31.03.2017 / Volný čas


Lázeňství má po celé střední Evropě mnoho set let dlouhou tradici. Kam se vyplatí za relaxací vyrazit v ČR a sousedních zemích?

Pobyt v termálních lázních dokáže být skvělým odpočinkem pro celou rodinu a přitom dokáže pomoci s léčbou velkého množství onemocnění, především pohybového aparátu a oběhové soustavy. Jak v České republice, tak i ve zbytku střední Evropy se takových míst nachází nespočet. Která z nich byste neměli minout?

1. Velké Losiny (Česká republika)

Jedny z nejstarších moravských lázní, kde vyvěrají termální sirné prameny. Ty pomáhají léčit pohybový aparát, nervovou soustavu i kožní nemoci. Vybrat si můžete z vícero pobytů, lišících se ubytováním i léčebnými procedurami, nebo lze navštívit moderní centrum Thermaland, které nabízí několik vnitřních i venkovních bazénů, sauny a dětský koutek.

Lázně Velké Losiny exteriérLázně Velké Losiny interiér

Jak se tam dostat?

Z Prahy: Nejrychlejší cesta zabere zhruba tři a půl hodiny. Vede po dálnici D11 směrem na Hradec Králové, nedaleko před ním ovšem sjeďte na silnici 35. Po té pokračujte přes Vysoké Mýto a Litomyšl až do Mohelnice, kde se dejte na silnici 44. Ta vás již přes Šumperk dovede až k samotným lázním.

Z Brna: Po dálnici D1 se vydejte směrem na Vyškov, zde sjeďte na silnici 46, vedoucí na Olomouc. Napojte se na silnici 35 a pokračujte až do Mohelnice, kde se vydejte směrem na Šumperk po silnici 44. Ta vás již dovede do cíle. Celá cesta zabere asi dvě hodiny.

Vstupné: Celodenní vstupné pro dospělou osobu vyjde na 550 Kč, děti nad 100 cm, studenti či senioři zaplatí 450 Kč.

Web: www.lazne-losiny.cz

2. Chrastava u Liberce (Česká republika)

Lázně v Chrastavě u Liberce otevřely teprve v roce 2012 a nabízejí relaxační bazén se slanou vodou a teplotou mezi 32 a 38 °C. Ten doplňuje vířivka a dále lze v rámci vstupného navštívit finskou a parní saunu. Za příplatek je k dispozici wellness včetně masáží, v létě si lze odpočinout také na venkovní sluneční terase. Kvůli vyšší teplotě vody nejsou lázně zcela vhodné pro děti, v budoucnu se pro ně však otevře dětský bazének.

Lázně Chrastava exteriérLázně Chrastava interiér

Jak se tam dostat?

Z Prahy: Vydejte se po mladoboleslavské dálnici D10, a to až na její konec poblíž Turnova, zde pokračujte silnicí 35 na Liberec a skrze něj až do Chrastavy. Cesta zabere zhruba hodinu a půl.

Z Brna: Jet můžete buď po dálnici D1 do Prahy a poté dle výše uvedeného, nebo sjet na sjezdu 112 na Havlíčkův Brod silnicí 38, dále vedoucí přes Kolín a Poděbrady až do Mladé Boleslavi. Zde se napojte na dálnici D10 a pokračujte jako při cestě z Prahy. Dálnici D1 se lze také úplně vyhnout, a to pojedete-li po E442 do Svitav a odtud po silnici 35 přes Hradec Králové a Turnov až do cíle. Počítejte v každém případě s cestovní dobou od tří a půl hodiny výše.

Vstupné: Jednodenní vstupné pro dospělého vyjde na 250 Kč, dítě zaplatí 200 Kč.

Web: www.laznechrastava.cz

3. Laa an der Thaya (Rakousko)

Moderní areál těchto rakouských lázní nabízí několik vnitřních a vnějších bazénů různých velikostí a s teplotami nad 30 °C. Nechybí ani devadesát metrů dlouhý tobogan. Na výběr jsou také rozličné druhy saun na ploše 1 500 m2 a spolu s nimi i velké množství léčebných procedur. Rodiče pak potěší dětský svět, kde se o jejich ratolesti postarají mimo jiné i česky hovořící zaměstnanci.

Lázně Laa an der Thaya exteriérLázně Laa an der Thaya interiér

Jak se tam dostat?

Z Prahy: Dostaňte se po dálnici D1 po Brna a pokračujte stejně jako níže.

Z Brna: Po silnicích 52 a 414 směřujte na Hrušovany nad Jevišovkou a odsud na hraniční přechod za Hevlínem. Rakouské město Laa an der Thaya se nachází bezprostředně za hranicemi, z Brna cesta zabere necelou hodinu.

Vstupné: Celodenní vstup pro dospělého vyjde na 26 € (700 Kč), dítě do 14 let zaplatí 17,50 € (470 Kč). Za saunový svět (vstup od 14 let) si připlatíte 8,30 € (220 Kč) navíc.

Web: www.therme-laa.at

4. Felsentherme Bad Gastein (Rakousko)

Skalní lázeňský komplex Felsentherme o rozloze 600 m2 se nachází na úpatí rakouských Alp. Rozdělen je na klidovou a zážitkovou část, v první jmenované kromě relaxačních bazénů naleznete také parní lázně či solné jeskyně, ve druhé zase 70m skluzavku a vodní kanál s rychlým proudem. Nejvyšší patro nabízí další typy saun včetně infrasauny, solární či panoramatické. Lázně jsou ideální pro spojení s výletem za lyžováním, ale Alpy svými krásami nešetří po celý rok.

Lázně Felsentherme Bad Gastein exteriérLázně Felsentherme Bad Gastein interiér

Jak se tam dostat?

Z Prahy: Po silnici 3 jeďte na České Budějovice a dále přes hraniční přechod Dolní Dvořiště na Linec (Linz). Odsud pokračujte přes dálnici A1 na Salzburg a A10 na Bischofshofen. Odsud vás silnice 311 dovede k městečku Lend a u něj odbočte na silnici 167, která již vede do cíle cesty. Ta zabere zhruba pět a půl hodiny.

Z Brna: Jeďte směrem na Znojmo a odsud po silnicích 303, S5 a S33 směrem na St. Pölten. Zde najeďte na dálnici A1 a z Lince pokračujte jako při cestě z Prahy. I zde čekejte zhruba pět a půl hodiny dlouhou cestu.

Vstupné: Denní vstup pro dospělého včetně sauny přijde na 28 € (750 Kč), dítě do 16 let pak zaplatí 17,50 € (470 Kč).

Web: www.felsentherme.com

5. Bad Füssing (Německo)

Jedny z největších a nejnavštěvovanějších lázní v Evropě leží na německo-rakouské hranici v obci Bad Füssing. Trojice lázní využívá prameny teplé sirné vody s léčebnými účinky nejen pro pohybovou soustavu, v níž se můžete koupat v desítkách bazénů různých teplot, tvarů a velikostí. Celé město je přizpůsobeno účelu relaxace, a využívat tak můžete bezplatnou dopravu autobusy mezi jednotlivými komplexy i bohaté programy sestávající nejen z lázeňských a saunových procedur.

Lázně Bad Füssing exteriérLázně Bad Füssing interiér

Jak se tam dostat?

Z Prahy: Jeďte po dálnici D4 do Strakonic a dále k německým hranicím, kde budete pokračovat po silnici B12 až do Pasova. Zde se napojte na dálnici A3, sjeďte na město Pocking a odsud je to již jen pár kilometrů po silnici PA58. Na cestě strávíte necelé čtyři hodiny.

Z Brna: Jeďte směrem na Znojmo a odsud pokračujte po silnicích první třídy na St. Pölten. Zde se napojte na dálnici A1 vedoucí do Lince, pokračujte po A25 na Weis a A8 až na sjezd 65 na Ort im Innkreis. Jeďte dále po silnici B148, posléze jeďte výjezdem na silnici L510, která vás již dovede do Bad Füssing. Cesta zabere lehce přes čtyři hodiny.

Vstupné:
Therme 1: dospělí 15 € (405 Kč), děti do 14 let 8,50 € na pět hodin (230 Kč)
Europa Therme: dospělí 15,50 € (420 Kč), děti do 14 let 11,50 € (310 Kč)
Johannesbad: 14 € (380 Kč), děti do 16 let 7 € (190 Kč)

Web: www.bad-fuessing.de

6. Bad Schandau (Německo)

Jen kousek cesty od Děčína se v německém městečku Bad Schandau nachází velký lázeňský komplex Toskana. Oblíben je lidmi trpícími na problémy s krevním oběhem, na své si zde však přijde každý. Kromě několika relaxačních bazénů s výhledem na řeku Labe je zde také speciální bazén Liquid sound. Ambientní zvukovou kulisu doplňuje podobně laděné osvětlení a projekce na půlkruhovou kopuli, která tvoří zastřešení.

Lázně Bad Schandau exteriérLázně Bad Schandau interiér

Jak se tam dostat?

Z Prahy: Jeďte po dálnici D8/A17 a zde sjeďte výjezdem č. 7 na Bahretal. Město Bad Schandau je z tohoto místa vzdáleno asi 15 km po silnici 172 a lázně se nacházejí přímo v srdci města. Cesta zabere pouhou hodinu a půl.

Z Brna: Jeďte po dálnici D1 do Prahy, zde se přes pražský okruh dostaňte na dálnici D8 a pokračujte, jak je uvedeno výše. Cesta zabere zhruba tři a půl hodiny.

Vstupné: Denní vstup pro dospělého vyjde na 26 € (700 Kč), děti do 14 let platí polovinu.

Web: www.toskanworld.net

7. Aquathermal Senec (Slovensko)

Mezi slovenskými lázněmi určitě stojí za zmínku Aquathermal Senec. Je vhodný pro rodiny, jelikož nabízí jak relaxační, tak i zábavní prostory se skluzavkami a tobogany. Teplota vody přiváděné přímo z geotermálního vrtu se pohybuje mezi 28 a 38 °C a vedle několika bazénů nechybí ani saunový svět a nabídka wellness procedur.

Lázně Aquathermal Senec exteriérLázně Aquathermal Senec interiér

Jak se tam dostat?

Z Prahy: Po dálnici D1 jeďte do Brna a odsud pokračujte jako níže. Celkem na cestě strávíte zhruba tři a půl hodiny.

Z Brna: Jeďte po dálnici D2 do Bratislavy a zde pokračujte po D1 až ke sjezdu na Senec. V Seneci byste měli být za méně než dvě hodiny.

Vstupné: V závislosti na době a částech, do nichž chcete přístup: http://www.aquaparksenec.sk/cennik-aqua.html.

Web: www.aquaparksenec.sk

8. Terma Banja – Białka Tatrzańska (Polsko)

Na polské straně Vysokých Tater se nachází menší moderní lázně Terma Banja. Pro návštěvníky je k dispozici několik vnitřních a venkovních bazénů s teplotami mezi 34 a 38 °C. Mimo relaxační část je k dispozici také zábavní s několika celoročně provozovanými tobogany a skluzavkami a najdete zde také několik vířivek se silně siřičitou vodou o teplotě 37 °C. Ani zde samozřejmě nechybí saunový svět.

Lázně Terma Banja exteriérLázně Terma Banja interiér

Jak se tam dostat?

Z Prahy: Vydejte se po dálnici D1 do Brna a pokračujte jako níže. Cesta zabere asi šest hodin.

Z Brna: Po dálnici D1 jeďte na Olomouc, sjeďte na sjezdu 311 do Frýdku-Místku. Pokračujte do Českého Těšína, kde překročíte hranici. Dále jeďte přes Bílsko-Bělou (Bielsko-Biała) po silnici S1 do Żywiece a odsud po silnicích 946, 28, 47 a 49 přes Suchu Beskidzku, Osielec a Nowy Targ až do Białky Tatrzańske, kde se komplex nachází. Cesta je přes čtyři hodiny dlouhá.

Vstupné: Celodenní vstup pro dospělého přijde na 85 PLN (530 Kč), děti do 13 let zaplatí 65 PLN (400 Kč).

Web: www.termabania.pl

9. Széchenyi – Budapešť (Maďarsko)

Přímo v srdci Budapešti se nachází jeden z největších a nejpůsobivějších evropských lázeňských komplexů. Tvoří jej celkem 21 vnitřních a venkovních bazénů, nechybí ani saunový svět či aquafitness programy. Voda pochází ze dvou termálních pramenů 1200 metrů pod povrchem, její původní teplota je 74, respektive 77 °C. V některých bazénech tak není doporučeno setrvávat více než několik minut, jelikož voda zde dosahuje až 40 °C. Její složení obsahuje především výrazné zastoupení síry a vápníku. Návštěvníci si mohou také vybrat z ohromného množství wellness procedur. Komplex není kvůli složení a teplotám vody příliš vhodný pro děti.

Lázně Széchenyi exteriérLázně Széchenyi interiér

Jak se tam dostat?

Z Prahy: Vydejte se po dálnici D1 do Brna a pokračujte následovně. Celkem cesta zabere přibližně pět hodin.

Z Brna: Jeďte po dálnici D2 do Bratislavy a zde po silnici E75/M15 až na maďarskou dálnici M1. Ta vás již dovede přímo do Budapešti. Lázně se nachází v centru nedaleko hlavního nádraží, a vlak tak tvoří další vhodný způsob dopravy. Cesta z Brna trvá lehce přes tři hodiny.

Vstupné: Dospělí zaplatí mezi 5 000 a 5 500 Ft (430–470 Kč), dětské vstupné není k dispozici.

Web: www.szechenyibath.hu

10. Termální jezero Hévíz (Maďarsko)

Městečko Hévíz se nachází u severního břehu Balatonu. Ten však není jediným zajímavým jezerem v okolí, nachází se zde totiž také stejnojmenné termální jezero, které je největší svého druhu v Evropě. Umístěno je na rašelinovém podkladu a teplota vody zde dosahuje 35 °C. Díky silnému pramenu se navíc voda každé tři dny kompletně obmění. V okolí jsou k dispozici další služby, ať už wellness, či léčebné procedury, především na revmatická onemocnění.

Termální jezero HévízTermální jezero Hévíz

Jak se tam dostat?

Z Prahy: Jeďte po dálnici D1 do Brna a pokračujte následovně. Cesta trvá asi pět a půl hodiny.

Z Brna: Jeďte po dálnici D2 směrem na Bratislavu a zde pokračujte na Budapešť po dálnici M1. Z té však relativně brzy sjeďte na Sopron a Csornu. Po dálnici M85 pokračujte až k městu Hegyfalu, zde sjeďte na silnici 84. U města Jánosháza z ní odbočte vpravo na Keléd, až dojedete do města Karmacs. Zde se držte hlavní ulice Kisfaludy, po níž se již dostanete do města Hévíz.

Vstupné: Pro dospělého celodenní vstupné přijde na 4 500 HUF (390 Kč), v případě rodinného vstupného se za dítě pod 14 let připlácí 1 500 HUF (130 Kč), za starší dítě 2 100 HUF (180 Kč).

Web: www.spaheviz.hu

Sdílejte:
Témata článku:
dovolenárodinavýlet