19.07.2016 / Úspory


Spolu s masovějším využíváním domácích solárních elektráren se objevují i půjčky šité soukromým „elektrárnám“ na míru.

Při rozhodnutí, zda pořídit solární ohřev vody, nebo fotovoltaiku, hrají velkou roli počáteční investice. V mnoha případech pomohou dotace Nová zelená úsporám, ale někdy nestačí a je potřeba sáhnout po dalším zdroji. Tím může být účelový úvěr, který je přímo zaměřený právě na pořízení soláru.

Možnosti financování soláru

Na výběr máte hned několik možností, které navíc můžete libovolně kombinovat:

  • zaplatit instalaci ze svého nebo si půjčit v rámci rodiny a přátel,
  • využít dotace Nová zelená úsporám ve výši až 100 000 Kč v rámci jednoho rodinného domu,
  • vzít si spotřebitelský úvěr s poměrně vysokým úrokem,
  • vzít si úvěr ze stavebního spoření, kde bude úrok vždy výhodnější oproti spotřebitelskému úvěru,
  • podepsat hypotéku,
  • využít specializované úvěry na solární elektrárny,
  • pojmout fotovoltaickou elektrárnu (FVE) jako podnikatelskou investici a využít investiční úvěr, který nabízí téměř každá banka.

Specializované úvěry na FVE jsou na českém trhu zatím pouze dva: jeden od stavební spořitelny a druhý od poskytovatele energií.

Bývalý Helios, dnes Ekoprogram

Raiffeisen stavební spořitelna v minulosti nabízela překlenovací úvěr Helios, který byl určen výhradně pro solární elektrárny. Spolu s vývojem trhu i požadavků byl tento produkt rozšířen, a dnes tak tento úvěr přispěje na zateplení, výměnu oken a dveří, modernizaci topení a právě i výstavbu alternativních zdrojů elektřiny nebo tepla.

Pokud se pro tento úvěr rozhodnete, dostanete 3 000 Kč jako tzv. zelenou prémii. Zdarma pak získáte prověřený projekt fotovoltaického systému.

Výhodou úvěru je možnost odloženého splácení až na dobu, kdy bude solární elektrárna v provozu. Úroky nejsou z běžně dostupných zdrojů dohledatelné. Tento úvěr můžete kombinovat s dotacemi Nová zelená úsporám. Více informací se dozvíte zde.

ČEZ úvěr na technologie

Kombinace s odměnou

Pokud si k úvěru pořídíte produkt ČEZ ELE s odměnou, jako bonus získáte zdarma službu monitoringu funkčnosti a výkonnosti FVE.

Svou úrokovou sazbou od 4,9 % p. a. (v závislosti na zvoleném balíčku) silně konkuruje úvěrům spojeným se stavebním spořením. Za poskytnutí vedení a předčasné splacení úvěru nic neplatíte. Navíc se vyhnete většině papírování spojeného s FVE.

Kromě úvěru vám ČEZ připraví celý projekt podle vašich požadavků a konkrétních možností – od ideální velikosti solární elektrárny a kalkulace investic až po připojení do sítě. Vyřídí i žádost o stavební povolení, pokud je potřeba. Od poskytovatele úvěru můžete získat i kontakty na kvalitní a prověřené dodavatele technologií. Více informací o úvěru se dozvíte zde.

Záruky spojené s úvěrem

Pokud zvolíte úvěr od ČEZ, získáte záruku 25 let na 80 % výkonu panelů, 10 let na samotné panely, 5 let na střídač s možností prodloužení a pětiletou záruku na práci. Kromě toho budete mít 100% garanci připojení podle platných předpisů a požadavků a nebudou vám hrozit sankce nebo postihy od provozovatelů distribučních sítí, zejména za nedovolené přetoky a odchylky.

Sdílejte:
Témata článku:
dotacefotovoltaikasolární panely