05.12.2016 / Volný čas


V České republice se tobogany těší velké oblibě. Kde má tento fenomén kořeny a kde se svézt?

Vodní skluzavky jsou nedílnou součástí všech větších vodních center a po světě jsou k nalezení skutečně monumentální stavby tohoto typu. Nejdelší tobogany dosahují délky okolo půl kilometru s převýšením i sto metrů a více. Kde jsou vlastně kořeny této zábavy a který tobogan se vyplatí sjet u nás?

Kořeny nalezneme na Novém Zélandě

Ač je to vzhledem k současné popularitě těchto atrakcí zarážející, první variace na téma vodní skluzavky se objevily až v minulém století.

První záznam pochází z roku 1906, kdy na novozélandské mezinárodní výstavě vznikla část nazvaná Wonderland, která by se dala označit za předchůdce dnešních zábavních parků. Zde se mimo jiné nacházela právě vodní skluzavka, lidé ji však sjížděli ve velkých dřevěných loďkách, které na konci vymrštila nad hladinu tamního Viktoriina jezera, kam posléze dopadly.

Herbert Sellner – muž, který vodní skluzavky rozšířil do povědomí ostatních

Za průkopníka masovějšího využití toboganů by se dal považovat muž jménem Herbert Sellner z americké Minnesoty. V roce 1923 otevřel vodní skluzavku, na níž se lidé přepravovali v dřevěných saních. Jízda podobně jako u novozélandské atrakce končila vymrštěním a letem do vzdálenosti až 30 metrů.

Nápad se ujal a podobné skluzavky se začaly objevovat napříč Spojenými státy u jezer, bazénů i oceánů. Tím byl položen základ dnešním parkům vodní zábavy, ale tobogany zůstávaly spíše doplňkovými atrakcemi různých resortů a pláží.

A co u nás?

I u nás se tobogany těší obrovské oblibě. Míst, kam stojí za to se vydat, je hned několik. Do roku 2014 se pyšnilo nejdelším toboganem v ČR s úctyhodnou délkou 196 metrů, která se v nejvyšším bodě nachází 22 metrů nad zemí, venkovní sokolovské koupaliště Michal. Za zmínku zde stojí také 123 metrů dlouhá trojskluzavka.

150metrový krytý tobogan se nachází také v bazénu v Liberci, ten je však v současnosti z důvodu rekonstrukce uzavřen a tento stav potrvá minimálně rok. Pro milovníky rychlé jízdy je zajímavý tobogan v aquaparku v Olomouci, jehož 127metrovou délku lidé překonávají průměrně za 27 vteřin.

Toboganová nej v ČR

Nejdelší tobogan 250 m Canyon , Aquapalace Praha
Nejdelší celovenkovní tobogan 196 m koupaliště Michal, Sokolov
Tobogan s největším přetížením 2G U-Wave, Aquapalace Praha
Nejrychlejší tobogan až 60 km/h turbotobogan, Jablonec nad Nisou
Nejdelší suchý tobogan 52 m Stezka korunami stromů, Lipno 

Nejdelší tobogan v ČR je i nejdelším ve střední Evropě

Největší nabídku skluzavek a toboganů naleznete v Aquapalace v pražských Čestlicích. Zde se můžete svézt především na nejdelším v celé střední Evropě. Tobogan Crazy Tube je vyveden v oranžovém zbarvení s logy společnosti ČEZ, jeho součástí je i divoká řeka s průtokem až 1000 litrů za minutu a měří úctyhodných 250 metrů. Překonal tak dosavadní rekord, který držel liberecký tobogan se 150 metry.

Tady se můžete podívat na jízdu toboganem Crazy Tube. 

Svézt se zde můžete také na 135 metrů dlouhém hypoganu po gumovém kole a pro fajnšmekry je připraven obří trychtýř nazvaný Spacebowl. K dispozici je i mnoho dalších atrakcí a na své si zde přijdou jak příznivci adrenalinové zábavy, tak i ti z vás, kdo se vyžívají ve vodní relaxaci. Za celodenní vstup pro dospěléhoaplatíte 719 Kč, pro dítě 469 Kč a rodinné vstupné přijde na 1 699 Kč.

 Gratulujeme výhercům rodinného vstupného do aquaparku!

Děkujeme všem, kteří se zúčastnili naší soutěže a zaslali nám tři z fyzikálních zákonů, které jsou potřeba ke sklouznutí se na tobogánu. Třem nejrychlejším pak gratulujeme k výhře celodenního vstupného do aquaparku v Čestlicích. Výherci jsou: 

  • Peter Čáp 
  • Blanka Palečková  
  • Martin Kössl

Výhry jsou již na cestě k výhercům a ostatní čtenáři se už brzy mohou těšit na novou soutěž!

  
    
Sdílejte:
Témata článku:
soutěžsportzábava