23.05.2017 / Úspory


Postupně snižujeme svou energetickou náročnost. Nejvíce energie protopíme. Co dalšího ukázal dlouhodobý průzkum českých domácnosti ENERGO 2015?

Začátkem roku 2017 vydal Český statistický úřad výsledky svého průzkumu ENERGO 2015 a zde jsou ty nejzajímavější závěry.

Víte, že…

Průzkum mimo jiné ukazuje, že v každé třetí domácnosti myje nádobí myčka, ale sušičku vlastní jen pět ze sta rodin. Polovinu vydaných energií domácnosti protopí.

Máme se dobře, a tak se zvyšující kupní síla obyvatel projevuje i v menším energetickém zatížení. Přestože elektřinu jako nejčastější zdroj využívá všech 4,3 milionu českých domácností, české domácnosti energií šetří. Stále více lidí využívá alternativní zdroje, zatepluje domy a mění okna. Tepelně izolačními okny je vybaveno přes 40 % bytů a domů, následují zateplení střechy a stěn. Nezateplených bytů je pouze necelých 11 %.

Podle výzkumu Českého statistického úřadu se liší také struktura toho, čím topíme a ohříváme vodu. Zatímco v roce 1990 využívala téměř polovina domácností tuhá paliva, v roce 2015 to už bylo pouhých 13 %. Naopak vzrostl význam zemního plynu a lidé stále častěji volí dřevo, pelety a solární panely. Obnovitelné zdroje jsou v módě a jejich obliba neustále sílí, ostatní typy paliv z dlouhodobého hlediska buď stagnují, nebo zažívají pokles.

Pračku, televizi a počítač má téměř každý

Pro drtivou většinu domácností je standardem pračka a chladnička s mrazákem. Doma nesmí chybět ani televize a počítač a vzrůstá obliba myček na nádobí, které využívá každá třetí rodina průměrně 4,5krát týdně. Naopak sušička prádla je stále spíš přepychem, je jí vybaveno jen pět domácností ze sta. Většina těchto bílých spotřebičů je v energetické třídě A a vyšší.

Auta na plyn jsou stále na okraji zájmu 

Až 66 % domácností disponuje automobilem, každá pátá rodina vlastní dvě a více aut. Dvě třetiny z těchto aut jezdí na benzin, jedna třetina na naftu, alternativní paliva, jako jsou CNG (compressed natural gas, tedy stlačený zemní plyn) a LPG (liquified petroleum gas, zkapalněný ropný plyn), zaujímají necelá 2 %. V České republice se v roce 2016 registrovalo 262 elektromobilů, což je v celkovém porovnání pouze 0,1 %. Všechny u nás jezdící elektromobily pak celkově spotřebovaly 2,3 milionu kWh elektřiny, což odpovídá zhruba spotřebě tisícovky domácností. Přestože řidiči mohou ušetřit náklady na ujeté kilometry, například s autem jezdícím na CNG lze průměrně jezdit za 1 korunu na kilometr, jsou alternativní paliva stále v drtivé menšině.

Náklady domácností na energie

Na celkovém množství spotřeby energie se domácnosti podílejí z 28 %, zbytek připadá na průmysl, firemní sektor, státní správu a služby. V množství nakupovaného tepla se domácnosti podílí téměř polovinou, u zemního plynu se jedná téměř o třetinu a necelých 40 % připadá na tuhá paliva. Naopak obliba obnovitelných zdrojů energie u domácností dosahuje 67 % a roste. Tato čísla potvrzují i statistiky ČEZ týkající se instalace fotovoltaických elektráren – jen za rok 2016 jich ČEZ nainstaloval zhruba 150 a v roce 2017 jich chce připojit dvojnásobek.

Průměrná spotřeba elektřiny na byt je 3 279 kWh za rok. Porovnání ročních výdajů na topení vychází nejlépe pro palivové dřevo, a to na 7 000 Kč. Následují pelety, brikety s náklady průměrně za 12 000 Kč, uhlí a zemní plyn přišly na 14 000 Kč za topnou sezonu a nejvíce domácnosti zatížilo dálkově dodávané teplo, a to až na 16 000 Kč v topné sezoně.

Třetí průzkum za 20 let

V České republice proběhlo už třetí šetření za posledních 20 let. Průzkum ENERGO 2015 byl proveden na vzorku 20 000 domácností, což odpovídá vzorku 0,5 % trvale obydlených bytů. Šetření navázalo na předchozí ENERGO 2004, které vycházelo ze vzorku 40 000 domácností.