23.11.2016 / Úspory


Vyplatí se pořídit levné čerpadlo, nebo stojí za to si připlatit? Přečtěte si, na co dbát při výběru a instalaci tepelného čerpadla.

Výběr správného tepelného čerpadla závisí na několika parametrech. Hlavním je tepelná ztráta domu, dále pak typ topného systému – zda v domě topíte prostřednictvím podlahového vytápění, nebo radiátoru –, a v neposlední řadě na teplotách vzduchu, které v dané lokalitě v zimě panují. Záleží i na počtu osob v domě, případně zda je součástí domu bazén nebo zda chcete dům v létě tepelným čerpadlem i chladit. Jaké tepelné čerpadlo je pro váš dům nejvhodnější, během pár minut zjistíte například v online průvodci výběrem tepelného čerpadla. Jediný technický údaj, který budete potřebovat, je tepelná ztráta domu. Spočítat vám ji pomůže například tato kalkulačka.

Jak zjistit tepelnou ztrátu domu

Pokud budete brát tepelnou ztrátu budovy pro stanovení výkonu zdroje z energetického štítku obálky, budete mít výkon tepelného zdroje poddimenzovaný. Pro výkon, který potřebujete zjistit pro výkon tepelného čerpadla, je potřeba znát ztráty jednotlivých místností, ty sečíst a získáte právě potřebný výkon. Jedná se o postup podle ČSN EN 12831 a ČSN 730540. Výsledné číslo se liší od toho v protokolu pro PENB – potřebný výkon je zhusta vyšší i při identických okrajových podmínkách.

Zvažte různé varianty tepelných čerpadel

  • Máte-li volný pozemek, využijte systém země–voda s plošným korektorem. Je nejúspornější a má delší životnost než systém vzduch–voda.
  • Pokud máte dům na horách, kde jsou nízké venkovní teploty, použijte raději systém země–voda než vzduch–voda.
  • Tepelná čerpadla země–voda s podlahovým topením mají až o 50 % nižší spotřebu elektřiny než tepelná čerpadla vzduch–voda s radiátory.

Nechte si zpracovat projekt topení

Nešetřete na odborném návrhu. Projekt přesně určí, jaké tepelné čerpadlo a s jakým výkonem zvolit, a vám se tak nestane, že bude tepelné čerpadlo předimenzované, či naopak s nedostatečným výkonem. Předimenzovaný systém je zbytečně dražší, špatně se reguluje a kompresor pak může mít zkrácenou životnost. Dbejte i na to, aby řešení bylo co nejjednodušší. Složité systémy kombinující solární kolektory, krbové vložky a inteligentní zásobníky tepla vyžadují údržbu a obvykle nefungují tak efektivně, jak byste čekali.

Výběr dodavatele a pořizovací náklady

Tepelné čerpadlo je nemalá investice. Proto se při jeho pořízení nerozhodujte jen podle ceny, ale porovnejte i technické parametry nabízených tepelných čerpadel. Zároveň k výsledné ceně vždy připočítejte montáž a elektroinstalaci. Tepelná čerpadla od různých výrobců se v cenách výrazně odlišují, proto porovnávejte cenové nabídky se všemi doplňkovými položkami. Myslete i na to, že pořizovací náklady za tepelné čerpadlo se vám při současných cenách energií velmi rychle vrátí zpět na dosažených úsporách za energie. Dodavatele vybírejte podle jeho kvality a zkušeností a zjistěte si, kdo bude u vašeho tepelného čerpadla provádět záruční a pozáruční servis.

Instalace a umístění tepelného čerpadla

Věnujte se správnému umístění tepelného čerpadla. Důležité například je, aby vzdálenost mezi zásobníkem teplé vody a koupelnami byla co nejkratší. Zamezíte tak tepelným ztrátám v potrubí a v cirkulaci teplé vody.

Tepelná čerpadla, která mají kompresor umístěn uvnitř domu, neinstalujte kvůli možnému hluku poblíž ložnic a dětských pokojů. I velmi tiché tepelné čerpadlo může být za zdí v noci slyšet. To samé platí pro venkovní jednotku tepelného čerpadla vzduch–voda, kterou zároveň umístěte v dostatečné vzdálenosti od oken vašeho souseda.

O umístění tepelného čerpadla rozhodněte včas, aby v průběhu výstavby mohly být snadno provedeny potřebné prostupy stavebními konstrukcemi a připravena elektrická kabeláž a odvody kondenzátu.

Umístění tepelného čerpadla volte s ohledem na:

  • hlučnost,
  • hlučnost,
  • tepelné ztráty v potrubí teplé vody,
  • co nejkratší délky připojovacích potrubí mimo dům.

Převzetí a správné nastavení

Po instalaci tepelného čerpadla montážní firmou si nechte vysvětlit ovládání regulace, ať ji nemusíte později nastavovat podle manuálu. V topné sezoně pak doporučujeme nechat si od dodavatele seřídit topný systém, tak aby se objekt vytápěl optimálně. Topnou křivku a teplotu vody v zásobníku nastavte spíše níže a postupně je po malých krocích zvyšujte, pokud to bude potřeba. Zároveň určete, při jaké venkovní teplotě přestane tepelné čerpadlo vytápět. Obvykle se volí mezi 12 a 18 °C podle charakteru domu.

Článek byl zpracován ve spolupráci se společností IVT.

Sdílejte:
Témata článku:
tepelné čerpadlo