28.10.2016 / Úspory


Ohřev vody je jedním z největších nákladů domácností v oblasti energií. Jak můžete na získávání teplé vody ušetřit?

Z peněz vložených do energií jde na ohřev vody v průměrné domácnosti 20–25 % výdajů, u pasivních domů to může být i přes 50 %. Nákladnější je jen vytápění, u kterého ale můžete ušetřit pouze dražší rekonstrukcí objektu nebo výměnou zdroje tepla. Zato v případě ohřevu vody stačí k významné úspoře poměrně málo.

Pokud bydlíte v bytě, je pro vás způsob ohřevu vody zpravidla pevně daný a pro jednu bytovou jednotku nemá smysl jej měnit. Ale ve chvíli, kdy se chystá rekonstrukce koupelny, není od věci si spočítat náklady a promítnout je do nového, modernějšího řešení. Tady pak může pomoci i odborná firma.

Průtokáč, nebo bojler?

Pokud bydlíte v rodinném domě či větším bytě, kde ohřev není řešen centrálně, je značná pravděpodobnost, že budete mít klasický elektrický bojler. Ten představuje jednu z nejdražších metod ohřevu vody, vstupní náklady (tedy pořízení a zapojení samotného bojleru) jsou ale na druhou stranu nejnižší. Navíc je elektrický bojler také nenáročný na údržbu a obsluhu a jeho umístění je velmi variabilní.

Oblíbenou alternativu tvoří také průtokové ohřívače. I ty doplácejí na neefektivitu ohřevu vody elektřinou, navíc obvykle potřebují kvůli velkému příkonu třífázovou elektrickou přípojku. Instalují se proto často pouze v rámci rekonstrukce rozvodů elektřiny v daném objektu. Vhodné jsou především tam, kde teplou vodu nevyužíváte často či ve velkém množství, nebo tam, kde by přívod vody z bojleru byl příliš dlouhý a kde se současně nevyplatí nainstalovat druhý bojler.

Ohřev plynem se vyplatí až za chvíli

Při srovnání s plynovým ohřevem vody vyjdou provozní náklady u elektrického ohřevu až na trojnásobek a nevýhodou je také určitá neflexibilita – voda se totiž ohřívá jen v určitých časech, podle spínání „nočního proudu“, tedy úspornějšího HDO tarifu. Přesto je ale často elektrický ohřev vody u menších domácností nejvhodnějším řešením. Jiné, úspornější způsoby ohřevu totiž mají poměrně dlouhou návratnost vstupní investice.

Pro ilustraci – klasický elektrický bojler s kapacitou 100 litrů seženete za cenu okolo pěti tisíc korun. Ten plynový vyjde alespoň na dvojnásobek a prodraží se i kvůli složitější instalaci a potřebě plynové přípojky. Pro menší domácnosti tak má smysl až v situaci, kdy přestavujete celý topný systém. V balíku s plynovým kotlem se totiž dá plynový ohřev pořídit výrazně výhodněji. Odměnou vám pak bude kromě znatelně nižších provozních nákladů i flexibilnější ohřev samotné vody.

Solární ohřev na posledním místě

Šanci na rozumnou návratnost investice máte v případě malé domácnosti v podstatě pouze u zmíněných dvou typů ohřevu vody – elektrického a plynového. Solární ohřev vody má totiž pořizovací náklady výrazně vyšší, začínají okolo 60 000 Kč. Vyplatí se tak tehdy, kdy je spotřeba vody opravdu vysoká, například v ubytovacích zařízeních nebo u bazénů. Výhodou solárního řešení ale je, že až do roku 2021 lze získat zajímavý státní příspěvek z dotace Nová zelená úsporám – ten může být 50 % investice či maximálně 55 000 Kč u jedné instalace.

Běží bojler na nízký tarif?

Naprosto zásadní je v případě používání elektrického bojleru to, aby spínal – tedy ohříval vodu – pouze v tzv. „nočních hodinách“, kdy je levnější sazba elektřiny. Proto pokud vám spotřeba energie přijde nepřiměřeně vysoká, je dobré zkontrolovat, jestli tomu tak je. Užitečným pomocníkem zde mohou být různé senzory a měřiče, jako třeba Energomonitor, který umožňuje sledovat spotřebu po jednotlivých hodinách a přehledně ji zobrazit v grafu. Pokud nic takového nevyužíváte, pak musíte bojler kontrolovat osobně podle časů spínání HDO vašeho distributora elektřiny. Pokud jste u ČEZu, pak tyto časy najdete zde.

Umístění bojleru je důležitější, než by se mohlo zdát

Když vybíráte umístění pro bojler, mějte na paměti, že čím chladnější prostředí to bude, s tím většími tepelnými ztrátami se budete potýkat a tím více vás bude ohřev vody stát. Například oblíbené bojlery Dražice mají na objem 125 litrů denní ztrátu 1,09 kWh. To však platí tehdy, kdy je okolní teplota 20 °C. Ve studeném sklepě bude tato hodnota vyšší.

Co je to cirkulace teplé vody?

Jedná se o smyčku v nejvyšším bodě stoupaček teplé vody, která zajišťuje, že po otočení kohoutku máte okamžitě teplou vodu. Tam, kde je cirkulační potrubí připojeno na ležatý rozvod (obvykle v suterénu nebo přízemí), musí být instalován uzávěr, vypouštěcí ventil a především regulační ventil. Právě ten regulační ventil zajišťuje správnou funkci cirkulace.

Druhým důležitým kritériem umístění bojleru je délka rozvodů k místům, kde teplou vodu spotřebováváte. Vzdálenost by pochopitelně měla být co nejkratší a rozvody by také ideálně neměly procházet zdmi kolem chladných prostor či na okrajích stavby. Umístěním bojleru do nezateplené části domu možná ušetříte místo, vodu ale bude nutné častěji ohřívat a to se nepříjemně promítne do nákladů za energie. Pokud to ale jinak nelze, tak částečným řešením je v takovém případě izolace samotného vedení teplé vody.

Pokud se delším rozvodům nemůžete vyhnout, uvažujte o cirkulaci v samotných trubkách. Ta zajistí, že v nich bude voda vždy teplá, a nebude tak třeba z kohoutku nejprve odtáčet studenou vodu. Faktem ale je, že v případě delšího potrubí jsou náklady na cirkulaci poměrně značné, a pokud se při používání vody uskromníte, odtočení studené vody vyjde výrazně levněji.

Snižte teplotu vody v bojleru

Ve chvíli, kdy již máte ohřev vody vyřešený a nechystáte se na rekonstrukci, jsou vám samozřejmě výše uvedené rady k ničemu. Můžete ale ušetřit i tím, že regulátorem ohřevu snížíte teplotu ze standardních 60 °C. Ta je výrobci často označována jako ideální – především proto, že zabraňuje šíření bakterií z rodu Legionella. Ty ale spolehlivě zabíjí i teploty nad 45 °C, a jejich množení navíc výrazně omezuje měděné potrubí. Pokud máte zavedenou vodou z obecního vodovodu, která je chlorovaná, pak se vás tyto poznámky samozřejmě netýkají.

Dezinfekce vody je ale důležitá, účinně jí pomůžete i tím, že teplotu vody zvýšíte nad zmiňovaných 60 °C rámcově jednou za čtrnáct dní, přičemž po zbytek času může být teplota vody klidně i o deset stupňů níže. Používáním méně ohřáté vody totiž snížíte tepelné ztráty a tím docílíte další úspory. Bonusem je i nižší zanášení kotle vodním kamenem. Ten však přesto raději nechte jednou za dva roky odborníkem odstranit.

Perlátory a moderní sprchové hlavice ušetří

Dalším způsobem, jak můžete začít šetřit prakticky ihned, jsou perlátory. Ty zajišťují souvislý proud vody z kohoutku bez protékání po jeho vypnutí. Jejich pořizovací cena je pouze v řádu desetikorun, a návratnost tedy skoro okamžitá. Podobným případem jsou sprchové hlavice – zatímco ty staré vypotřebují za minutu okolo dvaceti litrů vody, u moderních se spotřeba pohybuje mezi deseti a patnácti litry. Zároveň tím i částečně vyřešíte potenciální problém s kapacitou bojleru.

Ušetřit není těžké

Optimalizovat náklady na ohřev vody je možné, aniž byste nějak závratně zasahovali do celého systému. Perlátory a sprchové hladice můžete vyrazit koupit rovnou, zaměřte se také na to, zda bojler ohřívá vodu pouze v nízkém tarifu. Stejně tak je dobré se soustředit na teplotu vody. Zásadních úspor můžete poté docílit správnou volbou prostorového a technického řešení při rekonstrukci či stavbě, zde tak rozhodně nic nepodceňujte a poraďte se s odborníky.

Článek byl připraven ve spolupráci se společností EnergySim.

Sdílejte:
Témata článku:
chytré bydlenídomácnostspotřeba vody