25.10.2017 / Úspory


Než se Slunce smrskne v bílého trpaslíka, ještě to pár miliard let potrvá. Do té doby si můžete užívat jeho světla a navíc chytře ušetřit.

Hřejivé paprsky přitom umí mnohem víc než opálit kůži dohněda: jsou hlavně nekonečným zdrojem energie v řadě oblastí, domácnosti nevyjímaje. Ve střední Evropě si možná užijete sluníčka méně než jižanské národy, přesto umí paprsky přinést mnoho užitku. Za rok se u nás dá počítat až s 1800 hodinami slunečního svitu, což bohatě vystačí na to, aby se průměrná spotřeba domácnosti snížila na polovinu. Je to ekologické, je to snadné, a dokonce to ani tolik nestojí. Stačí jen vědět, jak světlo z naší nejbližší hvězdy šikovně využít.

Jak mít Slunce k užitku

V rámci chytré domácnosti se dnes solární energie v mžiku přemění na teplo a elektřinu. Jde to hned dvěma způsoby: pasivním a aktivním. V pasivním případě stačí používat selský rozum a postavit si například dům tak, aby jeho okna směřovala na jih. Díky tomu se dá snadno využít skleníkového efektu, který si určitě ještě pamatujete ze školy.

Na principu pasivního využití solárního záření dokonce vznikl nový obor, solární architektura. Ta se zabývá stavbou domů tak, aby s paprsky šikovně pracovaly a pomohly tak domácnosti ušetřit co nejvíce energie. Architekti si lámou hlavu nejen s orientací budovy, ale pracují i s jejím vnitřním uspořádáním. Zaměřují se na izolaci, zastínění, výběr vhodných skel a jiné zdánlivé maličkosti, které se v konečné fázi vyplatí. Často také rozvrhují umístění solárních a fotovoltaických panelů. 

Technika to nakopne

A právě technické vynálezy, výše zmíněné panely, jsou to, co pomáhá pracovat se sluneční energií aktivně. Pořídit si můžete například solárně-termické kolektory. Ty využívají černý matný povrch, který sluneční světlo pohlcuje nejlépe a intenzivně se zahřívá. Získané teplo se pak odvádí tam, kde jej lze využívat nebo ukládat: k ohřevu vody nebo vytápění domu.

Další variantou aktivního využití slunečního záření je jeho přímá přeměna na elektrickou energii prostřednictvím fotovoltaických článků, zkráceně FVE. Ty dokážou nabíjet malé přístroje a zařízení, nebo dokonce dodávat elektřinu do rozvodných sítí. S energií z nich získanou pak snadno otevřete vrátka od zahrady, posvítíte si v předsíni nebo nabijete mobil. Pokud chcete sluncem pohánět celou domácnost, budete si muset k FVE pořídit i baterie, aby slunečné dny pokryly ty zamračené.

Šetřete peníze, šetřete přírodu

Získat energii je jedna věc, ale umět ji dobře využít, to už chce mít filipa. Produkce elektřiny z fotovoltaiky totiž často závisí na intenzitě slunečního svitu. Když máte za ušima, můžete nechat běžet spotřebiče poháněné sluncem klidně přes poledne. Byla by ale škoda nemít pohon na hvězdnou šťávu také ve chvíli, kdy jsou paprsky na druhé straně zeměkoule.

S největší pravděpodobností jste napojeni na elektrickou síť. Co se v domě nespotřebuje ihned, může se uložit do teplé vody nebo do baterií. Elektrická síť přece existuje i u vás doma! Ušetříte tak nejen spoustu energie, ale také peníze – například ohřev vody tvoří až 70 % výdajů za elektřinu.

Budoucnost je ve Slunci

Fotovoltaické elektrárny rozhodně nepatří mezi módní výstřelky s jepičí životností. Jejich vývoj by mohl znamenat hotovou revoluci v energetice. V posledních letech si FVE často berou na paškál šikovné start-upy, které je propojují s digitálními technologiemi a vymýšlí, jak je ještě více zapojit do běžného života. Úspěch zaznamenala například fólie, která se dá přilepit na sklo nebo jiný povrch a funguje jako solární panel. Některé systémy FVE jsou díky pokroku už tak chytré, že se umí za Sluncem otáčet podobně jako slunečnice.

Vzniká toho opravdu spousta: solární střešní tašky, které odvedou práci panelů, a navíc nevyžadují žádnou údržbu. Testují se i vozy, které jedou na solární pohon. Megalomanský projekt Elona Muska nesoucí název SolarCity už dnes předvídá decentralizaci americké výroby energie. Jednoduše to vypadá, že v budoucnosti se bez solárních systémů nikdo neobejde. Tak proč s nimi nezačít už dnes a třeba hned při příští návštěvě IKEA? Na jejich solární panely jsme sami zvědaví.