10.04.2017 / Volný čas


Ťuk, ťuk. Kdo tam? Jaro! Jen mu otevřete, nechte se jím okouzlit a vytáhnout ven. Počasí výletům přeje. Jen nezapomeňte na pořádné boty.

Po zimě přišel ideální čas vytáhnout paty z domu a udělat něco pro svoje zdraví i lepší náladu. A nezapomeňte doma děti, budou se na výletech taky dobře bavit.

1. Z Ještědu na koloběžce až do Babylonu

Liberec je krásné město plné mnoha možností. Tak si na výlet sbalte krapet větší batůžek a zůstaňte tu celý víkend. Výhled z ještědské rozhledny, položené ve výšce 1012 metrů nad mořem, si můžete vychutnat i nezadýchaní – na vrchol hory vás vyveze lanovka.

A jak dolů? Zkuste netradičně koloběžky. Ty si tady můžete zapůjčit, vybrat jednu z vhodných cest a frčet dolů. Dole je ale vraťte, až do Babylonu na nich nejezděte. Tam dojděte po svých, je to kousek. Centrum Babylon vám dopřeje příjemný relax. Děti se vydovádí v aquaparku na toboganech, vy navštivte saunový svět. Společně pak zaexperimentujte v interaktivním IQ parku.

2. Ztraťte se v loučeňských labyrintech

Navštivte labyrintárium Loučeň a ztraťte se v jedenácti zahradních labyrintech a bludištích. Areál vás okouzlí svým historicky anglickým stylem. Jednotlivá bludiště a labyrinty spojuje naučná stezka.

Filip rozhodně doporučuje tisové bludiště se dvěma rozhlednami. Jakmile najdete cestu k jedné z nich, jste zachráněni a cestu ven najdete z výšky. Až se opět setkáte se zbytkem rodiny, určitě si prohlédněte zámek Loučeň. Nudné prohlídky s monotónním výkladem se tady nekonají. Interiérem vás provede dobová postava ve stylovém kostýmu.

Piknik pod staletými buky

Dopřejte si netradiční posilnění pod staletými buky formou pikniku. Piknikové koše s sebou vláčet nemusíte. Zakoupíte si je na místě.

3. Pohádkový ráj kolem zámku Berchtold

Opravdový pohádkový ráj najdete kousek od Prahy. Už samotný zámek Berchtold vypadá na první pohled skvostně, původní majitelé, rod Berchtoldů, si dali záležet. Zámků zde ale najdete mnohem více – jen jsou menší než vy. Jedná o zmenšeniny hradů a zámků. Nemusíte brázdit celou Českou republikou, abyste je viděli všechny. Zajeďte sem a všechny zkoukněte v jeden den.

Prohlídku vám zpříjemní skřítci, strašidýlka a víly. Pro výstrahu dětí před zlobením tu je opravdické peklo plné čertů. Své hříchy si zde můžete zvážit a hned zjistíte, zda jste hodni pekla. Najdete tu i minizoo s domácími zvířátky, kterou střeží velký tříhlavý drak. Když budete mít štěstí, můžete vidět čerstvě narozená kůzlátka zakrslých holandských koziček.

4. Z Dolní Moravy až do oblak

Vychutnejte si výhledy na celý masiv Králického Sněžníku a údolí s řekou Moravou. Pokud budete mít štěstí na pěkné počasí, v dáli můžete pozorovat i panorama Jeseníků a Krkonoš. Nově postavená stezka v resortu Dolní Morava se totiž tyčí až nad korunami stromů v nadmořské výšce 1116 metrů. Nahoru se dostanete sedačkovou lanovkou a stezka počítá i s kočárky.

Chcete více adrenalinu? Pak se svezte na bobové dráze nebo zavítejte přímo do adrenalinového parku. Zábava i pro ty nejmenší je tu v podobě Mamutíkova vodního parku, lesního zážitkového parku či pískového světa.

5. Zábavní park Mirakulum kousek od Prahy

Zábavní park Mirakulum se nachází v Milovicích ve Středočeském kraji. Na 10 hektarech se potkáte se zábavou, o které se vám ani nezdálo. Hřiště, trampolíny, houpačky, podzemní chodby, prolézačky? No jasně. Navíc se tu dostanete do těsného kontaktu s různými zvířátky.

Pro kluky pak bude tou nejlepší zastávkou sousední tankodrom. Stačí nasednout na úzkokolejnou železnici, příští stanice – jízda v obrněném transportéru!

6. Jihočeský Zeměráj to na dotek

Přírodní park plný dobrodružství, 10 stanovišť s různým zaměřením. Zeměráj vám umožní prožít běžný den rolníků a vesnických řemeslníků. Umelete mouku, vyrobíte hrnec, posečete pole. Zjistíte, co rostlo ve středověkých zahradách. Seznámíte se se zvířaty z okolních pastvin. Po práci si odpočinete na slaměném loži.

Nebo to vezměte z druhé strany a vyzkoušejte práci archeologa. Naleziště ukrývá keramické nádoby, šperky, mince i kosti. Novinkou letošního roku v Zeměráji je dětská vesnička Hrejkov. Jde o zmenšeniny domků inspirované skutečnými stavbami lidové architektury zdejšího kraje. A jaké domky uvidíte? Pekárnu, stodolu, hospodu i úřad.

7. Dinoparky v ČR aneb Návrat do pravěku

Potkat dinosaura v dnešní době můžete třeba hned příští víkend. Vyberte si některý z pěti dinoparků po České republice: v Praze, Ostravě, Liberci, Plzni či Vyškově. Zábavnou formou se dozvíte informace o vývoji života na Zemi a všechno možné i nemožné o jednotlivých druzích.

Dinoparky jsou často doplněné kinem, 3D promítáním a v mnoha městech se nabízí i návštěva přilehlých zooparků. Získáte tak přehled o vývoji druhů až do současnosti.

8. Do Průhonického parku za krásami rododendronů

Spojte jarní procházku s kapkou romantiky a navštivte Průhonický park. Nejenže se tu natáčelo několik českých pohádek, ale na jaře zde kvetou tisíce rododendronů ve sto druzích. Ne nadarmo jde o národní kulturní památku patřící mezi památky UNESCO. Uprostřed parku se tyčí Průhonický zámek. K procházce můžete využít tři různě náročné okruhy.

Filip doporučuje hlavní okruh, kde strávíte příjemné 3 až 4 hodiny a v nohách budete mít 5 kilometrů. Okruh vás provede nejzajímavějšími částmi parku. Od Průhonického zámku kolem rybníka až na Hlavní vyhlídku, kde se vám naskytne krásný pohled na zámek. Cesta zpět bude příjemná procházka podél potoka Botiče a po hrázi s Českou chaloupkou zpět.

9. Naučnou stezkou Brdatka kolem Křivoklátu

Většina obyvatel naší republiky se alespoň jednou za život prošla po Křivoklátu. Krásný český hrad, který můžete často vidět ve filmech i pohádkách, je ale také místem naučné stezky Brdatky. Trasa vás provede chráněnou krajinnou oblastí Křivoklátsko a přírodní rezervací Brdatka. Na cestě vás čeká šestnáct informačních desek a směr můžete volit, jaký chcete.

A kolik kilometrů si po tomto výletu budete moct přičíst? Trasa má 6,5 kilometru. Nejde však o náročnou túru, kde byste propotili oděv. Jedná se o příjemnou procházku na čerstvém vzduchu, která vás po tuhé zimě dobije energií.

10. Krásy Českého Švýcarska

Na okraji České republiky, kousek od Děčína, začíná národní park České Švýcarsko. Národním parkem je od roku 2000, a to pro své unikátní pískovcové útvary. Zajímavých míst je zde hned několik. Rozhodně nevynechejte Pravčickou bránu s výletním zámečkem Sokolí hnízdo. Jde o největší přirozeně vytvořenou skalní bránu na našem území. Od brány se rozbíhá několik stezek a schodišť na vyhlídky v dosahu. Otevřou se vám působivé pohledy do okolí Českého Švýcarska.

Ať už cestou tam, nebo zpět využijte plavbu lodičkami v úzkých soutěskách řeky Kamenice. Mezi tyto soutěsky, Edmundovu a Divokou, se totiž jinak než lodičkou s převozníkem nedostanete.