27.11.2016 / Úspory


Pokud stavíte nový dům nebo provádíte rekonstrukci a hledáte nejlepší způsob vytápění, v obou případech můžete zvolit tepelné čerpadlo.

Vytápění novostavby rodinného domu

V novostavbách se tepelné čerpadlo vyplatí hned z několika důvodů. Jedním z nich je velmi úsporný a ekologický provoz, jelikož se větší část energie získává z obnovitelných zdrojů.  Návratnost tepelného čerpadla se u novostaveb zpravidla uvádí okolo 5 let v závislosti na typu tepelného čerpadla. Výhodou je i velmi jednoduchá instalace a pohodlné ovládání. Domácnosti ušetří i díky možnosti využívat sníženou sazbu za odběr elektrické energie.

Jaké tepelné čerpadlo zvolit

Při výběru tepelného čerpadla do novostaveb nejčastěji volíte ze dvou základních typů tepelných čerpadel - vzduch/voda a země/voda. Kromě technických rozdílů jsou podstatné i rozdíly ve spotřebě elektřiny a v životnosti.  Systémy odebírající teplo ze vzduchu dokáží dům vytopit i při nízkých venkovních teplotách.  Jejich velkou výhodou je i nižší cena a rychlejší a jednodušší instalace. Naproti tomu je u tepelných čerpadel vzduch/voda potřebné počítat s přibližně o třetinu vyšší spotřebou elektřiny a s kratší životností, než u tepelných čerpadel země/voda.

U novostaveb, kde nebývá potíž s velikostí pozemku, je nejvýhodnější použít plošné zemní kolektory. Tento systém získávání energie skvěle kombinuje výhody odběru tepla ze země (výrazně nižší spotřebu elektřiny než mají vzduchová tepelná čerpadla) a zároveň výhody odběru tepla ze vzduchu (nižší pořizovací náklady a jednodušší získání potřebných povolení než u tepelných čerpadel s vrtem). Pokud v celém domě navíc zavedete podlahové vytápění, zásadním způsobem snížíte spotřebu elektřiny tepelného čerpadla.

Výměna stávajícího zdroje vytápění

V případě rekonstrukcí starších objektů se do tepelného čerpadla rozhodně vyplatí investovat. Výhodné řešení je to zejména v objektech, kde je velmi vysoká spotřeba elektrické energie a s tím spojené náklady na provoz domu, nebo pracné a špinavé vytápění tuhými palivy. Při plánování výměny zdroje tepla je potřebné nechat odborníky posoudit topný systém, zda bude tepelnému čerpadlu teplotně vyhovovat.

U rekonstrukcí se stejně jako v případě novostaveb využívají nejčastěji tepelná čerpadla vzduch/voda a země/voda. Výběr vhodného druhu závisí na požadavcích investora a na parametrech dané stavby. Mimo úsporného provozu při výrobě tepla a teplé vody spojuje obě kategorie bezobslužný a spolehlivý provoz.

Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch

Třetím typem tepelného čerpadla je čerpadlo vzduch/vzduch. Lze si jej představit v podstatě jako klimatizaci s venkovní a vnitřní jednotkou, s tím, že tato vnitřní část dokáže v létě funkci klimatizace bez problémů plnit. Primárně je však tento typ tepelného čerpadla určen pro vytápění, temperování, případně odvlhčování vzduchu. Výhodou je jeho snadná a rychlá montáž, která je možná bez větších stavebních úprav. Mezi nevýhody však bohužel patří jeho omezená použitelnost v menších prostorách či prostorách, kde nelze připojit žádnou otopnou soustavu a oběh vzduchu je tak zajišťován pouze jeho prouděním. Čerpadlo typu vzduch/vzduch je proto vhodné zejména pro chaty, chalupy, malé domky nebo byty.

Článek byl připraven ve spolupráci se společností IVT.

Sdílejte:
Témata článku:
domácnosttepelné čerpadlo