19.08.2016 / Úspory


Vodu potřebujeme k přežití i ke spokojenému životu. A přitom jí někdy úplně zbytečně plýtváme.

Vstanete, dojdete si na WC, umyjete si ruce, vyčistíte zuby, postavíte na čaj. Během dne těch čajů bude ještě několik, návštěv koupelny jakbysmet, k tomu budete vařit, mýt nádobí, možná prát, uklízet, zalévat květiny nebo i celou zahradu, večer si dáte vanu nebo sprchu.

Voda v číslech

Za jeden běžný den spotřebujete asi 120 litrů vody. To se může zdát jako abstraktní cifra, ale s přihlédnutím k faktům, že hladiny spodních vod klesají a v létě se spousta krajů potýká se suchem, se najednou jedná o obrovské číslo.

Vysoká spotřeba vody se podepisuje také na vaší peněžence, její cena každoročně roste, aktuálně se pohybuje kolem 80 Kč za kubík (1 m3). Vodou přitom můžete šetřit každý den i ve své domácnosti. Stačí, když budete pozornější k automaticky vykonávaným činnostem a lehce změníte některé návyky. Kromě životního prostředí tak můžete ušetřit stovky až tisíce korun ročně. Pro přehlednost o spotřebě a možnostech úspory si můžete dům rozdělit do jednotlivých místností.

Jak šetřit vodou v koupelně

 • Pozor na odkapávající kohoutky. Jedním takovým slabě kapajícím kohoutkem proteče přes 100 litrů za měsíc. Možná je potřeba jen vyměnit těsnění.
 • Šetrným sprchováním spotřebujete oproti koupání ve vaně pouhou třetinu vody. Když se mydlíte nebo šamponujete, vodu zastavte.
 • Při čištění zubů používejte sklenici vody, nikoli tekoucí vodu. Podobně šetří vodu holení při plném umyvadle.
 • Páková baterie namísto klasického kohoutku uspoří až 30 %. Úplně nejlepší je pořízení pákové baterie termostatické. Umožňuje nastavení teploty a odpadne tak čas, kdy vodu mixujete a kdy protékají litry bez užitku do odpadu.
 • Páku baterie mějte permanentně nastavenou na studenou vodu, ušetříte tak energii za teplou. Při rychlém opláchnutí rukou nestihne teplá voda přitéct a zůstane v potrubí.
 • Vyplatí se pořídit si perlátor (úspornou koncovku kohoutků), který reguluje průtok. Při zachování pocitově stejného proudu dokáže vodu provzdušnit a efektivně tak snížit průtok.
 • Při praní prádla pračku naplňte co nejvíce. Pračka naplněná jedním tričkem spotřebuje téměř tolik energie jako pračka úplně plná. Velmi špinavé prádlo nejprve vykartáčujte, abyste nemuseli používat dlouhé prací programy. Využívejte různé programy pro různé druhy prádla. Na některé druhy oblečení jsou vhodnější kratší cykly s nižší spotřebou vody i energie.

Pozor na WC 

Filipův tip

Další způsob, jak ušetřit vodu, je využívat více tu dešťovou. Jak přesně na to, si přečtete v dalším článku: Déšť nad zlato

 • Pozor na protékající WC, opět zbytečně mizí stovky litrů. Netěsnou splachovací nádrž odstavte a nechte opravit. 
 •    Jedno spláchnutí znamená až 10 litrů vody. Pokud pořizujete nové WC, investujte do typu s dvojitým splachováním, který umožňuje spláchnout buď 3, nebo 7 litrů. Toaletu lze splachovat i vodou, která zbyla např. z úklidu podlahy, nebo použít vodu dešťovou. 
 • Při úklidu v domácnosti, např. mytí podlahy, napusťte kýbl. Nemáchejte hadr pod tekoucí vodou.

Jak šetřit vodou v kuchyni

 • Pokud nádobí myjete ručně, nejprve ho umyjte v napuštěném dřezu za pomoci čisticího prostředku a poté ho spláchněte mírným proudem vody. Tím jí oproti mytí pod tekoucí vodou spotřebujete pouze poloviční množství. Opět se vyplatí nainstalování perlátorů pro regulování průtoku.
 • Obecně ale platí, že mytí nádobí myčkou je mnohem šetrnější než to ruční. Zatímco myčka si na jeden svůj mycí program bere maximálně 15 litrů, nejúspornější kvalitní ruční umytí nádobí spotřebuje kolem 60 litrů za den. Kromě toho myčky spotřebují méně energie a mycího prostředku. Moderní spotřebiče využívají vodu a energii výrazně efektivněji než starší typy.
 • Nádobí před naskládáním do myčky opláchněte, zaschlé zbytky potravin vyžadují delší programy, a mají tak větší spotřebu vody i energie. Přístroj zapínejte teprve po naprostém zaplnění nádobím. Vyhněte se však přetěžování myčky. Ekonomické a různé ekoprogramy také mnohdy ušetří nezanedbatelnou část energií a samozřejmě i vody.
 • Při vaření používejte jen nezbytně nutné množství vody. Použijete-li litr tam, kde by stačilo čtvrt, nespotřebujete pouze více vody, ale také prodloužíte dobu vaření a zvýší se celková spotřeba energie. I při vaření obyčejných vajec můžete ušetřit: do hrnce stačí dát malé množství, vejce se uvaří ve vodní páře. Takto snadno uvaříte i brambory nebo brokolici.
 • Když myjete ovoce a zeleninu, raději napusťte vodu do dřezu, než abyste je myli pod tekoucí.
 • Mražené potraviny je lepší rozmrazit přes noc v lednici než druhý den pod množstvím teplé vody.
 • Pokud napouštíte vodu pro pokojové rostliny, je lepší ji nechat odstát než čekat, než se zahřeje na pokojovou teplotu. Nebudou odtékat litry vody do odpadu.

Myčku před zapnutím pořádně naplňte.

Na zahradě ušetříte vody nejvíce

 • Zalévat zahradu pitnou vodou je zbytečné. Jako zdroj může sloužit vlastní studna.
 • Velmi dobrým řešením je pořídit si sud a chytat do něj dešťovku. Ta je navíc pro rostliny vhodnější než voda ze studně nebo vodovodu – je měkčí, teplejší a neobsahuje chemické látky určené k dezinfekci, a rostliny ji tak dokážou lépe využít. Dešťovou vodu můžete jímat do plastových sudů nebo nádrží, u nově zakládaných zahrad se často budují praktické jímky, které pokryjí všechnu, nebo alespoň částečnou spotřebu.
 • Při zalévání hadicí ji i její koncovku často kontrolujte. Poškozenou hadicí mohou unikat litry vody.
 • Vhodné je zvážit pořízení automatického závlahového systému, kterým spotřebujete mnohem méně vody než při zalévání hadicí, a navíc po dobu zalévání nevyžaduje vaši přítomnost. Více se můžete dočíst v článku Automatické zalévání dokáže ušetřit až 70 % vody.
 • Zalévejte ráno, ještě než začne svítit slunce, nebo večer, kdy se voda méně vypařuje a rostliny vodu snáze využijí.
 • Nejvíce zalévat potřebují rostliny v létě. Když se na léto předem připravíte, ulevíte svým rostlinám i ušetříte vodu. Než vysejete nebo vysadíte rostliny do půdy, pořádně ji provlhčete do hloubky cca 25 cm. Poté půdu promíchejte s organickým substrátem schopným absorbovat i zadržovat vodu. S příchodem letního období pokryjte půdu kolem rostlin slabší vrstvou mulče (drcená kůra, kompost, listovka, slabá vrstva posekané trávy bez plevelu), který zabrání přílišnému vysychání a přehřívání půdy. Mulč navíc brání růstu plevelu.

O naší republice se říká, že je střechou Evropy. Myslí se tím, že u nás pramení většina řek, jejichž vody nakonec končí v jižních nebo severních mořích. A pokud žijeme na střeše, nelze spoléhat na to, že voda bude v krajině vždy. Naopak se jedná o jeden z nejcennějších zdrojů, o který se teď všichni učíme pečovat.

Sdílejte:
Témata článku:
domácnostspotřeba vody