01.11.2016 / Úspory


Domácnosti, které využívají elektřinu k vytápění či k ohřevu vody, mohou s HDO výrazně ušetřit. Jak si to zařídit?

HDO je zkratkou pro hromadné dálkové ovládání. To umožní přepnout elektroměr z vysokého na nízký tarif v časech, kdy do domácnosti proudí levnější elektřina. Tomu se dříve říkalo jednoduše „noční proud“, protože ve stanovených nočních hodinách měl možnost energii za nižší cenu odebírat každý. Dnes je takové označení ale poněkud zavádějící, jelikož nízký tarif může platit 8 až 22 hodin denně v závislosti na distribuční sazbě.

HDO vyžaduje speciální okruh

Základním předpokladem pro využívání nízkého tarifu je správný jistič a tzv. dvoutarifový produkt. Ten vám obchodník s energií nabídne tehdy, kdy doložíte, že vaše domácnost využívá elektřinu k vytápění nebo ohřevu vody.

Posléze je třeba dodržet stanovené technické požadavky na instalaci a předložit distributorovi příslušnou technickou dokumentaci. Pak si můžete vybrat tarif, kde bude levnější proud aktivní po předem smluvenou dobu, ačkoliv konkrétní časy se vždy mohou měnit.

Mezi technickými požadavky je především zajištění, že spotřebiče pro vytápění či ohřev vody budou v době vyššího tarifu automaticky blokovány. To vyžaduje zapojení do zvláštního okruhu, který je navázán právě na HDO. To přijímá impulzní signály od poskytovatele, jež přepínají mezi jednotlivými tarify.

Kdy spíná nižší tarif?

Každý poskytovatel umožňuje velice jednoduše zjistit, kdy se právě ve vaší domácnosti spíná nízký tarif. Časy spínání HDO naleznou zákazníci ČEZ Distribuce zde, PREdistribuce je uvádí zde a E.ON Distribuce zde.

 

Jak se liší jednotlivé dvoutarify?

Pokud vytápíte svou domácnost plynem nebo tuhými palivy a elektřinu využíváte jen k ohřevu vody, pak je pro vás určen tarif D25d, u kterého je nižší tarif aktivní osm hodin denně a nemá žádný požadavek na to, jak velká část energie musí být spotřebovávána.

Jestliže elektřinou topíte, pak máte na výběr z několika dalších sazeb, které se liší dvěma parametry. Tím prvním je čas, během kterého je nízký tarif aktivní, tím druhým právě to, jak velkou část spotřeby musí pokrýt akumulační spotřebiče. Konkrétní parametry naleznete v tabulce.

Přehled tarifů

  Název tarifu   Délka nízkého tarifu   Podíl příkonu el. akumulačních spotřebičů a hlavního jističe
 

D25d (Elektrický akumulační spotřebič pro vytápění nebo ohřev vody)

 

8 h

 

bez požadavku

 

D26d (Elektrický akumulační spotřebič pro vytápění)

 

8 h

 

55 %

 

D35d (Elektrický hybridní spotřebič)

 

16 h

 

50 %

 

D45d (Elektrický přímotopný spotřebič) 

 

20 h 

 

40 %

 

D56d (Tepelné čerpadlo) 

 

22 h

 

60 % (minimální podíl tepelných ztrát krytých čerpadlem)

 

Zvláštní tarify

  Název tarifu   Délka nízkého tarifu  

Podíl příkonu el. akumulačních spotřebičů a hlavního jističe

 

D56d* (Tepelné čerpadlo)

 

22 h 

 

bez požadavku (pouze pro tepelná čerpadla instalovaná před 31. březnem 2005)

 

D61d (Víkendový tarif)

 

pátek 12:00 – neděle 22:00

 

bez požadavku

Kolik s nízkým tarifem ušetřím?

V případě, že některý z elektrických akumulačních spotřebičů využíváte, pak přechodem na dvoutarif ušetříte takřka vždy. Jestliže například využíváte bojler, přechodem ze standardního tarifu na D25d můžete významně uspořit. Na celkových výdajích za energie to znamená až 20% úsporu.

HDO = hodně dobré opatření

Časy spínání nízkého tarifu platí pro veškeré domácí spotřebiče. Pokud tedy takříkajíc počítáte každou korunu, je dobré v těchto časech například dobíjet další spotřebiče, pouštět pračku, myčku apod. Jestliže budete důslední, mohou jít úspory do tisícikorun ročně.

Toto číslo může být ještě o poznání vyšší tehdy, když elektřinou i vytápíte. Faktem ale je, že jde o velice individuální počty, které na každou domácnost vycházejí jinak. Proto je třeba věnovat čas výpočtu toho, jaký tarif bude pro vás nejvýhodnější, nebo se ještě lépe poradit s odborníkem, kterým je váš dodavatel energií.

Sdílejte:
Témata článku:
chytré bydleníelektřina