Vodní toulky po Hrubém Jeseníku

30.06.2016

Natálie Smoljaková

Nemusíte jezdit do zahraničí, abyste si odpočinuli. Příjemné klima mají i české hory a uvítají i rodiny s dětmi a kočárkem.

Jesenické vodopády

Nýznerovské vodopády na Stříbrném potoce jsou považované za nejkrásnější vodopády Jeseníků. Jedná se o soustavu kaskád a peřejí s celkovou výškou 14 metrů a poměrně mohutným proudem. Nejvyšší stupně jsou 3 metry vysoké a přístupné pouze po schodech. K vodopádům se pohodlně dostanete po modré značce z vlakového nádraží v Žulové. Příjemná je také lesní silnička z Nýznerova.

Vysoký vodopád leží na Studeném potoce asi 3 km severozápadně od vrcholu Pradědu. Díky množství vody je nejimpozantnější na jaře, ale i v létě má své kouzlo. Kromě vodopádu si prohlédněte i mechy a kapradiny na kamenech kolem – jedná se o vegetaci pramenišť, kapaných a oplachovaných skal. 

Rešovské vodopády na Huntavě najdete v dlouhém a štíhlém kaňonu s vysokými stěnami. Peřeje a vodopády střídají obrovská vymletá vývařiště s tůněmi. Cesta k vodopádům je plná dřevěných můstků, schodišť a lávek, je tedy vhodná pro rodiny s trochu odrostlejšími dětmi.

​Zatopené lomy s koupáním

Pokud pojedete z Vidnavy, pak je nejbližším lomem Kaolínka. Podle názvu je jasné, že se jedná o zatopený lom, jehož voda má právě díky obsahu bílého kaolinu léčivé účinky na kůži. Dostanete se tam lesní cestou po levé straně při výjezdu z Vidnavy na Štachlovice. Zaparkovat můžete přímo u lomu.

Jakmile se vrátíte na silnici směrem na Štachlovice, po chvíli uvidíte druhý zatopený lom. Ten je využívaný nejen pro koupání, ale je i rybářskou destinací. Povolenky můžete zakoupit přímo na městském úřadě ve Vidnavě.

Slezský Semmering a vodní jeřáb

Jednu z nejkrásnějších tras pro poznávání krás Jeseníků nabízí vlak. Unikátní trasa horské železnice, které se přezdívá Slezský Semmering, stále stojí na rakousko-uherských základech. Jedním ze zastavení na trati se stoupáním až 31° je nádraží v Branné, kde najdete Muzeum železničního vodárenství. Uvidíte dodnes fungující vodárnu pro zbrojení parních lokomotiv vodou za pomoci vodního jeřábu. Pokud si budete chtít vodárnu prohlédnout, klíče vám na požádání půjčí výpravčí stanice.

Dlouhé stráně

Stavba, která dodnes rozděluje národ na lidi v úžasu a ty, kterým vadí zásah do krajiny. Stavba vodní přečerpávací elektrárny začala v květnu 1978, dva roky poté výrazně zpomalila a vlivem mnoha faktorů byla dokončena až roku 1996. V době přebytku elektrické energie v síti, což je většinou v noci, přečerpává vodu z dolní nádrže do horní a v době špiček pouští vodu turbínou a vyrábí tak potřebnou energii. Slouží zároveň i k regulaci napětí v síti. Pokud máte zájem o exkurzi, můžete si ji rezervovat online; udělejte tak s předstihem, o prohlídky je velký zájem. Jen pozor při plánování trasy na uzavřenou silnici 1/44 v úseku Kouty nad Desnou – Červenohorské sedlo.

Rašeliniště Velké mechové jezírko

Rašelinové lokality jsou zajímavé nejen barvou vody. Rostou na nich například jediné české masožravé rostliny – a Velké mechové jezírko u Zlatých Hor není výjimkou. Autem dojeďte do Rejvízu a zaparkujte naproti penzionu. Žlutá nebo modrá turistická značka vás dovede až k rezervaci. Za vstup zaplatíte 20 Kč / 10 Kč.

zobrazit fotogalerii

Přidejte svůj komentář.

Komentáře (1)
  1. Uživatel


Prosím, přihlaste se abyste mohli komentovat. přihlásit se

Další články k tématu

Soutěž pro výletníky o jeden z 5 chytrých telefonů

Soutěž pro výletníky o jeden z 5 chytrých telefonů

Kdo ještě nevyrazil na výlet, jako by nebyl. A přesně pro takové máme lákavou nabídku – soutěž, ve které mohou vyhrát chytrý telefon HTC Desire 601.
10 tipů na výlety po krásách Moravy

10 tipů na výlety po krásách Moravy

Filip prozkoumal Moravu křížem krážem a vybral ta nejkrásnější místa, kam se můžete právě v těchto dnech podívat. Jaké máte plány na víkend?
Veletrh FOR ENERGO je plný chytrých technologií

Veletrh FOR ENERGO je plný chytrých technologií

9.–12. května 2017 přijďte do Letňan na veletrh FOR ENERGO Smart, na kterém se bude prezentovat nejnovější využití energií a chytrých technologií.
Soutěž o 5 knih od nakladatelství Grada

Soutěž o 5 knih od nakladatelství Grada

Ve spolupráci s Nakladatelským domem Grada jsme pro vás připravili soutěž o 5 knih. Je jich skutečně jenom pět, takže rozhodně neváhejte a soutěžte!


Nejčtenější blogeři

David Berka

David Berka

počet článků: 1
Miroslav Štechr

Miroslav Štechr

počet článků: 2
Zdenek Pekarek

Zdenek Pekarek

počet článků: 2