03.03.2020 / Volný čas


V jižní Čechách si na své přijde každý. Malebná městečka, úchvatná příroda, moderní elektrárna nebo kouzelný zámek - stačí si jen vybrat.

Objevte kouzlo Českého Krumlova

Projet jižní Čechy bez návštěvy Českého Krumlova? To by byl hřích. Toto městečko s magickou atmosférou vás dostane. Zatímco vy si vychutnáte v místní restauraci výbornou kávu, vaše děti budou mávat na projíždějící vodáky nebo tančit do rytmu hudby pouličních umělců.

Za pozornost určitě také stojí místní muzeum loutek neboli Pohádkový dům. K prohlídce si můžete přiobjednat také výklad a společně s dětmi se oddat kouzlu loutek.

Vynechat nesmíte ani prohlídku zámeckých zahrad, které se vám v plné kráse ukážou zejména v jarních měsících, kdy vše kvete. Nebudete vědět, co si vyfotit dříve. Za návštěvu rozhodně také stojí místní unikátní atrakce - divadlo s otáčivým hledištěm. Pokud byste se na nějaké divadelní představení rádi podívali, zarezervujte si vstupenky dostatečně dopředu. Často bývá vyprodáno.

Zdroj: Facebooková stránka města Český Krumlov

Jde se řádit mezi koruny stromů

V jižních Čechách se nachází i další unikátnost. Jmenuje Stezka korunami stromů Lipno. Otevřeno je celoročně, návštěvu nemá smysl odkládat. Vaše děti by vám to stejně asi neodpustily. Na tomto místě se úžasně vyřádí, stejně jako vy. Jedná se o stezku z dřevěné konstrukce, která je dlouhá 372 m. Budete se tedy procházet přibližně 24 metrů nad zemí mezi smíšenými stromy. Kouzelný zážitek. Svou procházku zakončíte ve vyhlídkové věži, kde si vychutnáte výhled na vrcholky Alp, Lipenské jezero i naše nádherné hory. Zde si prostě musíte pořídit fotku do rodinného alba. Celá stezka je bezbariérová, hravě si zde tedy poradíte i s kočárkem nebo vozíkem.

Vaše děti budou chtít jistě vyzkoušet i tři zážitkové stanice s lanovými prvky. Můžete se do této akce pustit s nimi, pokud si troufáte. Své znalosti o lese si na každém kroku rozšíříte díky interaktivním informačním tabulím. Dozvíte se, jak se v lese hospodaří, jak roste strom nebo se pokusíte rozpoznat jednotlivé druhy stromů podle jejich listů.

Třešničkou na závěr tohoto výletu je nejdelší tobogán svého druhu, který nikde jinde v České republice nenajdete. Svým přátelům budete po návštěvě tohoto místa tvrdit: „To byla vážně jízda, kamaráde!”

Zdroj: Facebooková stránka Stezka korunami stromů Lipno

Jaderná elektrárna Temelín a Vysoký Hrádek

Je vaše dítko zvídavé a fascinují ho komíny, elektrárny a vše s tím spojené? Pak při návštěvě jižních Čech nesmíte vynechat zastávku v renesančním zámečku Vysoký Hrádek. Jak to? Uvnitř tohoto sídla se nenachází klasická expozice, kterou znáte z podobných zámků. Zde najdete moderní informační centrum temelínské elektrárny Temelín. Otevřeno je každý den od 9:00 do 16:00 a o hlavních prázdninách dokonce až do 17:30. Vstupné se neplatí.

V rámci prohlídky se například podíváte na videopořady Cesta za Sluncem a Uskutečněná utopie, dozvíte se, jak je jaderná energetika spojená s jinými obory, jak je to s energií ukrytou v hmotě, užijete si virtuální procházku elektrárnou a na závěr si své znalosti prověříte v zábavním kvízu. A to zdaleka není vše. Ve Vysokém Hrádku na vás čeká aktivit mnohem více. Jedná se o moc hezký a poučný výlet.

Zdroj: Facebooková stránka infocentrum JE Temelín

Zámek Hluboká - místo, které musí navštívit každá princezna

Zámek Hluboká nad Vltavou patří k nejkrásnějším neogotickým klenotům naší republiky. Byla by velká škoda ho minimálně jednou za život nenavštívit. Mnoho lidí ho dokonce považuje za náš nejhezčí zámek. Možná se k nim po návštěvě přidáte také. Zámek svůj současný vzhled získal už v 19. století a přibližně v té době u něj také vznikl nádherný park.

V rámci prohlídky nahlédnete do jednotlivých pokojů i do honosných sálů. Celkem se zde nachází 140 místností, ale nebojte. Všechny projít nemusíte. Už při začátku prohlídky na vás dýchne zdejší atmosféra a vy si dokážete živě představit, jak si tehdy zdejší obyvatelé žili. Podívat se můžete také do zámecké kuchyně, na vyhlídkovou věž a do zámecké jízdárny. Zavítejte sem, kdy se vám jen zachce, zámek je otevřený po celý rok.

Zdroj: Facebooková stránka zámek Hluboká