12.05.2017 / Volný čas


Filip prozkoumal Moravu křížem krážem a vybral ta nejkrásnější místa, kam se můžete právě v těchto dnech podívat. Jaké máte plány na víkend?

Srdce Evropy, jak se naší republice přezdívá, dokáže mnohé překvapit svou rozmanitou přírodou a kulturním bohatstvím. A kdy jindy je lepší čas vše objevovat než teď, kdy jsou teploty příznivé, ptáci se předhánějí v trylkování a zahrádky zvou k posezení? Tak si připravte sváču, hoďte batoh na záda, nazujte pohodlné boty a vyrazte po krásách Moravy!

Romantický zámek Lednice

Kdo by si nechal ujít tohle romantické místo? Zámek Lednice, obklopený téměř 200hektarovou zahradou? Ne nadarmo je areál zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO. K vidění tu je benátská kašna, krápníková jeskyně, palmový skleník, minaret či římský viadukt. Můžete se zde kochat na pěších zónách a park projít pěkně po svých. Vodní nadšenci jistě radši zvolí projet celý park na lodičce. A pro těžké romantiky tu jezdí koňský povoz. Co zvolíte vy?

Za sluncem i temnotou na hrad Špilberk

Ten nejkrásnější pohled na město Brno spatříte právě z nejvyššího bodu v okolí, z hradu Špilberk. Konkrétně z rozhledny ve východní věžici. Dostanete se na ni z malého nádvoří po zdolání 103 schodů. Ze slunných výšek pak zavítejte také na opačnou stranu, do temných kasemat. Jejich využití bylo dosti pestré – od skladovacích prostorů přes vojenský úkryt až po vězení pro těžké zločince. Ať se budete pohybovat v jakékoliv části hradu, pobyt vám zpříjemní zvučná zvonkohra, která se areálem rozezní každou celou hodinu.

Zlatokopem v Boskovicích

V opuštěném pískovcovém lomu kousek od Brna zažijete to pravé dobrodružství ve westernovém městečku Boskovice. Autentické prostředí Divokého západu vás zcela pohltí. Řekněte, kdo z vás by nechtěl na zlatonosném poli uprostřed indiánských plání najít pravé zlato? Hledáním zlaté žíly tu můžete strávit celý den. A nejen tím. Projeďte se na koni, půjčte si na procházku kozu, užijte si kouzelnickou show, zajděte do divadla, zastřílejte si z luku nebo vyzkoušejte svou přesnost na střelnici. Bude postaráno jak o vaši zábavu, tak v místní stylové restauraci o hladová bříška.

Poznávání přírody z Baťova kanálu

Projeďte se sami nebo organizovaně tepnou celé Moravy – Baťovým kanálem, vybudovaným na řece Moravě. Je to možnost, jak netradičně poznat kraj kolem řeky. Od Otrokovic až k Rohatci. Na cestě kanálem potkáte celkem 13 plavebních komor, spoustu vinných sklípků i historická města. Zamávat můžete projíždějícím cyklistům a příště třeba taky zkusíte tento výlet absolvovat v sedle svého kola. A víte vůbec, k čemu sloužil kanál dříve? K přepravě lignitu, tedy velmi mladého hnědého uhlí, z dolu v Ratíškovicích do továren v Otrokovicích, která by železniční dopravou byla dosti nákladná.

Za magií bylinek na zámek Valtice

Zámek Valtice je součástí Lednicko-valtického areálu a spadá mezi památky UNESCO. Za návštěvu zde stojí zámecký sklep, který je právě tím nejstarším ve Valticích. Dále pak kolonáda na Rajstně, která rozděluje jižní Moravu a Dolní Rakousko. Nezapomeňte nastavit nos a jít po čichu. Dojdete do bylinkové zahrady, která leží v těsné blízkosti valtického zámku. Najdete tu až 300 druhů bylinek. Seznámíte se tak s rostlinami, které jsou odjakživa považovány za magické. Ti nejmenší se ve voňavé zahradě mohou rochnit v pískovišti nebo vzít jednu z malých konviček a bylinky zalít.

Punkevní jeskyní až na dno Macochy

Srdce Moravského krasu – Punkevní jeskyně. Jediný jeskynní systém, kde se v České republice můžete plavit na lodičkách. Jeskyní protéká temně zelená říčka Punkva, která je nejznámějším tokem Moravského krasu. Projděte si ale i pěší okruh a kochejte se krápníky všude po stěnách. V jedné části jeskyně se dostanete na dno více než 138 metrů hluboké propasti Macocha. Víte, proč propast nese toto jméno? Nechte si příběh vyprávět od průvodce na jejím dně. A na horní lávku vás pak doveze lanovka.

Pohled na Pálavu z Děviček

Hledáte-li ideální vyvážení mezi přírodou a člověkem, jste tu správně. Pálava leží v jižní části Moravy a chlubí se krásnou a rozmanitou přírodou plnou zeleně. Sluncem prozářený vinohrad, kam se jen podíváte. Toto místo patří k těm nejdéle osídleným naší země. Právě zde byla pravěká tábořiště lovců mamutů, po nichž tu zbyla i světoznámá soška Věstonické venuše. Dnes je Pálava hlavním střediskem moravského vinařství. Takže určitě navštivte alespoň jeden z vinných sklípků a ochutnejte to nejlepší víno z místních svahů. Pokud se vám zachce vejšlapu, navštivte hrad Děvičky, ležící na nejvyšším pálavském vrchu.

Na dno Hranické propasti

Opravdová exkluzivita světa se nachází právě v České republice, v severní části Moravy, v národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic. Hranická propast je nejhlubší zatopená jeskyně světa. K propasti se dostanete pěšky po naučné stezce, která vede od železniční stanice Teplice nad Bečvou. Nebo také po červené turistické značce, pokud půjdete z autokempu v Hranicích. Díky nové vyhlídkové plošině můžete pohledět na samotný jícen propasti. Ale nenechte se zmást. Jezírko na dně jícnu není dno propasti. Ta pokračuje zatopenými prostory podstatě níže. Prozatím bylo změřeno 473,5 metru do hloubky, ale konečného dna propasti doposud nebylo dosaženo. A to stojí za návštěvu.

Dvoupatrové Sloupsko-šošůvské jeskyně

Vydejte se prozkoumat největší zpřístupněné jeskyně u nás – Sloupsko-šošůvské jeskyně. Projděte si obrovské dómy, rozsáhlé chodby a podzemní propasti. To vše ve dvou patrech s výškovým rozdílem 60 metrů. Jsou zde na výběr dva okruhy. Filip určitě doporučuje ten delší, který měří 1760 metrů a vede jak sloupskou, tak šošůvskou částí. Nejkrásnější krápníkovou výzdobu a akustiku si užijte v Eliščině jeskyni. Proto se zde také konají koncerty komorní hudby. Víte, že tady byly nalezeny ostatky lebky neandertálského člověka? Konkrétně v jeskyni Kůlna, kde prohlídkový okruh končí. 

Na kolech za větrným mlýnem Litenčickou pahorkatinou

Navštivte střední Moravu na kolech. Litenčická pahorkatina přímo vybízí naskočit do sedla železného oře a projet ji křížem krážem. Je tu klid. Lidskou nohu či automobil tu potkáte stěží. Ideální oblast pro kolo. A kde začít? Na náměstí v Litenčicích se vydejte směrem za větrným mlýnem jako z pohádky. Budete okouzleni. Že se tu živým tvorům daří opravdu dobře, dokazují mraveniště na každém rohu. Tolik mravenišť a mravenců uvidíte málokde. Což značí neposkvrněnost zdejší přírody, kterou stojí za to okusit.
 

Sdílejte:
Témata článku:
kam na výletsportvýlet