10.01.2019 / Volný čas


Být eko je v dnešním světě velmi módní. A to je dobře. Věříme, že se tento módní trend přehoupne ve standard, protože má smysl. Obrovský smysl.

1. Energetický štítek

Porozhlížíte se po novém bydlení? Zajímejte se o to, jak je dům energeticky náročný. Dozvíte se to pomocí energetického štítku, který musí každý prodávající doložit.

Stavby jsou hodnoceny, podle této stupnice:

 • A - mimořádně úsporná
 • B - úsporná
 • C - vyhovující
 • D - nevyhovující
 • E - nehospodárná
 • F - velmi nehospodárná
 • G - mimořádně nehospodárná

Domy s energetickým štítkem A, B a C vás vyjdou zřejmě dráž, ale nenechte se vystrašit. Peníze se vám časem na úsporách vrátí.

2. Ekologické vychytávky

Mezi ekologické vychytávky řadíme například solární a fotovoltaické panely, které vám dodají dostatek elektřiny pro spotřebiče i ohřev vody. Další možností, jak si vytvořit ekologičtější domov, je zásoba vlastní vody. Pomůže vám v tom vrt nebo vlastní studna. Existuje také program Dešťovka, Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR tak podporují lepší hospodaření se srážkovou vodou a odpadními vodami.

3. Nákupy

Ekologický styl života nekončí jen u bydlení, prolíná se i do dalších oblastí. Například do nákupů - jídla, oblečení i aut. Všude existují možnosti pro zlepšení. Když například nakoupíte jídlo u místních farmářů a živnostníků, nepodpoříte tvorbu zdraví škodlivých emisí a skleníkových plynů, které vznikají přepravou potravin ze zahraničí.

Až budete stát před nákupem nového vozu, vyberte to s menší spotřebou. Nebo elektromobil. Věděli jste, že provoz tohoto typu auta vám částečně pokryjí obnovitelné zdroje? Stačí, když si na střechu garáže namontujete solární panely a získanou elektrickou energii využijete jako palivo. Další eko-výhodou elektromobilů jsou nulové emise.

Ekologicky lze nahlížet i na nákup oblečení. O udržitelné módě mluví například Veronika Blabla Hubková ve své knize Příběh skříně. Dozvíte se zde například:

 • proč je pomalá móda k přírodě ohleduplnější než ta rychlá,
 • co se v obchodech děje s neprodaným oblečením,
 • proč textilní průmysl zatěžuje Afriku,
 • a kde končí oblečení, které vyhodíme do textilního kontejneru.

Když si občas nějaký kousek oblečení zakoupíte v second handu nebo u místního dodavatele textilu, uděláte přírodě velkou službu.

4. Týden bez auta

Všichni víme, že většina aut produkuje emise - látky, které znečišťují ovzduší. Pro přírodu je to zátěž. Pojďme si dát výzvu a jeden týden zkusme fungovat bez auta. K přesunům nám poslouží městská doprava, kolo nebo vlastní nohy. A kdo ví, možná po tomto týdnu zjistíme, že auto téměř nepotřebujeme.

5. Jeden strom

Jak se to kdysi říkalo? „Každý správný muž by měl vysadit strom, postavit dům a zplodit syna.” Dnes už víme, že správní muži se prokazují i jinými kvalitami, ale proč bychom nevysadili strom? A všichni - ženy i muži. Když každý z nás za svůj život vysadí jeden strom, bude svět zase o něco zelenějším a zdravějším místem. Pojďme na to.

6. Objevte bezobalové obchody a trhy

Doby, kdy jsme nakupovali pouze ve velkých supermarketech jsou už dávno pryč. Dnes mnoho lidí už podporuje místní farmáře a bezobalové prodejny. Až budete potřebovat příště nakoupit, zkuste se také tento trend, možná se vám nakonec zalíbí.

7. Počítače a nabíječky

Pokud počítač dáme do běžného režimu spánku, spotřebovává přibližně 70 % energie. A to není málo. Nejlépe tedy uděláme, když ho úplně vypneme nebo správně uspíme. Zapomínat bychom neměli ani na nabíječky telefonů. Pokud je necháme v zásuvce, spotřebovávají nadále energii a nás to stojí zbytečné peníze. Pozor na to.

Naší planetě také posloužíme, když budeme třídit odpad. Je to jednoduché, nic to nestojí a příroda i další generace nám za to poděkují. Má to smysl.

Sdílejte:
Témata článku:
návod