02.04.2017 / Volný čas


Vítejte ve světě, kde pouliční osvětlení dokáže zároveň posvítit na cestu a nerušit stěhovavé ptáky. A samozřejmě šetří energii. Vítejte v Nizozemsku.

Energeticky úsporné LED osvětlení instalované v obytných oblastech malebného ostrova Ameland pomáhá uspořit energii a zároveň zvyšuje bezpečnost veřejnosti, noční zvěře i ptáků. Jde o jemně modrozelené světlo, které zlepšuje schopnost vnímat v noci.

Obvyklé bílé světlo může stěhovavé ptáky dezorientovat a ovlivnit jejich vnitřní navigaci. Nová technologie je však více přátelská. Umožní jim dorazit bezpečně do jejich úkrytů. Na plážích pak toto osvětlení obsahuje senzory detekující pohyb. Při delší neaktivitě se jas automaticky ztlumí na úroveň rovnající se měsíčnímu svitu. Tím spoří energii až o 70 % a chrání tmu – noční poklad, na který se často zapomíná.

Ostrov Ameland tak instalací veřejného pouličního LED osvětlení Philips ClearSky podporuje program UNESCO The Dark Sky World Heritage Wadden Sea Region, což je program, který se snaží snížit světelné znečištění, uspořit energii a celkově tak chránit životní prostředí. Jeho cílem je pomocí LED technologie vytvořit inteligentní ostrov Ameland – žít bezpečně a uchovat bohaté kulturní a environmentální dědictví pro další generace.

Sdílejte:
Témata článku:
inovacetechnologie