06.02.2017 / Úspory


Přinášíme tipy, jak ušetřit elektřinu v obývacím pokoji. Od televize až po osvětlení se nabízí spousta možností, jak snížit výdaje za domácnost.

Obývací pokoj je nejfrekventovanějším prostorem vašeho domova. Jeho součástí bývá hned několik spotřebičů a náš energetický rádce vám představí souhrn tipů a rad, díky kterým získáte přehled, kde je možné za jejich každodenní provoz ušetřit. 

Přestože místnost, která je určena pro odpočinek a relax, není v porovnání například s kuchyní tou energetický nejnáročnější místností domova, neznamená to, že v ročním rodinném rozpočtu nemůžete díky několika jednoduchým opatřením ušetřit. Největším žroutem peněz jsou televize, osvětlení, počítač, monitor a jiné přístroje, které máte neustále zapojené v zásuvce. 

Elektrické spotřebiče a jejich předpokládané roční náklady

Před podrobnějším rozborem energetické spotřeby v horizontu jednoho roku je důležité se věnovat takzvanému pohotovostnímu režimu (tzv. „stand-by“ režim).

Stand-by režim slouží hlavně pro pohodlné ovládání. Spotřebič vypnutý dálkovým ovládáním je připraven k obnovenému zapnutí ve vteřině, ale i když je zdánlivě vypnutý, v pohotovostním režimu stále spotřebovává výrazné množství energie a za rok vás např. v případě televizoru může přijít na několik stovek korun. Podobně mohou stand-by režim využívat stolní počítače nebo notebooky.

Finanční náročnost, a tedy míra energie, kterou spotřebič v tomto režimu odebírá, se odvíjí hlavně od stáří přístroje. Množství výkonu se u starých spotřebičů pohybuje okolo 20 wattů. U nových typů zařízení je jen 1–2 watty. Při nákupu nových spotřebičů tedy sledujte také informace o pohotovostním, stand-by režimu.

Pro energetickou úsporu nestačí televizi vypnout dálkovým ovládáním

Roční náklady na provoz v pohotovostním režimu (stand-by):

Spotřebič Orientační náklady za rok
CRT TV s úhlopříčkou do 52 cm 180–200 Kč
LED TV s úhlopříčkou do 70 cm 10 Kč
Set-top box 150–200 Kč
DVD přehrávač 220–250 Kč
Hi-Fi přehrávač 60 Kč
Rádio 150 Kč
PC sestava 250 Kč

Tabulka níže pak uvádí, kolik vás stojí provoz zapnutého spotřebiče. Jak vidíte, pohotovostní režim skutečně vaši peněženku nešetří.

Předpokládané roční náklady na provoz televize dle různých typů obrazovek:

  Úhlopříčka Orientační spotřeba za 1 hodinu provozu Orientační roční náklady při provozu 5 h/den
TV LED 81 cm 0,041 kWh 336 Kč
TV LED 107 cm 0,054 kWh 443 Kč
TV PLAZMA 107 cm 0,089 kWh 730 Kč
TV PLAZMA 152 cm 0,158 kWh 1297 Kč

Co je odpojené, to vám šetří peníze

U většiny spotřebičů je doporučena úspora formou jednoduchého vypojení ze zásuvky. Pokud například používáte DVD přehrávač jen jednou za čas, není důvod ho mít neustále zapojený. Stejné pravidlo platí i pro zapojené nabíječky na telefon nebo notebook.

Nabíječka spotřebovává energii i přes to, že není napojena na mobilní telefon nebo jiný spotřebič, pro který je určena. Je proto vhodné ji pravidelně odpojovat od zdroje energie, protože tím můžete ušetřit několik stovek korun za rok.

Stejně tak když odjíždíte z vašich domovů na delší dobu, vytáhněte kabel televizoru, rádia a jiných přehrávačů přímo ze zásuvky. Pro větší pohodlí zapojte tyto spotřebiče do prodlužovacích kabelů s vypínačem, které jedním stisknutím snadno vypnete a odpojíte tak přívod elektřiny.

Elektrické spotřebiče je někdy vhodné vypojit ze zásuvky

U televize počítejte s LED

Dominantou většiny obývacích pokojů je televize, která je energeticky nejnáročnější. Kolik ušetříte, můžete ovlivnit už při jejím nákupu. U moderních LCD televizí s technologií LED je úspora až 30–40 % v porovnání se staršími LCD televizory. Pokud tedy aktuálně vybíráte nový televizor, technologie LED vám nejen ušetří peníze, ale zlepší i kvalitu obrazu. Při výběru se vyplatí sledovat údaje na energetickém štítku, kde naleznete, v jaké energetické třídě se nachází a zároveň jakou má spotřebu za celý rok.

Osvětlení

U osvětlení vašeho obývacího pokoje je zásadní, aby bylo prostředí nasvícené tak, že umožní různé intenzity světla pro různé činnosti. Centrální osvětlení je zde většinou doplněno stojacími nebo nástěnnými lampami. Důležitá je útulná atmosféra, ale světlo musí být zároveň praktické a úsporné. Díky úspornému osvětlení je možné náklady na spotřebu v porovnání s klasickými žárovkami snížit až o 80 %.

Žárovky ušetří až tisíce

Nejvýhodnějším řešením jsou LED diody

Standardní žárovky

Hlavním parametrem při volbě světelného zdroje je měrný výkon, který se označuje jako Im/W a udává účinnost přeměny elektřiny ve světlo. Nejméně úspornými, ale nejznámějšími zdroji světla jsou standardní a reflektorové žárovky. Standardní žárovka se pohybuje v nízkých hodnotách, 8 až 18 Im/W. Maximální přeměna elektřiny ve světlo je tedy kolem 4 % celkové spotřeby energie.

Halogenové žárovky

Halogenové žárovky jsou dvojnásobně odolnější a díky tomu je jejich životnost delší. Hodnota světelného výkonu se pohybuje v číslech okolo 14–20 Im/W. Nejvhodnější využití, které je dané charakterem světla, se uplatní v podobě doplňkového osvětlení.

Úsporné žárovky – kompaktní zářivky

Další možností jsou kompaktní zářivky. Měrný výkon mají na úrovni 40–106 Im/W. Energie, která se promění na světlo, se pohybuje okolo 15–25 %, a jsou tedy výrazně úspornější.

LED žárovky

Poslední z variant jsou žárovky s LED diodami. Charakteristické vlastnosti jsou dlouhá životnost, energetická účinnost a malé rozměry. Světelný výkon je v rozsahu 40–75 Im/W. U LED světel je důležité umět si dobře vybrat podle jejich barevnosti – zde vám pomůže tento článek.

Návratnost investice do LED žárovek

Největším rozdílem mezi standardní a LED žárovkou je zde bezpochyby cena. Standardní žárovku lze pořídit za cenu okolo 10 Kč, zatímco LED žárovka stojí kolem 150 Kč. Pořizovací náklady se tak promítly do počáteční investice a výsledek návratnosti vidíte v grafu.

Porovnání standardní 40W žárovky a LED žárovky o příkonu 7 W:

  • obě se stejnou svítivostí – 500 lumenů,
  • denně svítí cca 6 hodin,
  • za 1 kWh platíme 3,80 Kč (tedy průměrnou cenu za 1 kWh od ČEZu za rok 2016).

Z uvedeného je zřejmé, že LED žárovka se oproti standardní žárovce začne vyplácet již v sedmém měsíci od pořízení, a navíc i déle vydrží. Životnost standardní žárovky se uvádí okolo 1 000 hodin, zatímco LED žárovky vydrží i 20 000 hodin (samozřejmě podle výrobce a kvality zpracování).

Žárovky s LED diodami tedy z porovnání vycházejí jako nejlepší řešení. Jejich vyšší pořizovací cena je zde vyvážena výrazně nižší spotřebou a nápadně delší životností.

Závěrem

U šetření energie platí, že důležité je začít už při nákupu spotřebičů. Ideální je sledovat energetické štítky, kde získáte informace o spotřebě za hodinu provozu. Důležité je si uvědomit, že stand-by režim spotřebovává energii, a je tak vhodné hlavně zcela vypínat ze zásuvky spotřebiče, které nepoužíváte tak často.