Otava: ideální rodinná řeka

11.07.2016

Natálie Smoljaková

Pokud jste ještě nebyli s dětmi na vodě a nechcete je o tuhle zkušenost připravit, jeďte Otavu. Je to jedna z nejkrásnějších řek.

Otava je pro vodáka téměř ideálním terénem. V horní části je to nádherná horská řeka s kamenitým dnem. Uvidíte tak šumavskou přírodu z nového úhlu. Jak se přibližuje k Sušici, začíná být klidnější, aby se pak stala klidnou, téměř až babičkovskou vodou, která ale dokáže prověřit vaši obezřetnost.

Zajímavostí je, že v roce 2015 se pod Pískem objevily pobořené jezy zatopené Orlíkem. Protože i letos je velmi suchý rok, je možné, že po mnoha letech spatříte jez U Cajsů, U Sulanů, Smetiprach, Jistec a třeba i ten zvíkovský, který vloni zůstal ukryt.

Kde začít?

Ideálně si nechte plavidlo přivézt, co nejvýše to půjde – tedy na Čeňkovu pilu. Aktuální splavnost si ověříte na těchto stránkách. Respektujte ale CHKO a zákaz nastupování a vystupování na neoznačených místech s tím, že řeka je ve svém horním toku přístupná jen přes den, mezi 8. a 19. hodinou, tedy žádné kempování na břehu.

Jakou část sjet?

Filipův tip

Pokud máte telefon s Androidem, stáhněte si appku Vodácká kilometráž, kde uvidíte všechny aktuální stavy vody, nákresy jezů, kontakty na půjčovny a tábořiště a fotky zajímavých míst.

Nejkrásnější, ale i nejobtížnější je řeka mezi Čeňkovou pilou a Renštejnem. Je to úsek pro zkušenější vodáky, sjízdný po dešti a na nafukovací lodi. Tedy i pro trochu odrostlejší děti, které si tohle dobrodružství dosyta užijí.

Příjemný je úsek Renštejn–Sušice. Opět je sjízdný hlavně po deštích, při suchém létě na něj zapomeňte.

Celoročně sjízdná je pak část Sušice–Písek, respektive přehrada Orlík, která zatopila soutok s Vltavou. Na tuto část si mohou troufnout i rodinky s menšími dětmi, je to příjemné pohupování na klidné řece. Dobře ale plánujte kilometry a přesuny, kempů v této části už tolik není.

Kde spát?

Povolených tábořišť je podél řeky dostatek, určitě najdete to své, až budete mít vody plné kecky. Počítejte ale se stanem, chatek je tu minimálně. Za Sušicí pak zkoumejte i možnosti blízkých hotelů.

Na co si dát pozor?

Jako vždy, na jezy. A Otava jich má hodně. Nebezpečný je strakonický jez a problematický sjezd mívá i Renštejn. Podrobně si o nich můžete přečíst zde.

S čím počítat?

  • Mějte s sebou dostatek pitné vody a svačin, vodácká infrastruktura není na Otavě tak bohatá jako na Sázavě nebo Vltavě.
  • Otava má mnoho jezů, což ji dělá zajímavou, ale dobře vybírejte úseky, aby se vám nezačaly zajídat. Většina z nich je totiž nesjízdná.
  • Stav vody se na Otavě rychle mění, proto jej zkontrolujte ne týden předem, ale den předem. Aktuální situaci přizpůsobte své plány.
  • Kromě plovacích vest pamatujte i na helmy. Otava je přece jen dost kamenitá řeka.

Jezdíte rádi na vodu, nebo dáváte přednost jinému typu cest krajinou?

Komentáře (2)
  1. Uživatel

    Úsek od Čeňkovky rozhodně není ani pro odrostlé děti, je povoleno splouvání jen v určených termínech!!

  2. Expert

    Děkujeme za komentář. Rozhodně jsme nechtěli vzbudit dojem, že tento úsek je sjízdný celoročně. Proto také v textu upozorňujeme, že se stav vody na Otavě rychle mění, a proto je potřeba ho zkontrolovat ne týden, ale den předem a aktuální situaci přizpůsobit své plány.


Prosím, přihlaste se abyste mohli komentovat. přihlásit se

Další články k tématu

S EPP jste pomohli rozdělit 30 miliónů. Děkujeme!

S EPP jste pomohli rozdělit 30 miliónů. Děkujeme!

Projekt Pomáhej pohybem, který znáte jako EPPku, dokázal mnoho velkého – díky vám. Každý váš krok i šlápnutí do pedálů přineslo radost hned dvakrát.
Vyhrajte startovné na legendární Jizerskou 50

Vyhrajte startovné na legendární Jizerskou 50

Tratě okolo Bedřichova dlouhá léta hostí světoznámý lyžařský závod Jizerská 50. V neděli 19. února můžete být díky nám přímo ve stopě – a zdarma.
Fotoreportáž ze studentské výstavy Flora Pragensis

Fotoreportáž ze studentské výstavy Flora Pragensis

Přinášíme fotoreportáž z vánoční výstavy Flora Pragensis, která vám jistě bude báječnou inspirací pro vánoční výzdobu.
Přijďte se inspirovat na vánoční Floru Pragensis

Přijďte se inspirovat na vánoční Floru Pragensis

V pátek 9. a v sobotu 10. prosince si přijďte prohlédnout vánoční dekorace na prodejní výstavě Flora Pragensis a načerpejte inspiraci.


Nejčtenější blogeři

David Berka

David Berka

počet článků: 1
Miroslav Štechr

Miroslav Štechr

počet článků: 2
Zdenek Pekarek

Zdenek Pekarek

počet článků: 2