony, zmrzly by a mohly by na jaře překážet štěpování. Na mladých sazenicích tak ponechte 3 až 5 nejsilnějších výhonů a jejich řez si nechte až na jaro.

Poslední seč trávníku

Pokud jste neposekali koncem října, právě teď je poslední šance. Naposled vytáhněte sekačku nebo traktůrek a posekejte trávník na maximálně 3–4 centimetry. Posekanou trávu seberte, mohla by tropit neplechu plísněmi a hnilobou. Tím je vaše péče o trávník pro tento rok skončena. Na závěr nezapomeňte vyčistit podvozek sekačky a zkontrolovat nabroušení nožů. Do kalendáře si napište, že v únoru byste měli jet na pravidelný předsezónní servis. 

Zazimujte okrasné záhony

Vyčistěte okrasné záhony a dejte peřinku z listí okrasným rostlinám, jako jsou hortenzie, komule a růže. Svažte okrasné trávy do trsů – rozhodně je nesestříhávejte, do dutých stébel by se dostala voda a trsy by zahnívaly. Sázet můžete okrasné cibuloviny a hlíznaté květiny na jaro: tulipány, narcisy, krokusy, montbrécie aj., ovšem kromě lilií. U těch totiž hrozí možné poškození hlodavci a nízkými teplotami.

Nenechte zahálet ani hospodářské záhonky

Přichází poslední sklizeň kořenové zeleniny, hlávkové a růžičkové kapusty, čekanky nebo polníčku. Jakmile poklesnou teploty, je ideální čas sázet česnek, tedy jeho jednotlivé stroužky – právě nižší teploty totiž zaručí, že vzejde až ve správný čas, tedy na jaře. Nevyužité záhonky přikryjte mulčem nebo netkanou textilií, citlivější rostliny můžete obalit právě textilií nebo přihrnout suché listí.

Nezapomeňte ani na pařníky a skleníky

I hlína v pařníku a skleníku si zaslouží péči. Poté, co jste vše sklidili, je ideální nechat půdu v takzvané hrubé brázdě odpočinout. Znamená to tedy důkladné hluboké přerytí, využít můžete i hnojení organickými hnojivy a připravit si tak půdu na jarní práce. 

Zalévejte stromy a keře

Pokud na podzim moc nepršelo, můžete zalévat stále zelené stromy a keře, ale jen pokud nemrzne. Zvýšíte tak jejich odolnost vůči mrazům a zajistíte jim lepší start do nového vegetačního období. 

Připravte na zimu mladé stromky

Stejně jako pečujete o záhonky, nezapomeňte ani na mladé stromky. Jejich kůra je v zimě oblíbenou potravou zajíců i srnek a někdy nepomůže ani plot – přes naváté závěje se snadno dostanou nebo plot jednoduše podhrabou. Proto stromky obalte ochranným pletivem, ty zvlášť citlivé můžete i netkanou textilií. Do vzniklé mezery můžete nacpat suché listí, vytvoříte tak dostatečnou tepelnou izolaci.

Rozhoďte organická hnojiva

Listopad je ideálním časem pro úpravy půdy. Vápněním můžete upravit její pH a dodat draselná a fosforečná hnojiva, která přispívají k mrazuodolnosti. Pokud máte přístup k organickým statkovým hnojivům, jako jsou chlévský kravský hnůj, prasečí kejda, močůvka nebo koňský hnůj, použijte je. Přes zimu se v půdě rozloží a vytvoří ideální prostředí pro jarní výsadbu.

Věnujte čas živému plotu

Pokud jste si již naplánovali živý plot, můžete ho v závislosti na teplotách vysadit. Koupi stromků tak nechávejte na počasí – pokud mrzne, jaro bude lepším termínem. V případě, že živý plot už máte, právě teď je dobrý čas na poslední podzimní střih. Další tvarování pak přijde až v únoru. Ostříhané větve můžete použít pro ochranu okrasných rostlin nebo pro vytvoření úkrytu pro ježky.

Postarejte se o zahradní náčiní

Listopadem práce na zahradě pomalu končí, a k zimnímu spánku se tak ukládají i rýče, vidle a další náčiní. Proto je dobře očistěte, opravte drobné defekty a udělejte si seznam, až půjdete kolem domácích potřeb. Právě v zimě je ideální čas na výměnu zlomených násad, nabroušení řetězů, olejování a další práce.

Nasbírejte si dekorace pro adventní věnce

Pro samou práci na zahradě nezapomeňte vyrážet na procházky – právě na nich můžete nasbírat žaludy, bukvice, kaštany, větvičky a šišky pro tvorbu adventních věnců.