10.02.2017 / Volný čas


Právě probíhá veletrh For Pasiv. Ještě ho stihnete – koná se tento víkend od 9. do 11. února 2017, v PVA EXPO PRAHA v Letňanech.

Zajímaly nás aktuální trendy v bydlení, a proto jsme vyrazili na veletrh For Pasiv, 5. ročník veletrhu nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb.

Jaké jsou trendy zeleného bydlení v roce 2017?

Podle odborníků na veletrhu patří mezi hlavní trendy stavba pasivních budov nejen pro soukromé účely bydlení, ale i pro státní správu a sociální účely, jako jsou nemocnice, úřady nebo policejní stanice.

Spolu s důrazem na nízkou energetickou náročnost logicky dochází k rozvoji technologií, které se nejčastěji týkají vytápění, rekuperace tepla z různých zdrojů (vzduch, šedá voda, komín apod.).

Víte, že…

… od ledna 2016 musí veřejné budovy s více než 1500 m² energeticky vztažné plochy splňovat standard budovy s téměř nulovou spotřebou energie? Od roku 2020, tedy již za tři roky, pak tuto normu bude muset splnit i každý nově postavený rodinný dům. Do pěti let tak v Česku nebude možné postavit jiný než nízkoenergetický, pasivní nebo nulový dům.

Ruku v ruce s nízkou či nulovou energetickou náročností jde i stavba. Zde se o slovo hlásí modulární domy, které lze z předem vyrobených dílů sestavit za poměrně krátkou dobu a s výrazně nižší uhlíkovou stopou než běžné, zděné budovy. Materiálu se zde, stejně jako u pasivních staveb, hranice nekladou – lze použít vše, od kartonu přes dřevo až po nanomateriály.

Co je to modulární dům?

Modulární, modulové nebo montované. Tak se označují stavby, které jsou sestaveny z již hotových dílů. Velikost dílů je omezena pouze možností přepravy a systémy často umožňují výstavbu různých velikostí domů. Tento způsob stavby šetří čas, energie i životní prostředí.

Nepleťte si ale modulové domy s mobilními – modulové domy jsou na rozdíl od mobilních pevně svázané se základovou deskou nebo jsou ukotveny do země. Mobilní domy jsou takové, které můžete připojit za oj a odvézt.

Dalším rozšiřujícím se trendem je využívání solárních panelů na technických budovách, jako jsou například vícepodlažní parkoviště, nebo prostě na střechách slunných teras. S tím souvisí nejen otevírající se možnosti tvaru i barev samotných panelů, ale i jejich konstrukce, tedy samonosnost.

Díky vývoji technologií je možné propojování jednotlivých technologických řešení do velkého funkčního celku, který navíc můžete ovládat na dálku pomocí telefonu, tabletu nebo počítače – od chytrých termostatů až po celý chytrý dům, který vás informuje o tom, co se právě doma děje, když tam nejste – anebo jste.

Jak se liší jednotlivé typy domů?

  • běžný nízkoenergetický dům – spotřeba 15 — 50 kWh/m2 energie za rok
  • energeticky pasivní dům – spotřeba 5 — 15 kWh/m2 za rok
  • nulový dům – spotřeba 0 — 5 kWh/m2 za rok

Soutěž o pasivní dům roku 2016

Jedním z taháků veletrhu je výstava 80 přihlášených budov, které se utkají o titul Pasivní dům roku 2016. Uvidíte zde fotogalerii nejlepších moderních domů Česka, které byly dokončeny nebo zrekonstruovány v letech 2015–2016 a jsou zařazeny do energetické třídy B. Galerii přihlášených domů najdete v hale 5 v expozici 5B19 nebo na stránkách soutěže. Vyhlášení vítězů proběhlo ve čtvrtek 9. února dopoledne a nositelem prestižního ocenění se stal se stal Dům pod smrkem, moderní dvoupatrová přestavba v Černošicích u Prahy.

For Pasiv je i pro děti

Můžete s sebou vzít i děti, nudit se nebudou. Naproti Café Letohrádek v hale 2 v sektoru D je připravena velká hrací plocha pro nejmenší návštěvníky. Pro děti je určena i rozsáhlá vzdělávací expozice Lesní svět s interaktivními dřevěnými pomůckami pro environmentální výchovu a lesní pedagogiku.

Jak na nižší spotřebu energie

Pokud máte již postaveno a chcete ušetřit na energii, máte hned několik možností: změnit svoje návyky, spotřebiče nebo bydlení. I malá změna může přinést výraznou úsporu – tipy, jak na to, najdete v těchto článcích:

Nízkoenergetickým stavbám pomůže v roce 2017 i dotační program Nová zelená úsporám, podrobněji to najdete popsané v tomto článku: Dotační seriál, 2. díl: Stavba rodinného domu. NZÚ je určena i pro fotovoltaické systémy. Pro tepelná čerpadla můžete využít tzv. „kotlíkovou dotaci“, jejíž druhá vlna právě startuje. Více se o jednotlivých dotacích a jejich dosažitelnosti můžete dozvědět zde.

O veletrhu For Pasiv

Na 5. ročníku veletrhu, zaměřeném na nízkoenergetické, pasivní a nulové budovy, máte šanci seznámit se s mnoha dodavateli technologií nebo staviteli a navštívit můžete i poradenské centrum, nemluvě o bohatém doprovodném programu přednášek a výstav.

Veletrh proběhne společně s 2. ročníkem projektu Cesty dřeva, který je zaměřen na dřevostavby, dřevěné konstrukce, materiály, výrobky, zpracování a technologie, a dále s veletrhy pořádanými společností Střechy Praha, s. r. o. – Střechy Praha, Solar Praha a Řemeslo Praha.

Sdílejte:
Témata článku:
reportážudělej si sám/aveletrh