15.07.2016 / Volný čas


Jakmile minete Humpolec, je jasné, že jste blízko. Vysočina je už na dohled a už jen kousek a jste v jiné filmové klasice

Na jihu Vysočiny si rozhodně nenechte ujít Dalešický pivovar – slavný komín, ze kterého se na svět díval strýc Pepin, a místo, kde se natáčely Postřižiny. Nechybí ani pravé postřižinské a podle staré receptury se vaří dodnes.

Dalešická přehrada

Kousek od Dalešic se ale můžete osvěžit i jinak. Stejnojmenná přehrada nabízí spoustu možností. Kromě koupání a kempování si můžete vyjet lodí a pozorovat břehy i zříceninu hradu Kufštejn. A až přistanete, zkuste si na vrchol Wilsonovy skály vyšlápnout, není to nijak náročné.

Suchou nohou se také můžete dostat až do srdce Dalešické přehrady, která je tvořena nejvyšší sypanou hrází ve střední Evropě. Přehrada je součástí přečerpávací elektrárny Dalešice a průtočné vodní elektrárny Mohelno. Prohlídku si můžete objednat zde, je zdarma a trvá asi dvě hodiny.

Cesty za přírodou

Až se nasytíte techniky, zajeďte si do Mohelna, konkrétně na Mohelenskou hadcovou step. Hadec je tmavý kámen a velmi dobře drží teplo, navíc je v této oblasti poměrně málo srážek a v půdě vysoké množství hořčíku. Tato kombinace má za důsledek unikátní prostředí, ve kterém je poměrně častý nanismus, tedy zakrslost rostlin. Dalo by se říci, že tato step je přehlídkou přírodních bonsají.

Tři zámecké tipy

Blízko Dalešic se nachází původně vodní tvrz, dnes zámek Budišov. Kolem něj se rozprostírá anglický park, a pokud tedy nemáte náladu na expozice přírodovědeckých sbírek Moravského zemského muzea, můžete v něm objevovat sochy sfing.

Naprostým opakem je francouzský park zámku Jaroměřice nad Rokytnou. Původně renesanční zámek byl později přestavěn, a stal se tak perlou barokní architektury. Kochat se můžete bohatě zdobenými interiéry, divadelním sálem a precizně udržovanou zahradou plnou soch.

Do třetice můžete porovnat renesanční zámek Valeč u Třebíče. Zámek je v soukromých rukou a od roku 2008 prošel velmi intenzivní rekonstrukcí, díky které získal zpět svoji původní, renesanční podobu. Protože zámek slouží jako hotel, prohlídku je potřeba domluvit předem. Nejlépe na stránkách zámku.

Sdílejte:
Témata článku:
elektrárnavýlet